Теми
Вибрати теми статей
Сортувати за темами

Безкоштовна передача товарів — без подвійного ПДВ

Кравченко Дар’я
Бухгалтерський тиждень Травень, 2017/№ 18
Друк
Як обкладаються ПДВ операції з безкоштовної передачі товарів/послуг (у т. ч. для проведення маркетингових/рекламних заходів)?

Скажемо відразу — при безкоштовному постачанні товарів/послуг платникові ПДВ необхідно нарахувати податкові зобов’язання (ПЗ) лише один раз — згідно з п. 188.1 ПКУ. Зараз пояснимо чому.

Річ у тому, що всі проблеми, які стосуються ПДВ-обкладення безкоштовних постачань товарів/послуг, виникають тому, що при формальному прочитанні норм ПКУ такі операції опиняються під «подвійним» оподаткуванням:

1) згідно з п. 188.1 ПКУ, який вимагає «дотягнути» базу обкладення ПДВ за операцією постачання до її мінімального рівня (для товарів/послуг — це ціна їх придбання). Адже операції з безкоштовної передачі товарів/послуг також вважаються постачанням таких товарів/послуг ( п.п. 14.1.191 ПКУ). Тобто на них поширюються загальні правила нарахування ПДВ-зобов’язань ( п. 185.1 і п. 188.1 ПКУ);

2) згідно з п. 198.5 ПКУ, який зобов’язує компенсувати податковий кредит (ПК), сформований раніше при купівлі таких товарів/послуг, з тієї причини, що такі товари/послуги починають використовуватися в негосподарських операціях.

Але! Нарахування подвійних ПЗ суперечить ст. 17 ГКУ, яка вимагає, щоб закони, якими регулюється оподаткування суб’єктів господарювання, передбачали усунення подвійного оподаткування.

Минулого року податківці видали низку лояльних консультацій із цього приводу:

• під час здійснення операцій з безкоштовного розповсюдження товарів рекламного призначення ПЗ з ПДВ згідно з п. 198.5 ПКУ не нараховуються (лист ДФСУ від 19.04.16 р. № 8819/6/99-99-19-03-02-15 // «БТ», 2016, № 21, с. 5);

• при безкоштовному постачанні товарів/послуг у межах господарської діяльності ПЗ нараховуються відповідно до п. 185.1 ПКУ, а база оподаткування визначається за п. 188.1 ПКУ. При цьому ПЗ за п. 198.5 ПКУ не нараховуються (лист ДФСУ від 13.09.16 р. № 19830/6/99-95-42-01-15 // «БТ», 2016, № 39, с. 4).

«Зіпсував» ситуацію лише лист № 408*, який нещодавно вийшов, де контролери заявили: при безкоштовному постачанні товарів/послуг нарахування ПЗ має бути подвійним:

* Лист ДФСУ від 12.01.17 р. № 408/6/99-99-15-03-02-15 // «БТ», 2017, № 9, с. 7.

перше — відповідно до пп. 185.1 і 188.1 ПКУ;

друге — згідно з п. 198.5 ПКУ.

Звичайно, з нарахуванням ПДВ-зобов’язань згідно з пп. 185.1 і 188.1 ПКУ ніхто не сперечається. Операції з безкоштовного розповсюдження продукції є об’єктом оподаткування. Тут усе правильно. Проте щодо «компенсуючих» ПЗ контролери явно погарячкували, про що ми і попереджали наших читачів.

Проте хотілося остаточно переконатися в тому, що ДФСУ все ще дотримується своєї колишньої позиції.

І ось (увага!) услід за «нехорошим» листом, неначе з метою його спростування, у категорії 101.05 ЗІР ДФСУ з’явилося нове роз’яснення. У ньому фіскали повернулися до своєї первісної (лояльної) точки зору. Вони заявили:

1. Якщо вартість безкоштовно переданих товарів, придбаних з ПДВ, включається у вартість самостійно виготовлених товарів/послуг, то такі товари/послуги вважаються використаними в оподатковуваних операціях і додаткового нарахування ПЗ згідно з п. 198.5 ПКУ не потребують.

2. Але навіть якщо вартість безкоштовно переданих товарів і послуг, що надаються, придбаних з ПДВ, НЕ включається у вартість самостійно виготовленої продукції, то ці товари/послуги визнаються поставленими безкоштовно в межах госпдіяльності, а тому:

• ПЗ слід нарахувати тільки згідно з п. 188.1 ПКУ (скласти дві податкові накладні: одну — на фактичну вартість постачання, другу — на суму «дотягування» до мінбази);

• ПЗ згідно з п. 198.5 ПКУ не нараховувати.

Виходячи зі сказаного, вважаємо, що цю позицію контролерів можна вважати остаточною. А «невдалу консультацію», надану в листі № 408, не варто сприймати серйозно.

Оформи передплату та читай все Передплатити журнал
stop

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Увійдіть, щоб читати більше! Авторизовані користувачі одержують безкоштовно 5 статей на місяць