(066) 87-010-10
Переводимо бухгалтерів в ОНЛАЙН!
Перейти до номеру
  • № 11
  • № 10
  • № 9
  • № 8
  • № 7
  • № 6
  • № 5
? За допомогою цієї функції ви зможете швидко перейти до номеру, що вас цікавить
У цьому номері :
 
  • У обране
  • Друк
  • Шрифт
  • Колір фону
  • Коментарі 0
  • В розробці
26/26
Бухгалтерський тиждень
Бухгалтерський тиждень
Березень , 2015/№ 12

Ситуація з каверзою: у період хвороби дитині виповнилося 14 років

Як оплатити працівнику лікарняний по догляду за хворою дитиною, якщо в період хвороби дитини їй виповнилося 14 років?

Лікарняні по догляду за хворими дітьми —  справа буденна. А ось описана ситуація трапляється не часто! Заковика полягає в тому, що 14 років — це той вік дитини, до якого одному з працюючих членів сім’ї надається оплачуваний лікарняний по догляду за хворою дитиною (п. 2 ч. 1 ст. 22 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.99 р. № 1105-XIV, далі — Закон № 1105). А тому, як правило, у таких ситуаціях лікарі закривають лікарняний листок днем, в якому дитині виповнюється 14 років. Чому? Бояться відповідальності за необґрунтовано виданий лікарняний листок. За необхідності подальшого догляду видають довідку за формою № 138/0 до одужання дитини (п. 3.4 Інструкції про порядок видачі документів, що посвідчують тимчасову непрацездатність громадян, затвердженої наказом МОЗ від 13.11.01 р. № 455). Невідпрацьовані дні, підтверджені такою довідкою, працівнику не оплачуються!

Отже, здебільшого лікарняний закривають у день народження дитини. Але що робити, якщо працівник усе ж приніс лікарняний листок, закритий після того, як дитині виповнилося 14 років? Така ситуація цілком можлива.

Той факт, що в період хвороби дитина сягнула за 14-річну межу, не позначиться на оплаті листка непрацездатності. Працівнику, який доглядав за хворою дитиною, оплатять усі дні, що припадають на період тимчасової непрацездатності згідно з лікарняним.

Наприклад, працівниця надала лікарняний листок по догляду за хворою дитиною до 14 років (період непрацездатності з 04.02.15 р. по 11.02.15 р.). При цьому 09.02.15 р. дитині виповнилося 14 років. Оплаті підлягають робочі дні з 04.02.15 р. по 11.02.15 р. Інакше кажучи, оплачується весь період хвороби дитини, а не період до 09.02.15 р. (день досягнення 14-річного віку). До речі, такий висновок підтверджують у неофіційних консультаціях фахівці Мінсоцполітики та Фонду соцстраху з тимчасової втрати працездатності (далі — Фонд).

Нагадаємо основні моменти, що стосуються оплати періоду по догляду за хворою дитиною віком до 14 років:

1) лікарняний листок видається лікуючим лікарем одному з працюючих членів сім’ї або іншій працюючій особі, яка фактично здійснює догляд за хворою дитиною. Інакше кажучи, узяти лікарняний може рівною мірою як мати, так і батько дитини (або навіть працююча бабуся, якщо доглядати за хворим онуком буде саме вона);

2) листок непрацездатності повністю оплачується за рахунок коштів Фонду (п. 3 ст. 22 Закону № 1105). Нагадуємо, що з 01.01.15 р. змінилася «процентівка» оплати днів тимчасової непрацездатності за рахунок коштів соцстраху (подробиці ви знайдете у «БТ», 2015, № 6, с. 30).

Увага! Лікарняний оплатять, якщо звернення за призначенням допомоги надійшло не пізніше 12 календарних місяців з дня відновлення працездатності. При цьому відлік 12-місячного періоду у цьому випадку починається від закінчення тимчасової непрацездатності — з 1-го числа місяця, наступного за тим, в якому відновилася працездатність (лист ФСС з ТВП від 17.01.15 р. № 2.4-17-92 // «БТ», 2015, № 5, с. 6). До розрахунку беруться цілі місяці з 1 по 31 (30 або 28 (29) для лютого) число;

3) допомога виплачується з першого дня за період, протягом якого дитина за висновком лікаря потребує догляду, але не більше ніж за 14 календарних днів. Винятком буде лікування в стаціонарі: тоді оплачують весь період стаціонарного лікування дитини.

На закінчення зазначимо, що комісія (уповноважений) із соціального страхування має право звертатися за необхідності до робочих органів відділень Фонду стосовно перевірки правильності видачі та продовження листків непраце­здатності застрахованим особам підприємства. Отже, якщо маєте сумніви щодо правильності видачі листка непрацездатності, зверніться за допомогою до органу Фонду.

хвороба, дитина додати теги змінити теги
Додайте свої теги до статті
Розділіть мітки комами. Наприклад: бухгалтерія, форма, відсотки, ПДВ, квартальний звіт. Максимальна кількість 10.
або Закрити
Ваша оцінка врахована! Оцініть статтю :
  • Добре
  • Нормально
  • Погано
Поділитися:
Коментарі до статті