Земельний податок: нюанси стягнення

В обраному У обране
Друк
Дар’я КРАВЧЕНКО, Сергій ДЕЦЮРА та Олена ОГАЙ
Бухгалтерський тиждень Лютий, 2017/№ 6

У листі, що коментується, податківці нагадали правила стягнення плати за землю. Зупинимося на найбільш актуальних роз’ясненнях.

1. Постійне користування. Податківці нагадали, що платниками земельного податку є не тільки власники земділянок, а й постійні користувачі. На сьогодні до їх числа віднесено лише бюджетні установи, громадські та релігійні організації та співвласників багатоквартирних будинків. Усі інші юрособи є або власниками, або тимчасовими користувачами землі (орендарями).

Так було не завжди. До набуття чинності у 2001 році новим Земельним кодексом України (ЗКУ) постійними користувачами могли бути й інші юрособи. Вони мали переоформити право постійного користування на право власності або право оренди до 01.01.08 р. ( п. 6 розд. X ЗКУ).

Водночас цю норму було визнано неконституційною (див. рішення КСУ від 22.09.05 р. № 5-рп/2005). А тому й досі землі можуть перебувати у постійному користуванні у таких юросіб. Враховуючи це, податківці наполягають на тому, що ці користувачі хоч за нинішніми нормами ЗКУ не можуть бути постійними користувачами землі, але є платниками земподатку.

2. Ставки податку. Податківці також нагадали про те, що на сьогодні ставки земподатку визначаються рішеннями органів місцевого самоврядування. Це рішення оприлюднюється до 15 липня року, що передує року застосування ставок податків та пільг. Копія цього рішення надсилається у 10-денний строк із дня оприлюднення до контролюючого органу, але не пізніше 25 грудня року, що передує звітному.

Якщо ставки на наступний рік вчасно не затверджені або взагалі не затверджені, то податок справляється із застосуванням ставок, які діяли до 31 грудня року, що передує звітному. Тобто з використанням минулорічних ставок.

Щоб довідатися про ставку податку, яка діє у звітному році, вам слід звернутися до органів місцевого самоврядування або до місцевого контролюючого органу.

Детально про нарахування земподатку читайте у «БТ», 2017, № 4, с. 21.

Оформи передплату та читай все Передплатити журнал

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити