(066) 87-010-10
Переводимо бухгалтерів в ОНЛАЙН!
Перейти до номеру
  • № 52
  • № 51
  • № 50
  • № 49
  • № 48
  • № 47
  • № 46
? За допомогою цієї функції ви зможете швидко перейти до номеру, що вас цікавить
У цьому номері :
 
  • У обране
  • Друк
  • Шрифт
  • Колір фону
  • Коментарі 0
  • В розробці
17/22
Бухгалтерський тиждень
Бухгалтерський тиждень
Січень , 2015/№ 1-2

Податкова реформа — 2015. Реєстратори розрахункових операцій

Реєстратори розрахункових операцій

Z-звіт

Уточнено правило щоденного друку фіскальних звітних чеків (Z-звіти). Так, з 01.01.15 р. друкувати Z-звіти на РРО (за винятком автоматів з продажу товарів (послуг)) суб’єкти господарювання будуть зобов’язані лише «у разі здійснення розрахункових операцій» (оновлений п. 9 ст. 3 Закону про РРО).

Нагадаємо: до цього у п. 9 ст. 3 Закону про РРО було визначено, що друкувати такі звіти слід «щоденно». Податківці буквально розуміли цю вимогу. І наполягали, що виконати її можна лише тоді, коли Z-звіти роздруковуватимуть кожного дня по закінченні робочої зміни, але не пізніше 24:00 цього дня. Тобто, на думку контролерів, між роздрукуванням двох Z-звітів, незалежно від того, чи здійснювалися протягом дня розрахункові операції, повинно минати не більше 24 годин, оскільки можуть виникати ситуації, коли в один день будуть роздруковані два Z-звіти, а в інший — жодного (п.п. 2.2.7 Оглядового листа ДПАУ від 06.07.09 р. № 14083/7/23-7017/572, від 24.12.09 р. № 13432/6/23-7015/1445 та журнал «ВПСУ», 2010, № 14, с. 37). Якщо цих вимог не дотримувалися, то вас могли покарати гривнею: накласти штраф у розмірі 340 грн. (п. 4 ст. 17 Закону про РРО). При цьому податківці наполягали на такому штрафі за кожен нероздрукований Z-звіт (лист ДПАУ від 22.12.08 р. № 26818/7/23-7017), з чим суди не погоджувалися.

Щоб не потрапити під штраф, суб’єкти господарювання намагалися роздруковували цей звіт кожного дня, інколи навіть вихідного (спеціально приходячи до торгової точки, щоб здійснити цю операцію).

До відома. Податківці в окремих своїх лояльних роз’ясненнях хоч і не прямо та все ж визнавали, що можна не роздруковувати Z-звіт у неробочі дні (лист ДПАУ від 24.12.09 р. № 13432/6/23-7015/1445 // «БТ», 2010, № 10, с. 7), а також у ті дні, коли суб’єкт підприємництва тимчасово закритий, якщо «вихідний» було правильно оформлено (категорії 109.06 та 109.20 ЗІР ДФСУ). Та все ж оскільки прямого дозволу не було, то більшість вирішувала перестрахуватися.

Важливо. Після вищенаведених новацій проблем із тим, чи друкувати Z-звіт у вихідний та неробочий день, не виникатиме. Річ у тім, що тепер друкування Z-звіту прив’язане не до календарних днів року, а до тих днів, в яких фактично відбуваються розрахункові операції. Тобто з 01.01.15 р. роздруковувати звіт слід лише в тому випадку, коли протягом дня в торговій точці було здійснено розрахункову операцію. Якщо такої операції не було, то і друкувати Z-звіт не потрібно. Все доволі просто і зрозуміло.

