(066) 87-010-10
Переводимо бухгалтерів в ОНЛАЙН!
Перейти до номеру
  • № 3
  • № 1-2
  • № 52
  • № 51
  • № 50
  • № 49
  • № 48
? За допомогою цієї функції ви зможете швидко перейти до номеру, що вас цікавить
У цьому номері :
 
  • У обране
  • Друк
  • Шрифт
  • Колір фону
  • Коментарі 0
  • В розробці
17/19
Бухгалтерський тиждень
Бухгалтерський тиждень
Січень , 2015/№ 4

Дитині 18-й минає — один з батьків ПСП до кінця року має… Але не завжди

Працівниця має право на податкову соціальну пільгу на дитину як одинока мати. У січні 2015 року дитині виповнилося 18 років. У цьому самому місяці працівниця змінила місце роботи. Як повинна застосовуватися така соцпільга за новим місцем роботи?

Одразу зазначимо, що працівниця не має права на податкову соціальну пільгу (далі — ПСП) «на дітей» за новим місцем роботи. Розберемося чому.

Жінка, яка є одинокою матір’ю, має право претендувати на ПСП у розмірі 150 % звичайної соцпільги за умови, що її зарплата не перевищує граничний розмір доходу (п.п. «а» п.п. 169.1.3 ПКУ).

Крім того, ПСП «на дітей» має загальне вікове обмеження: дитині (дітям) повинно бути не більше 18 років. Відповідно якщо дитина (діти) старше, то право на пільгу втрачається.

Проте в загальному випадку* ПСП «на дітей» застосовується до кінця року, в якому дитині випов­нюється 18 років (перший абзац п.п. 169.3.3 ПКУ).

* Для окремих випадків, таких як смерть дитини до досягнення зазначеного віку, позбавлення платника податків батьківських прав і втрата спеціального статусу, що дає право на ПСП, у п.п. 169.3.3 ПКУ встановлено свої граничні строки для застосування пільги. Повністю розібратися в особливостях надання ПСП «на дітей» вам допоможе матеріал у «БТ», 2014, № 11, с. 35, 38.

Як бачите, незважаючи на те, що дитині в поточному році виповнилося 18 років, працівниця до кінця такого року має право на застосування ПСП (за умови, що дотримуються інші «прохідні критерії» для застосування ПСП). Є аналогічна консультація і в категорії 103.08.02 ЗІР ДФСУ. Інакше кажучи, якщо дитині 18 років виповнилося в січні 2015 року, то все одно до 01.01.2016 р. працівниця користувалась би правом на «дитячу» ПСП. Але! Таке правило працює тільки щодо тих працівників, які не змінюють місця роботи, а отже, для нашої ситуації воно не підходить. Чому так?

Нагадаємо, що пільга застосовується не «автоматично»: роботодавцю необхідно подати заяву на застосування ПСП у довільній формі й документи, що підтверджують таке право. Хто, коли та які документи подає, описано в постанові КМУ «Про затвердження Порядку подання документів для застосування податкової соціальної пільги» від 29.12.10 р. № 1227.

Так, право на пільгу «на дітей» підкріплюється, зокрема, копією свідоцтва про народження або документом, що підтверджує вік дитини (п.п. 1 п. 5 Порядку № 1227). На момент подання заяви за новим місцем роботи такий документ свідчитиме, що дитині працівниці вже виповнилося 18 років, тому права на ПСП «на дітей» у неї немає. Такий висновок озвучено і в листі ДПАУ від 25.02.2011 р. № 3891/6/17-0715 (за подробицями звертайтеся до матеріалу в «БТ», 2011, № 22, с. 8).

До речі, якщо мати/батько не змінювали місця роботи і схаменулися щодо ПСП після того, як дитині виповнилося 18 років, то права на пільгу також не отримати. Інакше кажучи, до кінця року, в якому дитині виповнилося 18 років, користуватися ПСП «на дітей» можуть ті батьки, які подали заяву про застосування пільги до того моменту, коли дитина досягла зазначеного віку. Для решти вже запізно.

Урахуйте також: ПСП застосовується до заробітної плати за місяць тільки за одним місцем її нарахування (виплати) (п.п. 169.2.1 ПКУ). Отже, якщо працівниця звільняється зі старого місця роботи і влаштовується на нове в одному й тому самому місяці, то за новим місцем роботи ПСП (будь-яка) цього місяця не застосовується. Скористатися правом на ПСП за новим місцем роботи можна тільки з наступного місяця.

Таким чином, у цій ситуації за новим місцем роботи працівниця у січні ні на яку ПСП права не має, а з лютого 2015 року має право на звичайну ПСП (за умови, що роботодавцю буде подано відповідну заяву і її зарплата не перевищить граничний розмір доходу // див. Шпаргалку бухгалтера «Важливі цифри 2015 року: оподаткування доходів фізосіб» у «БТ», 2015, № 3, с. 23).

ПДФО додати теги змінити теги
Додайте свої теги до статті
Розділіть мітки комами. Наприклад: бухгалтерія, форма, відсотки, ПДВ, квартальний звіт. Максимальна кількість 10.
або Закрити
Ваша оцінка врахована! Оцініть статтю :
  • Добре
  • Нормально
  • Погано
Поділитися:
Коментарі до статті