Теми статей
Обрати теми

Земельний податок: настав час звітувати на 2018 рік

Децюра Сергій, податковий експерт
На початку кожного року юридичні особи повинні задекларувати податкові зобов’язання з деяких податків на поточний рік. Ідеться про складові податку на майно. Кожна із них (плата за землю, податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, і транспортний податок) має свою специфіку. Давайте пригадаємо правила подачі декларації з кожної складової цього податку. І розпочнемо з правил звітування з плати за землю, а саме із земельного податку.

Платники земподатку

Правила справляння плати за землю в 2018 році практично не змінились у порівнянні з минулим роком. Тобто, як і в 2017 році, плату за землю суб’єкти господарювання — землевласники й орендарі будуть сплачувати у двох формах:

• земельного податку (п.п. 14.1.72 ПКУ);

• орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності (далі — орендна плата) (п.п. 14.1.136, ст. 288 ПКУ).

Сьогодні зосередимось на земельному податку.

Як і в минулих роках, платниками цієї частини плати за землю є (п. 269.1 ПКУ):

• власники земельних ділянок або земельних часток (паїв);

• постійні землекористувачі.

Отже, якщо ви орендуєте земельну ділянку, то сплачувати за неї земельний податок ви точно не будете. А от чи є ви платником іншої частини плати за землю (орендної плати) чи ні, залежить від того, хто є орендодавцем. Якщо це орган місцевого самоврядування, який передав в оренду землі державної чи комунальної власності, то однозначно ви маєте сплачувати орендну плату в бюджет. Про правила її нарахування і сплати ви зможете прочитати в наступних номерах нашої газети.

Якщо ж ви орендуєте землю у юридичної чи фізичної особи, то сплачуйте орендодавцю вказану в договорі суму. Така плата не є податковим платежем.

Водночас, навіть якщо ви є власником чи постійним користувачем землі, а отже відноситеся до когорти платників цього податку, це не означає, що ви обов’язково будете сплачувати земельний податок. Річ у тім, що деякі землевласники звільняються від сплати цього податку. Наведемо перелік цих «щасливчиків» у табл. 1.

Таблиця 1. Звільнення від сплати земподатку

Хто звільняється від сплати земподатку

За які землі

1. Бюджетні організації та деякі неприбуткові організації, які вказані у ст. 282 ПКУ(1)

За всі землі, що належать таким організаціям

2. Єдиноподатники груп 1 — 3

За землі, що використовують у їх господарській діяльності (п.п. 4 п. 297.1 ПКУ)(2)

3. Платники єдиного податку групи 4

За землі, що вони використовують для ведення сільгосптоваровиробництва (п.п. 4 п. 297.1 ПКУ)

4. Сільгосппідприємства усіх форм власності та фермерські господарства

За землі, зайняті молодими садами, ягідниками та виноградниками до вступу їх у пору плодоношення, а також гібридними насадженнями, генофондовими колекціями та розсадниками багаторічних плодових насаджень (п.п. 283.1.5 ПКУ)

5. Релігійні організації України

За земельні ділянки, надані для будівництва і обслуговування культових та інших будівель такої організації (п.п. 283.1.8 ПКУ)

6. Будь-який суб’єкт господарювання

1) за земельні ділянки, що розташовані на тимчасово окупованій території та/або території населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення (крім сільгоспземель) (п. 38.7 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ). Таке звільнення вони отримують у період з 14.04.14 р. до 31 грудня року, в якому завершено антитерористичну операцію;

2) за сільгоспугіддя зон радіоактивно забруднених територій внаслідок Чорнобильської катастрофи і хімічно забруднених сільгоспугідь, на які запроваджено обмеження щодо ведення сільського господарства (п.п. 283.1.1 ПКУ);

3) за землі сільгоспугідь, що перебувають у тимчасовій консервації або у стадії сільгоспосвоєння (п.п. 283.1.2 ПКУ);

4) за земельні ділянки державних сортовипробувальних станцій і сортодільниць, які використовуються для випробування сортів сільськогосподарських культур (п.п. 283.1.3 ПКУ);