Таким чином, нарешті закінчилася епопея зі щоденним друкуванням Z-звіту

Оплата за послуги (роботи) через касу

Скорочено перелік операцій, при здійснення яких суб’єкти господарювання можуть не використовувати РРО, якщо здійснюють операції через касу підприємства з оформленням ВКО і ПКО. До 01.01.15 р. таким звільненням могли скористатися ті суб’єкти, які продавали власно вироблену продукцію і надавали послуги (п. 1 ст. 9 Закону про РРО, ср. 025069200).

Увага. Після цієї дати не використовувати РРО при проведенні операцій у касах зможуть тільки ті суб’єкти, які торгують продукцією власного виробництва.

Надання послуг (робіт), на жаль, уже не потрапляє до сфери дії п. 1 ст. 9 Закону про РРО, яким надавалося таке звільнення.

Таким чином, відтепер всі суб’єкти господарювання, які надають власні послуги (наприклад, стоматологічні, готельні, нотаріальні тощо), розрахунки мають проводити тільки через РРО.

Важливо! Щоб «звикнути» до цього нововведення, законодавці звільнили суб’єктів господарювання на півроку (до 01.07.15 р.) від відповідальності за проведення розрахунків за надані послуги за старими правилами, тобто через касу підприємства, а не через РРО. Отже, у вас є 6 місяців, щоб підготуватися до цього нововведення: придбати РРО, провести його реєстрацію і опломбування та навчити працівників на ньому працювати

Переказ готівки

У немилість потрапили і комерційні агенти банків, які здійснюють операції з приймання готівки для подальшого її переказу. З 01.01.15 р. вони при виконанні такої операції зобов’язані використовувати РРО. До цього від такого обов’язку їх звільняла стара редакція п. 2 ст. 9 Закону про РРО та відсутність згадки про такі операції у ст. 3 цього Закону.

Таким чином, збудеться мрія податківців, які неодноразово, але марно (див. постанови ВСУ від 14.05.13 р. у справі № 21-139а13* та від 19.03.13 р. у справі № 21-43а13**) намагалися змусити суб’єктів, які приймають готівку для подальшого її переказу (у тому числі за допомогою терміналів, наприклад IBOX, Qiwi, AlfaPay, 24NonSto та інших) використовувати РРО

Водночас покарати суб’єктів господарювання за невикористання РРО податківці зможуть лише з 01.07.15 р., коли закінчиться мораторій на притягнення таких суб’єктів до відповідальності за невикористання РРО.

До відома! При наданні всіх інших банківських послуг, крім, звичайно, вищенаведеної, а також операцій з купівлі-продажу іноземної валюти, використовувати РРО не потрібно

* http://www.reyestr.court.gov.ua/Review/31530441

** http://www.reyestr.court.gov.ua/Review/30757946

Продаж інвалюти

Не обійшли стороною законодавці і купівлі-продажу інвалюти. Вони зобов’язали з 01.01.15 р. всіх без винятку суб’єктів господарювання, які здійснюють такі операції (обмінники валют, каси банків тощо), використовувати РРО.

Нагадаємо: до сьогодні не використовувати РРО при здійсненні операцій з купівлі-продажу валюти могли лише уповноважені банки, якщо такі операції проводилися через касу з оформленням розрахункових документів (п. 3 ст. 9 Закону про РРО виключено). Тепер і ці суб’єкти втратять право не проводити такі операції через РРО.

Та все ж покарати уповноважені банки за невикористання РРО при продажу інвалюти податківці зможуть лише з 01.07.15 р., коли загориться «зелене світло» для накладення штрафів за таке порушення

Електронна (інтернет- ) торгівля

Увага. Революційних змін з 01.01.15 р. зазнали правила здійснення електронної торгівлі:

• по-перше, суб’єктів господарювання, які займаються продажем товарів у системах електронної торгівлі (комерції), виключили з числа тих, хто звільнений від використання РРО (п. 13 ст. 9 Закону про РРО виключено). Тобто з початку 2015 року суб’єкти господарювання при продажу товарів через мережу Інтернет (у тому числі при здійсненні розрахунків з використанням електронних грошей) зобов’язані використовувати РРО;

• по-друге, суб’єкти господарювання, які здійснюють продаж товарів, використовуючи мережу Інтернет, відтепер зобов’язані своїм покупцям видавати в обов’язковому порядку при передачі товарів (послуг) розрахунковий документ встановленої форми (чек РРО). До того ж робити це потрібно як у випадку замовлення такого товару через мережу Інтернет (тобто на сайті інтернет-магазину), так і у випадку здійснення оплати з використанням цієї мережі.

