(066) 87-010-10 Передзвоніть менi
Переводимо бухгалтерів в ОНЛАЙН!
Перейти до номеру
  • № 49
  • № 48
  • № 47
  • № 46
  • № 45
  • № 44
  • № 43
? За допомогою цієї функції ви зможете швидко перейти до номеру, що вас цікавить
  • У обране
  • Друк
  • Шрифт
  • Колір фону
  • Коментарі 0
  • В розробці
14/14
Бухгалтер 911
Бухгалтер 911
Грудень , 2015/№ 50

ППЄП-«мільйонер» і право на «безРРО»

Є певні види діяльності, займаючись якими, будь-який СГД, не обов’язково єдиноподатник, може працювати без РРО. Вони визначені ст. 9 і 10 Закону про РРО. Тут, здавалося б, податківцям буде складно вигадати якесь «ноу-хау» для «наїздів» на «РРО-пільговиків». Аж ні, вигадали. Так, ППЄПів податківці чомусь зобов’язують РРО ставити навіть у таких випадках. Несправедливо? Хочете боротися? Давайте разом!
ППЄП > 1 млн грн., види діяльності без РРО

З боку Закону про РРО

Приводом для написання статті стали лист ДФСУ від 23.11.2015 р. № 24853/6/99-99-22-07-03-15 і консультація податківців у категорії 109.02 ЗIР, де вони наполягають на тому, щоб ППЄПи, які перевищили 1 млн грн., використовували РРО навіть для тих видів діяльності, які від РРО «звільнені» у принципі (згідно із Законом про РРО). Погодьтеся, позиція є абсурдною.

З одного боку, у  ст. 9 Закону про РРО чітко зазначено, що РРО не потрібний будь-яким особам, які, зокрема:

— продають проїзні та перевізні документи на автотранспорті з видачею талонів, квитанцій, квитків з нанесеними друкарським способом серією, номером та номінальною вартістю;

продають у кіосках, з лотків і розносок газети, журнали, листівки, конверти, марки, якщо питома вага такої продукції більше 50 % загального товарообороту та за відсутності алкогольних напоїв і підакцизних непродовольчих товарів.

Крім того, без РРО можуть працювати ті, хто потрапив до списку з  Переліку № 1336* ( ст. 10 Закону про РРО). Наприклад:

— роздрібні торговці через засоби пересувної торгівлі (автокрамниці, автоцистерни, бочки, лотки, столики та ін.), які розміщені за межами стаціонарних приміщень;

— роздрібні торговці на ринках та ярмарках.

* Перелік окремих форм та умов здійснення діяльності у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, яким дозволено проводити розрахункові операції без використання реєстраторів розрахункових операцій з використанням розрахункових книжок та книг обліку розрахункових операцій, затверджений постановою КМУ від 23.08.2000 р. № 1336.

Щоправда, для «звільненців» за Переліком № 1336 замість РРО прописана необхідність застосовувати КОРО з РК, а також для деяких позицій (у тому числі для названих нами) прописаний граничний обсяг операцій. Тож ППЄПа-«надмільйонника» ця «опція» може й не зацікавити.

Але податківці говорять, мовляв, так, ці особи можуть обходитися без РРО, але тільки якщо вони не є ППЄПами. У ППЄПів, бачте, свої правила, і їм у разі перевищення 1 млн РРО потрібний навіть для таких ось пільгових видів діяльності. Театр абсурду ☹!

З точки зору ПКУ

У ПКУ є  п. 296.10 — про звільнення ППЄПів від РРО. Навіщо його запровадили? Зрозуміло, щоб звільнити малий бізнес від клопоту та витрат, пов’язаних з купівлею, обслуговуванням і звітністю за цим апаратом. Природно, не для того, щоб зобов’язати ППЄПів використовуватися РРО в тих випадках, коли навіть підприємствам і ФОП на ЗС можна обходитися без нього!

Але, можливо, формулювання п. 296.10 ПКУ вийшло не дуже вдалим (див. врізку).

