Середній заробіток мобілізованих та ЄСВ

Кепіна Світлана, начальник Управління адміністрування єдиного внеску та методології Департаменту доходів і зборів з фізичних осіб ДФСУ
Бухгалтерський тиждень Червень, 2015/№ 26
В обраному У обране
Друк
Підприємство нараховує, виплачує середній заробіток мобілізованим працівникам, а потім отримує з бюджету його компенсацію. Чи потрібно в цьому випадку справляти ЄСВ із сум середнього заробітку мобілізованих, а потім при отриманні компенсації відсторнувати раніше нараховані суми внеску?

Відповідно до ч. 3 ст. 119 Кодексу законів про працю України від 10.12.71 р. за працівниками, призваними на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, зберігаються місце роботи, посада та компенсується з бюджету середній заробіток на підприємстві, в установі, організації, в яких вони працювали на момент призову, незалежно від підпорядкування та форми власності. Виплата таких компенсацій з бюджету в межах середнього заробітку здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Компенсація підприємствам середньої заробітної плати, яка виплачується працівникам, призваним на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, здійснюється з урахуванням норм Порядку виплати компенсації підприємствам, установам, організаціям у межах середнього заробітку працівників, призваних на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою КМУ від 04.03.15 р. № 105 (далі — Порядок № 105). Роботодавець нараховує та виплачує мобілізованому працівнику середній заробіток, а потім отримує його компенсацію з бюджету.

Частиною 7 ст. 7 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 08.07.10 р. № 2464-VI встановлено право роботодавця не справляти ЄСВ з виплат, які компенсуються з бюджету в межах середнього заробітку працівників, призваних на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період.

Ураховуючи наведене, підприємства, які прийняли рішення отримувати з бюджету компенсацію середнього заробітку мобілізованим працівникам і подали до органів соцзахисту населення інформацію про фактичні витрати на зазначені цілі, мають право не справляти ЄСВ зі суми такого заробітку, якщо його виплата здійснюється відповідно до вимог Порядку № 105 за рахунок коштів підприємства до отримання компенсації.

Суму нарахованого мобілізованим працівникам середнього заробітку, який компенсується з бюджету, відображайте у графі 17 таблиці 6 Звіту за формою № Д4. При цьому у графі 9 вказуйте код категорії застрахованої особи «48».

Вам може стати у пригоді

Коментар редакції «Середній заробіток мобілізованих: зустрічайте довгоочікуваний Порядок компенсації» «… Виходить така картина: роботодавець спочатку виплачує мобілізованим працівникам збережений заробіток зі своєї кишені у строки, зазначені у  ст. 115 КЗпП (про це далі), потім подає до органу соцзахисту Звіт про фактичні витрати на виплату середнього заробітку працівникам, призваним на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період (додаток 1 до Порядку), а після цього отримує компенсацію своїх витрат…»

«БТ», 2015, № 12, с. 5

Стаття «Компенсація середнього заробітку мобілізованих: «наша песня хороша, начинай сначала!» «… На думку податківців, цей порядок не узгоджується з  п.п. «и» п.п. 165.1.1 ПКУ» «… Тобто вони вважають, що відповідно до зазначеної норми ПКУ не оподатковується лише компенсація середнього заробітку з бюджету, яка виплачується працівнику після надходження на рахунок роботодавцю…» «… Роботодавець виплачує середній заробіток «а-ля» звичайна зарплата. Отже, його потрібно обкласти ПДФО та ВЗ і сплатити суми податку та збору до бюджету під час його виплати. І лише коли на рахунок підприємства «зайде» компенсація, оподатковуваний середній заробіток трансформується на неоподатковувану компенсацію з бюджету. А отже, можете відсторнувати в обліку раніше утримані ПДФО та ВЗ…»

«БТ», 2015, № 22, с. 31

Оформи передплату та читай все Передплатити журнал

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити
Завантажуйте наш мобільний додаток iFactor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Закрити
icon-block
Заважає реклама?
Ви маєте можливість її відключити!
Бажаєте побачити, як сайт буде виглядати без реклами?
Вимкнути на 10 секунд