Тобто вся електронна торгівля потрапила під РРО-ковпак і стала підконтрольною податківцям.

Увага. Карати за невикористання РРО при продажу товарів у системах електронної торгівлі (комерції) почнуть лише з 01.07.15 р.

Передача РРО-інформації в «почековому» режимі

Уточнено окремі нюанси передачі РРО-інформації в «почековому» режимі. А саме суб’єктам господарювання дозволено використовувати ще протягом одного року (до 01.01.16 р.) ЕККА, що створюють контрольну стрічку у друкованому вигляді і передають до податкової РРО-інформацію за підсумками щоденних операцій, якщо вони введені в дію до 01.01.15 р. (тобто в часи панування старих правил передачі РРО-інформації до податкової).

Нагадаємо: з початку цього року всі суб’єкти господарювання мали б позбавитися або модернізувати ЕККА, які не передавали до податкової інформацію про розрахунки у «почековому» режимі (деталі у «БТ», 2014, № 51, с. 30).

Водночас положення про те, що з 01.01.15 р. можна реєструвати лише ті РРО, які створюють контрольну стрічку в електронній формі, та електронні таксометри, автомати з продажу товарів (послуг), РРО з купівлі-продажу інвалюти, залишилося в силі. Тому можна стверджувати, що

• придбати ви зможете у новому році лише сучасний РРО;

• в оновленому Держреєстрі РРО всі РРО, які «поза законом», будуть лише перенесені до ІІ розділу (РРО, первинна реєстрація яких не проводиться), а не виключені з нього

Використання РРО єдиноподатниками

Зміняться правила використання РРО єдиноподатниками-фізособами. А саме єдиноподатники зможуть не використовувати РРО лише при:

1) здійсненні діяльності на ринках;

2) продажу товарів дрібнороздрібної торговельної мережі через засоби пересувної мережі.

3) роботі у групі 1 ЄП.

Таким чином, ФОП груп 2 та 3 ЄП практично повністю будуть позбавлені пільг при застосуванні РРО. Раніше вони всі звільнялися від використання РРО.

При цьому незрозумілою залишається доля п. 1 Переліку № 1336, що свідчить про можливість застосування замість РРО розрахункових книжок (кожному покупцеві видається квитанція) і книг обліку розрахункових операцій. Судячи з усього, його повинні скасувати.

Важливо! Ці нововведення запрацюють не з початку цього року, а протягом року. Так, ФОП групи 3 будуть змушені використовувати РРО — з 01.07.15 р., ФОП групи 2 трішки пізніше — з 01.01.16 р. Це зроблено, щоб дати єдиноподатникам груп 2 та 3 підготуватися до зміни правил розрахунків.

Водночас для заохочення якнайшвидшого переходу на застосування РРО прописали, що якщо платник ЄП почне застосовувати РРО у період з 1 січня 2015 року до 30 червня 2015 року включно, то він з дати початку застосування РРО до 1 січня 2017 року звільняється від проведення відповідно до норм ПКУ перевірок з питань дотримання порядку застосування РРО

 

розрахункові операції, РРО додати теги змінити теги
Додайте свої теги до статті
Розділіть мітки комами. Наприклад: бухгалтерія, форма, відсотки, ПДВ, квартальний звіт. Максимальна кількість 10.
або Закрити
Ваша оцінка врахована! Оцініть статтю :
  • Добре
  • Нормально
  • Погано
Поділитися:
Коментарі до статті