5) за землі дорожнього господарства автомобільних доріг загального користування (п.п. 283.1.4 ПКУ);

6) за земельні ділянки кладовищ, крематоріїв та колумбаріїв (п.п. 283.1.6 ПКУ)

(1) Пільги для цих земельних ділянок не діють, якщо платники податку надають в оренду земельні ділянки, окремі будівлі, споруди або їх частини (п. 284.3 ПКУ). Це не стосується тільки бюджетних установ у разі надання ними будівель, споруд (їх частин) в тимчасове користування (оренду) іншим бюджетним установам, дошкільним, загальноосвітнім навчальним закладам незалежно від форм власності і джерел фінансування.

(2) Увага! На наш погляд, таке звільнення поширюватиметься на всі земділянки, які єдиноподатники груп 1 — 3 (як фізособа, так і юрособа) використовують у своїй госпдіяльності, у тому числі передані в оренду. Фіскали висувають додаткові вимоги для такого звільнення.

Від юросіб вони вимагають, щоб надання в оренду нерухомого майна було основним або одним із видів діяльності юрособи — платника єдиного податку групи 3. Право власності або користування земельною ділянкою було оформлено на юрособу, яка є власником будівель, споруд (їх частин), розташованих на такій земельній ділянці. При цьому надання в оренду нерухомого майна має здійснюватись на підставі укладеного відповідно до законодавства цивільно-правового договору і в договорі оренди має бути вказано, що земля під таким будинком передається в оренду разом із нерухомістю (підкатегорія 112.01 ЗІР ДФСУ).

Фізособам — платникам єдиного податку вони надають шанс не сплачувати земподаток, якщо право власності на земділянку оформлене на фізичну особу — підприємця (підкатегорія 112.01 ЗІР ДФСУ).

Детально про це читайте у статті «Єдиноподатник & земля: коли діє звільнення від земподатку» // «БТ», 2017, № 43-44.

Водночас слід пам’ятати, що особи, які звільнені від сплати земподатку, мають подавати декларацію з плати за землю. В ній показують «пільгові» земділянки (об’єкти оподаткування), суми нарахованого податку та суми отриманих пільг, які погашають нарахований податок.

Річ у тому, що, на думку податківців, звільнення від плати за землю за вищезгадані ділянки є податковою пільгою! Отже, за них треба подавати «земельну» звітність. Бо наявність пільги із земельного податку (нехай навіть 100 %) не звільняє платників від цього обов’язку (див. категорію 112.05 ЗІР ДФСУ та лист ДФСУ від 11.09.17 р. № 1889/6/99-99-12-02-03-15/ІПК*).

* Детально про це читайте у консультації «Як звітувати за землю та нерухомість у зоні АТО» // «БТ», 2017, № 41.

Інша справа, що податкове зобов’язання до сплати у таких землекористувачів буде нульовим. Але декларацію, ще раз підкреслимо, подати все одно потрібно. Тож не схибте. Інакше разом із пільгою отримаєте штрафи за неподання декларації.

Увага! Вимога про подання декларації з плати за землю не стосується тільки платників єдиного податку. Річ у тому, що вони не користуються пільгами з цього податку. Вони не є платниками земельного податку. Тому вони не зобов’язані подавати до контролюючих органів податкову декларацію з плати за землю та звіт про суми податкових пільг щодо сплати земельного податку. Про це податківці прямо вказали у консультації, наведеній у категорії 112.05 ЗІР ДФСУ.

Розрахунок земподатку

Механізм розрахунку земельного податку залежить від того, чи проведено нормативну грошову оцінку (НГО) землі.

Якщо НГО земель проведена, то розмір податку розраховується як добуток площі земельної ділянки (у га), грошової оцінки одиниці площі, проіндексованої станом на початок року (у грн.), та ставки податку (у %);

Якщо ж НГО земель не проведена, то розмір податку визначають як добуток площі (у кв. м або га), грошової оцінки одиниці ріллі по області, проіндексованої станом на початок року (у грн.)та ставки (у %).