«Реєстратори розрахункових операцій не застосовуються платниками єдиного податку <…> другої та третьої груп (фізичні особи — підприємці), незалежно від обраного виду діяльності, обсяг доходу яких протягом календарного року не перевищує 1000000 гривень <…>»

Ось ця фраза «незалежно від обраного виду діяльності», очевидно, і зіграла злий жарт.

Насправді, вона була введена виключно тому, що до 23.07.2015 р. від РРО звільнялися лише ті ППЄПи, які займалися торгівлею на ринках і продажем товарів дрібнороздрібної торговельної мережі через засоби пересувної мережі. Щоб підкреслити, що з 23.07.2015 р. не має значення, на ринку ППЄП торгує чи ні: від РРО він все одно звільнений — у  п. 296.10 ПКУ і з’явилася ця фраза.

Однак податківці тлумачать її абсолютно інакше: мовляв, який би вид діяльності ППЄП не провадив, якщо його річний доход більше 1 млн грн., то він зобов’язаний використовувати РРО.

Крім того, їм у цьому «допомагає» і  ч. 6 ст. 9 Закону про РРО, де зазначено, що ППЄПи звільняються від РРО згідно з ПКУ. Тобто для них у питаннях звільнення, що стосується РРО, пріоритет мають норми ПКУ.

Але, на нашу думку, ПКУ і  Закон про РРО не суперечать один одному.

Насправді, розбираючись з питанням РРО у ППЄПа, правильно діяти так: (1) спочатку звернутися до п. 296.10 ПКУ як до спеціальної норми, що стосується ППЄПів; (2) а у випадку з «особливими» видами діяльності — до ст. 9 або 10 Закону про РРО, яка звільняє від РРО всіх без винятку СПД, оскільки є спеціальною стосовно таких «особливих» видів діяльності.

Що ж робити?

Знову упираємося у «сміливих-обережних».

Якщо ви — сміливий ППЄП, можете РРО не застосовувати. Однак, виходить, слід бути готовим до суду з податківцями.

Додатковий аргумент, на який можна спиратися, — конфлікт інтересів (п. 56.21 ПКУ), згідно з яким якщо має місце неоднозначне (множинне) тлумачення норм ПКУ або інших нормативно-правових актів, рішення приймається на користь платника податків!

І пам’ятаєте: якщо говоримо про «проїзно-перевізне» РРО-звільнення, ви повинні чітко дотримуватися вимог п. 4 ст. 9 Закону про РРО.

Тобто видавати пасажирам квитки за формою, що відповідає наказу № 503** (обов’язково мають бути надруковані серія, номер квитка та номінальна вартість). Також податківці вважають, що на кожний транспортний засіб у будь-якому разі має бути зареєстрована КОРО***.

** Наказ Мінтрансзв’язку «Про затвердження Типових форм квитків на проїзд пасажирів і перевезення багажу на маршрутах загального користування» від 25.05.2006 р. № 503.

*** Усі подробиці знайдете у статті «Автобусні перевезення на ЄП: що робити з липня з РРО» у журналі «Бухгалтер 911», 2015, № 16.

Обережний ППЄП-«понадмільйонник» відповідно вважатиме за краще РРО застосовувати.

За попередніми даними держава планує за свій рахунок придбати РРО-апарати для ППЄПів.

Утім, можна перейти на ЗС і сміло працювати без РРО, оскільки продаж квитків з нанесеними друкарським способом серією, номером та номінальною вартістю звільнений від РРО і КОРО з РК ( п. 4 ст. 9 Закону про РРО).

v.miroshnichenko@buhgalter911.com

мільйонер, ППЄП, РРО додати теги змінити теги
Додайте свої теги до статті
Розділіть мітки комами. Наприклад: бухгалтерія, форма, відсотки, ПДВ, квартальний звіт. Максимальна кількість 10.
або Закрити
Ваша оцінка врахована! Оцініть статтю :
  • Добре
  • Нормально
  • Погано
Поділитися:
Коментарі до статті