(066) 87-010-10 Передзвоніть менi
Переводимо бухгалтерів в ОНЛАЙН!
? За допомогою цієї функції ви зможете швидко перейти до номеру, що вас цікавить
У цьому номері :
 
  • У обране
  • Друк
  • Шрифт
  • Колір фону
  • Коментарі 0
  • В розробці
17/17
Бухгалтерський тиждень
Бухгалтерський тиждень
Березень , 2016/№ 13

Податкова накладна не потрапила до ЄРПН: куди віднести суму «вхідного» ПДВ

Постачальник — платник ПДВ не зареєстрував податкову накладну протягом 180 днів. Чи може покупець сформувати податковий кредит за такою накладною? Якщо ні, то куди відносити суму «вхідного» ПДВ — на збільшення первісної вартості чи на витрати?

На жаль, на перше запитання однозначно відповісти не можна, оскільки в цьому випадку позиція податківців іде в розріз із нормами ПКУ. Зараз пояснимо чому.

Для того щоб покупець отримав право сформувати податковий кредит (ПК), постачальник повинен ( п. 198.6 ПКУ):

• виписати податкову накладну (ПН);

• зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних (ЄРПН).

Тобто обов’язковою умовою для формування ПК покупця є реєстрація ПН в ЄРПН. Для такої реєстрації відведено 15 календарних днів, що настають за датою виникнення податкових зобов’язань ( п. 201.10 ПКУ).

Безумовно, ПН можна зареєструвати і пізніше (з порушенням такого строку). Проте в першому випадку (у разі своєчасної реєстрації) покупець отримує право сформувати ПК уже в місяці складання ПН. У другому − сума «вхідного» ПДВ, зазначена в ПН, може потрапити до ПК лише починаючи зі звітного періоду, в якому зареєстрована ПН в ЄРПН, але не пізніше ніж через 365 календарних днів з дати складання ПН ( п. 198.6 ПКУ).

Як бачите, про будь-який строк у 180 календарних днів не йдеться. Єдине згадування про нього можна знайти у  п. 1201.2 ПКУ, який визначає розмір штрафу у разі несвоєчасної реєстрації ПН в ЄРПН протягом зазначеного проміжку часу.

Проте якщо зазирнути в редакцію ПКУ до 29.07.15 р., то можна побачити, що саме цей відтинок часу обмежував право покупця включати до ПК ПН, зареєстровані в ЄРПН з порушенням строку. З тієї миті податківці і зайняли позицію, мовляв, реєструвати ПН в ЄРПН можна тільки у межах 180 днів.

Найцікавіше, що після 29.07.15 р. вона не змінилася. Фіскали досі дотримуються такої думки (лист МГУ ДФС  ЦОВП від 16.12.15 р. № 27154/10/28-10-06-11, лист ДФСУ від 09.11.15 р. № 23842/6/99-95-42-01-16-01 та ін.). Хоча в ПКУ це не передбачено.

Тому якщо ваш постачальник не зареєстрував ПН в ЄРПН протягом 180 днів, зробити це він зможе, тільки звернувшись до суду. Якщо ж у продавця такого бажання немає, то покупець назавжди втрачає право сформувати ПК за такою ПН.

За ситуації, коли покупець не може включити суми «вхідного» ПДВ до ПК, у бухобліку такі суми ПДВ теж потрібно відобразити.

Якщо дотримуватися вимог п. 8 Інструкції з бухгалтерського обліку податку на додану вартість, затвердженої наказом Мінфіну від 01.07.97 р. № 141 (див. «БТ», 2015, № 51, с. 6 та 23), то:

1) покупець, не отримавши від продавця (постачальника) ПН, зареєстровану в ЄРПН протягом 15 календарних днів, вже повинен був відобразити суму «вхідного» ПДВ за такою ПН за дебетом субрахунку 644 «Податковий кредит» у кореспонденції з кредитом рахунків обліку зобов’язань. Наприклад: субрахунку 631 «Розрахунки з вітчизняними постачальниками» або субрахунку 685 «Розрахунки з іншими кредиторами».

Зверніть увагу: у цьому випадку Мінфін рекомендує виділити на суб­рахунку 644 окремий аналітичний рахунок «Податковий кредит непідтверджений», скажімо, субрахунок 644/1, для відображення ПН, незареєстрованих в ЄРПН вчасно;

2) якщо ПН зовсім не була зареєстрована в ЄРПН (на думку конт­ролерів, протягом 180 днів), то наступного дня після останнього дня такого граничного строку суму ПДВ, що міститься в ПН, відображають за дебетом субрахунку 949 «Інші витрати операційної діяльності» у кореспонденції з кредитом суб­рахунку 644/1.

Звичайно, цю проводку логічно робити на 366 день з моменту складання ПН, якщо вона так і не була зареєстрована в ЄРПН. Проте, враховуючи позицію податківців, такі дії доведеться вчинити вже на 181 день.

Як бачите, сума ПДВ, сплаченого при купівлі товарів/послуг і не включена до ПК, у результаті потрапить до складу витрат.

Зацікавив журнал?
Отримуйте більше статей та спеціальних пропозицій за підпискою
податкова накладна, ЄРПН, ПДВ додати теги змінити теги
Додайте свої теги до статті
Розділіть мітки комами. Наприклад: бухгалтерія, форма, відсотки, ПДВ, квартальний звіт. Максимальна кількість 10.
або Закрити
Ваша оцінка врахована! Оцініть статтю :
  • Добре
  • Нормально
  • Погано
Поділитися:
Коментарі до статті