(066) 87-010-10 Передзвоніть менi
Переводимо бухгалтерів в ОНЛАЙН!
? За допомогою цієї функції ви зможете швидко перейти до номеру, що вас цікавить
У цьому номері :
 
  • У обране
  • Друк
  • Шрифт
  • Колір фону
  • Коментарі 0
  • В розробці
3/18
Бухгалтерський тиждень
Бухгалтерський тиждень
Січень , 2015/№ 3

Земділянка під власною нерухомістю: як оплачувати користування землею?

Лист ДФСУ від 02.12.14 р. № 7881/6/99-95-42-03-15

Ви отримали право власності на нерухомість. Часто земля, на якій стоїть така нерухомість, належить державі або територіальній громаді, тобто перебуває в державній або комунальній власності. Як відомо, користування земельною ділянкою держкомвласності платне. А вид плати залежить від того, яке право у вас на землю: власності, користування чи оренди.

Отож, із цього приводу податківці зробили кілька важливих висновків у листі, що коментується.

По-перше, якщо йдеться про оренду землі, то потрібно сплачувати орендну плату. Запитання: чи можна суму орендної плати включити до податкових витрат? Фіскали поблажливі: так, можна. Беззаперечний висновок.

Нюанс: оскільки лист минулорічний, податківці правильно зазначили, що сума орендної плати за земділянки в податковому обліку належить до інших операційних витрат (згідно з чинним на той час п.п. 138.10.4 ПКУ). З 01.01.15 р. головний орієнтир — бухоблікові правила. А в бухгалтерському обліку нарахування податку на землю та орендної плати за землі держкомвласності відображається проводкою: Дт 92 — Кт 641(лист Мінфіну від 23.08.12 р. № 31-08410-07-/23-8152/5195). Тобто орендна плата належить до адміністративних витрат. На нашу думку, це не єдиний варіант обліку. Згідно з п. 18 П(С)БО 16 податки, збори та інші обов’язкові платежі належать до адміністративних витрат — але за винятком тих, які включаються до виробничої собівартості продукції.

У зв’язку з цим, якщо орендна плата може бути віднесена на будь-який об’єкт витрат, то її слід включити до собівартості і враху­вати у витратах у періоді визнання доходів від продажу відповідних товарів, робіт, послуг. Крім того, якщо земельна ділянка використовується з метою збуту, то орендну плату за неї найбільш логічно віднести на збутові витрати. Тому плату за оренду землі держкомвласності необхідно враховувати у витратах за напрямом: у собівартості, адміністративних або збутових.

Зверніть увагу: податківці дозволяють включати до витрат суму орендної плати за користування земділянкою держкомвласності лише після держреєстрації права оренди такої земділянки. Дійсно, право оренди земельної ділянки виникає з моменту державної реєстрації цього права (ст. 125, 126 Земельного кодексу України). Більш того, нова редакція п. 288.1 ПКУ* чітко говорить про те, що підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку вважається лише оформлений і зареєстрований договір оренди такої ділянки.

* Читайте аналіз Закону України від 28.12.14 р. № 71-VIII у  «БТ», 2015, № 1-2, с. 16.

Тоді таке запитання: а що ж відбувається до моменту держреєстрації права оренди на земділянку під власною нерухомістю? Адже згідно з ч. 3 ст. 7 Закону України «Про оренду землі» до особи, яка отримала право власності на нерухомість (житловий будинок, будівля, споруда), розташовану на орендованій землі, автоматично переходить і право оренди на цю земділянку.

Тут податківці, спираючись на п. 287.6 ПКУ, зробили висновок: якщо право власності на нерухомість платник податків отримує раніше, ніж право оренди земділянки, то з дати держреєстрації права власності на нерухомість він зобов’язаний сплачувати земельний податок. Досить спірний висновок. Адже земподаток сплачують землевласники та постійні землекористувачі, якими майбутні орендарі не є і ставати ними наміру не мають.

Очевидно, у такий спосіб податківці прагнуть закріпити платність користування землею, чіпляючись за більш-менш підходящу законодавчу норму. Але Закон про податкову реформу № 71-VIII перекреслив їх прагнення: тепер сплачувати земподаток у такій ситуації (під час переходу права власності на будівлю, споруду (їх частину)) потрібно з дати держреєстрації права власності на саму земельну ділянку (підкоригований п. 287.6 ПКУ).

Зацікавив журнал?
Отримуйте більше статей та спеціальних пропозицій за підпискою
плата за землю додати теги змінити теги
Додайте свої теги до статті
Розділіть мітки комами. Наприклад: бухгалтерія, форма, відсотки, ПДВ, квартальний звіт. Максимальна кількість 10.
або Закрити
Ваша оцінка врахована! Оцініть статтю :
  • Добре
  • Нормально
  • Погано
Поділитися:
Коментарі до статті