З цього випливає: для того щоб розрахувати земельний податок, землевласнику чи землекористувачу потрібно мати вихідні дані для розрахунку.

Площа земельної ділянки. Інформацію про площу землі, що вам належить, можна дізнатися із правовстановлюючих документів на землю (держактів на право власності, витягів з реєстру речових прав, договору купівлі-продажу, міни, дарування, успадкування чи довідки (витягу) про розмір НГО земельної ділянки тощо).

Розмір НГО вашої земельної ділянки. Такі дані можна знайти у довідці (витягу) про розмір НГО земельної ділянки. Цю довідку підприємство може отримати у місцевому органі Державного агентства земельних ресурсів України або із електронного сервісу Держземкадастру «Публічна кадастрова карта України» (http://map.land.gov.ua/kadastrova-karta).

Звертаємо увагу! Підприємство має обов’язково отримувати довідку з розміром НГО тільки на початку використання земельної ділянки, а також кожного разу, коли відбувається перегляд НГО такої землі. Цю довідку ви подаєте разом з декларацією при першому її поданні (фактичному початку роботи) та при кожній зміні НГО землі. Кожного року цю довідку подавати не потрібно (категорія 112.05 ЗІР ДФСУ). Однак іноді місцеві податківці наполягають саме на щорічному її поданні.

Водночас ви можете подавати контролерам як оригінал довідки (витягу) про розмір НГО, так і її копію, оскільки в ПКУ жодних вимог до статусу такого документу не передбачено. З цим погоджуються і контролери у категорії 112.05 ЗІР ДФСУ.

Якщо ви не подасте довідку (витяг) про розмір НГО разом з декларацією, причому як у разі подання першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю), так і у разі затвердження нової НГО землі, чи при будь-якому іншому поданні декларації, то відмовити вам у прийнятті декларації контролери не можуть. З цим погоджуються податківці у консультації в категорії 112.05 ЗІР ДФСУ. Річ у тому, що така довідка має лише інформаційний характер, а отже, не може вплинути на легітимність поданої вами звітності.

Хоча отримувати таку довідку не заборонено при кожному розрахунку земельного податку, тобто кожного року при поданні декларації на наступний рік. У такому випадку вам не потрібно самостійно індексувати НГО. Річ у тім, що у довідці з НГО мають бути враховані усі коефіцієнти індексації, на які слід проіндексувати «базову» НГО.

До відома! Незабаром дізнатися НГО своєї земельної ділянки можна буде, також заглянувши на сайт ДФСУ. На ньому органи місцевого самоврядування мають не пізніше за 15 липня поточного року оприлюднювати інформацію про НГО земель.

При цьому, якщо раптом в інформацію, розміщену на сайті, закрадеться помилка, штрафні санкції і пеня до таких платників застосовуватися не повинні (п. 12.5 ПКУ).

Водночас цей механізм інформування платника про розмір НГО запроваджено тільки з 01.01.18 р., а тому на сьогодні на сайті ДФСУ ви розмір НГО для вашої землі не знайдете. Тому шукайте таку інформацію, як і раніше, у довідці про НГО.

Якщо ви отримали довідку до початку року, за який звітуєте, то вам слід проіндексувати НГО самостійно.

Правила проведення такої індексації прописано у п. 289.2 ПКУ.

Увага! Розрахований коефіцієнт індексації застосовується, як і раніше, кумулятивно залежно від дати проведення НГО. Про розмір цих коефіцієнтів Держгеокадастр розповів на своєму офіційному сайті*.

* http://land.gov.ua/info/derzhheokadastr-povidomliaie-pro-znachennia-koefitsiientu-indeksatsii-normatyvnoi-hroshovoi-otsinky-zemel-za-2017-rik/.

Звернемо увагу лише на такі особливості застосування цих коефіцієнтів:

1) за 2015 рік коефіцієнт індексації у розмірі 1,433 (розрахований із індексу інфляції за 2015 рік — 143,3 %) застосовується лише при індексації НГО НЕсільськогосподарських земель. Для сільськогосподарських угідь застосовується спеціальний коефіцієнт індексації за 2015 рік — 1,2 (п. 6 підрозд. 6 розд. ХХ ПКУ);

2) за 2016 рік також слід застосовувати не коефіцієнт індексації (1,124 %), а спеціальний коефіцієнт (п. 8 підрозд. 6 розд. ХХ ПКУ):

• для сільгоспугідь (ріллі, багаторічних насаджень, сіножатей, пасовищ та перелогів) він складає 1, тобто НГО таких угідь за 2016 рік не індексується;

• для земель несільськогосподарського призначення застосовується коефіцієнт 1,06;

3) за 2017 рік також діють особливі правила застосування коефіцієнтів. За цей рік слід індексувати НГО не на коефіцієнт індексації (1,137 %), а на коефіцієнт 1. Тобто індексація НГО за 2017 рік не проводиться.

Отже, як і в минулому році, потрібно індексувати НГО на спеціальні індекси, визначені у підрозд. 6 розд. ХХ ПКУ, а не індекси споживчих цін за рік. З переліком необхідних індексів інфляції можете ознайомитися у табл. 2.

Таблиця 2. Коефіцієнти індексації НГО для земельного податку

Рік

Індекс інфляції (коефіцієнт)

Коефіцієнт індексації НГО

для несільськогосподарських земель

для земель сільгосппризначення

1996

1,703

1,703

1,703

1997

1,059

1,059

1,059

1998

1,006

1,006

1,006

1999

1,127

1,127

1,127

2000

1,182

1,182

1,182

2001

1,020

1,020

1,020

2002

2003

2004

2005

1,035

1,035

1,035

2006

2007

1,028

1,028

1,028

2008

1,152

1,152

1,152

2009

1,059

1,059

1,059

2010

1,0

1,0

1,0

2011

1,0

1,0

1,0

2012

1,0

1,0

1,0

2013

1,0

1,0

1,0

2014

1,249

1,249

1, 249

2015

1,433

1,433

1,2

2016

1,124

1,06

1,0

2017

1,137

1,0

1,0

Разом

6,071(1)

4,780(1)

(1) Цей коефіцієнт треба застосовувати, якщо НГО була проведена станом на 01.07.95 р.

Ставка земельного податку. Земельний податок, як і сама плата за землю, є місцевим податком. А для них розмір податку визначають органи місцевого самоврядування, орієнтуючись на граничні межі, встановлені у ст. 273, 274 та 277 ПКУ (див. табл. 3).

Таблиця 3. Ставки земельного податку

Категорія земель

Граничний розмір ставок плати за землю на 2018 рік(1)

для власників

для постійних користувачів(2)

І. Земельні ділянки, НГО яких проведено (за 1 га), які віднесені до:

1) сільськогосподарських угідь (рілля, сіножаті, пасовища та багаторічні насадження)

не менше 0,3 % та не більше 1 %

не більше 12 % від НГО

2) земель загального користування

не більше 1 %

3) інших видів земель (незалежно від місцезнаходження)

не більше 3 % від НГО

4) нелісових земль, які використовуються для потреб лісового господарства:

• як сільськогосподарські угіддя (рілля, сіножаті та пасовища та багаторічні насадження)

не більше 1 % від НГО

не більше 12 % від НГО

• як інші земельні ділянки

не більше 3 % від НГО

ІІ. Земельні ділянки, НГО яких не проведено (за 1 га), які віднесені до:

1) сільськогосподарських угідь (рілля, сіножаті, пасовища та багаторічні насадження)

не менше 0,3 % та не більше 5 % від НГО одиниці площі ріллі по АР Крим або по області

2) земельних ділянок, розташованих за межами населених пунктів

не більше 5 % від НГО одиниці площі ріллі по АР Крим або по області

(1) Якщо земельні ділянки надані для залізниць у межах смуг відведення або надані гірничодобувним підприємствам для видобування корисних копалин та розробки родовищ корисних копалин, податок справляється у розмірі 25 % від ставок, указаних в таблиці.

(2) Суб’єкти господарювання, в яких земельні ділянки перебувають у постійному користуванні (крім суб’єктів господарювання державної та комунальної форм власності).

