Теми статей
Обрати теми

Чи відображати в декларації необ’єктні платежі?

Кравченко Дар’я, експерт з оплати праці
Як у декларації з ПДВ відобразити сплату відсотків, нарахованих згідно з кредитним договором, комісію банку за зарахування коштів і комісію за користування пакетом послуг? І чи потрібні для цього якісь первинні документи, крім договору з банком і банківських виписок?

Місце в ПДВ-декларації. Передусім нагадаємо: у звітності з ПДВ у загальному випадку слід відображати операції, що є постачаннями товарів/послуг, причому як оподатковувані ПДВ, так і не оподатковувані цим податком.

З цього випливає: якщо операція постачання товарів/послуг є необ’єктною згідно зі ст. 196 ПКУ, але при цьому відповідає терміну «постачання» з п.п. 14.1.185 або п.п. 14.1.191 ПКУ, то така операція відображається в ПДВ-звітності.

Надання послуг платіжних організацій платіжних систем, пов’язаних з розрахунково-касовим обслуговуванням (РКО), залученням, розміщенням і поверненням коштів за договорами позики, депозиту, вкладу не є об’єктом оподаткування ПДВ (п.п. 196.1.5 ПКУ).

Водночас враховуючи, що в загальному випадку постачанням послуг вважається будь-яка операція, яка не є постачанням товару, до постачання послуг можна віднести:

• і сплату відсотків за кредитом (як платіж за послугу у вигляді залучення коштів за договорами позики) (п.п. 14.1.206 ПКУ);

• і оплату РКО (як платіж за послуги банку, пов’язані з переказом коштів з рахунку (на рахунок) клієнта, а також здійсненням інших операцій, передбачених договорами) (п. 1.37 ст. 1 Закону України «Про платіжні системи і переказ коштів в Україні» від 05.04.01 р. № 2346-III).

Отже, такі операції необхідно відобразити в ряд. 10.3 ПДВ-декларації. Наразі з таким висновком погоджуються і податківці (див. категорію 101.04 ЗІР ДФСУ).

Але попереджаємо: у докодексні часи контролери вважали, що виплату відсотків за кредитними договорами (як, до речі, і виплату відсотків за депозитами) у ПДВ-звітності відображати не треба.

З часом щодо сплати відсотків за кредитом фіскали змінили свою точку зору, тоді як відсотки, отримані за депозитом, вони досі не хочуть бачити в ПДВ-звітності (категорія 101.23 ЗІР ДФСУ).

Щоб не гадати, до якого висновку податківці дійдуть у майбутньому, краще відобразити такі операції у ПДВ-звітності. Хоча якщо ви цього не зробите, вас за це ніхто не покарає.

Підтверні документи. При виборі періоду для відображення операцій у ПДВ-звітності орієнтуємося на дату першої події (якою може виявитися як оплата, так і факт надання послуг/нарахування відсотків).

При цьому первинні документи, що підтверджують здійснення таких операцій, швидше, важливі для їх відображення в бухобліку, аніж у ПДВ-декларації.

Плату за послуги РКО банк обчислює, нараховує і списує самостійно (на підставі договору про РКО), як правило, останнім днем місяця. Тому підтвердити оплату/надання таких послуг зможуть банківська виписка і договір про РКО (лист ДПСУ від 07.05.12 р. № 7912/6/15-1415; УПК, затверджена наказом ДПСУ від 05.07.12 р. № 583, лист ДФСУ від 10.02.16 р. № 2673/6/99-99-19-02-02-15).

Що стосується «кредитних» відсотків, то тут усе залежить від умов договору:

а) банк самостійно обчислює, нараховує і списує відсотки останнім днем місяця, документами для відображення у ПДВ-звітності такої операції стануть банківська виписка і кредитний договір;

б) відсотки сплачуються в перші дні місяця, що настає за місяцем їх нарахування, — орієнтуємося на дату складання бухдовідки (останній день місяця), що містить розрахунок суми «кредитних» відсотків;

в) відсотки нараховуються у кінці місяця, проте їх сплатили раніше зазначеного строку — операцію відображаємо за датою оплати (документ — платіжне доручення). Тоді останнім днем місяця залишиться оформити бухдовідку, на підставі якої будуть нараховані відсотки.

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі