Теми
Вибрати теми статей
Сортувати за темами

Списуємо старі ліки: за якою ставкою ПДВ?

Кравченко Дар’я, податковий експерт
Бухгалтерський тиждень Січень, 2019/№ 1
В обраному У обране
Друк
Підприємство має списати медвироби/ліки, що стали непридатними. Наразі постачання таких товарів оподатковується ПДВ за ставкою 7 %. Проте «вхідний» ПДВ під час придбання таких препаратів було сплачено ще за ставкою ПДВ 20 %. За якою ставкою у такому разі нараховувати «компенсуючі» податкові зобов’язання згідно з п. 198.5 ПКУ?

Справді, податковий кредит (ПК), сформований під час придбання, необхідно компенсувати за п.п. «г» п. 198.5 ПКУ. Але ця норма не роз’яснює, яку саме ставку ПДВ необхідно застосувати.

Контролери прямо заявляють — у разі списання зіпсованих медикаментів слід застосовувати ту ставку ПДВ, яка застосовувалася при їх придбанні (див. лист ГУ ДФС у Київській обл. від 30.11.17 р. № 2767/ІПК/10-36-12-01-18, лист ОВПП ДФС від 11.10.18 р. № 2204/ІПК/28-10-01-03-11, роз’яснення ДФСУ від 06.08.15 р., лист ДФСУ від 31.12.15 р. № 48122/7/99-99-19-03-02-17).

Такий підхід здається цілком прийнятним. Адже він враховує суть компенсації, закладеної в п. 198.5 ПКУ, — нівелювати «вхідний» ПДВ.

Але давайте поглянемо на ситуацію з іншого боку.

Коли законодавці не прописують у ПКУ спеціальних норм, що роблять платники податків? Застосовують загальні правила оподаткування ПДВ. Згідно з ними (а точніше, з п. 194.1 ПКУ) до операцій постачання в загальному випадку застосовують ставку ПДВ 20 %. За винятком необ’єктних, пільгових операцій та операцій, до яких застосовується нульова ставка і ставка ПДВ 7 %.

Виходить, якщо довести, що списання ліків — це операція, до якої застосовується знижена ПДВ-ставка 7 %, її можна буде використовувати цілком безпечно.

Ставка ПДВ у розмірі 7 % застосовується, зокрема, до операцій постачання ліків та медвиробів, що відповідають вимогам п.п. «в» п. 193.1 ПКУ.

Причому 7 %-ва ставка діє на всіх етапах постачання таких ліків/медвиробів, навіть попри те, що вони могли бути куплені (ввезені на митну територію України) з нарахуванням ПДВ за ставкою 20 % (листи ДФСУ від 05.02.18 р. № 3375/7/99-99-15-03-02-17 та від 30.12.16 р. № 28706/6/99-99-15-03-02-15, категорія 101.12 ЗІР ДФСУ).

Зверніть увагу: списання непридатних до використання ліків цілком уписується в поняття «постачання товарів» (п.п. «в» п.п. 14.1.191 ПКУ). Єдине питання — чи буде це постачання саме ліків/медвиробів, якщо такі препарати стали непридатними для використання?

Вважаємо, що так.

Непридатні для використання препарати (неякісні або такі, термін придатності яких минув), які підлягають утилізації або знищенню і заборонені для продажу, Закон України «Про лікарські засоби» від 04.04.96 р. № 123/96-ВР все одно називає ліками (див. ст. 21 та 23 цього Закону).

Більш того, можна сказати, що з цим згодні й податківці. Адже це вони дозволяють нараховувати «компенсуючі» податкові зобов’язання (ПЗ) за зниженою ставкою ПДВ 7 % при списанні ліків з «вхідним» ПДВ за ставкою 7 % (див. лист ГУ ДФС у Київській обл. від 30.11.17 р. № 2767/ІПК/10-36-12-01-18). Тобто визнають, що навіть зіпсовані ліки залишаються ліками.

Виходить, застосування ставки ПДВ 7 % у разі списання непридатних ліків і медвиробів, що відповідають умовам, прописаним у п.п. «в» п. 193.1 ПКУ, є цілком законним.

Ось тільки навряд чи фіскали погодяться з нарахуванням «компенсуючих» ПЗ за ставкою ПДВ 7 % у разі списання ліків, куплених з «вхідним» ПДВ за ставкою 20 %. Швидше за все, за такий підхід доведеться боротися в суді.

Оформи передплату та читай все Передплатити журнал
stop

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Дякуємо, що читаєте сайт Factor Увійдіть та читайте далі безкоштовно