Дізнатися конкретний розмір ставки податку для вашої земділянки можна, зазирнувши до рішення ваших місцевих органів влади.

Звертаємо увагу! З 2018 року інформація про розмір ставок земподатку, як і НГО землі, має бути розміщена на сайті ДФСУ*.

* Деталі шукайте в Темі тижня «Податкова міні-реформа — 2018» // «БТ», 2018, № 1-2.

Інформація про розмір і дату встановлення ставок місцевих податків і зборів на відповідних територіях має з’явитися на офіційному веб-сайті податківців (http://sfs.gov.ua) не пізніше 15 липня поточного року. При цьому, якщо раптом в інформацію, розміщену на сайті, закрадеться помилка, то штрафні санкції і пеня до таких платників застосовуватися не повинні (п. 12.5 ПКУ).

Водночас, оскільки це нововведення запрацювало тільки з початку 2018 року, то, на нашу думку, на сайті ДФСУ ви ставок земподатку до середини цього року не відшукаєте. А тому шукати їх доведеться, як і раніше, у рішеннях органів місцевого самоврядування.

Подача декларації

Звітним періодом із земельного податку є календарний рік, який починається 1 січня і закінчується 31 грудня того ж року (для новостворених підприємств та організацій, а також у зв’язку з набуттям права власності та/або користування на нові земельні ділянки він може бути меншим від 12 місяців).

Платникам плати за землю (крім фізичних осіб**) надано право вибрати один із двох варіантів подання звітності:

** Фізособам суму податку нараховують податкові органи в податковому повідомленні-рішенні, що надсилається до 1 липня поточного року (п. 286.5 ПКУ), і сплачують вони її протягом 60 днів із дня вручення податкового повідомлення-рішення (п. 287.5 ПКУ).

1) подати декларацію на поточний рік. Це слід зробити не пізніше 20 лютого поточного року до відповідного органу ДФСУ за місцезнаходженням земельної ділянки. У ній зазначається річна сума податку з розбивкою на рівні частки за місяцями (п. 286.2 ПКУ);

2) замість однієї річної декларації на поточний рік можна щомісяця подавати звітну декларацію протягом 20 календарних днів місяця, що настає за звітним (п. 286.3 ПКУ).

Тобто як річну, так і першу місячну декларацію за січень (якщо вирішили звітувати щомісячно) у 2018 році потрібно подати не пізніше 20.02.18 р. Подання декларації на поточний рік звільняє платників плати за землю від обов’язку подання щомісячних декларацій, так само як і подання місячних декларацій звільняє від подання річної.

До відома! Якщо ви маєте кілька об’єктів оподаткування на території різних адміністративних одиниць (коди згідно з КОАТУУ різні), але які підконтрольні одному органу ДФС, то звітувати доведеться окремо (за кожним кодом) у податкові органи за місцезнаходженням таких об’єктів.

Для звітування на 2018 рік слід використовувати оновлену форму декларації з плати за землю, форма якої затверджена наказом Мінфіну від 16.06.15 р. № 560 (у редакції наказу Мінфіну від 23.01.17 р. № 9). Хоча декларація і нова, але її форма багато в чому подібна до своєї попередниці.

При цьому оскільки ви звітуєте із земельного податку, вам потрібно буде в шапці декларації поставити позначку «Х» у графі «земельний податок», а також заповнити розділ I (правила його заповнення див. на рисунку нижче) та розділ ІІІ. У розділі ІІІ зазначаються узагальнюючі дані щодо нарахованого земельного податку, а саме: загальна сума земельного податку розподіляється в розрізі місяців.

Увага! Якщо ви є одночасно платником земельного податку та орендної плати, то вам доведеться подати дві окремі декларації в частині цих складових плати за землю (див. категорію 112.05 ЗІР ДФСУ). Справа в тому, що у одній декларації може бути розрахований податок тільки щодо однієї складової плати за землю.

Сплачуються податкові зобов’язання з плати за землю за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця (пп. 287.3 та 287.4 ПКУ).

img 1

Правила заповнення розд. І декларації з плати за землю

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі