Теми статей
Обрати теми

«Стара» поворотна фіндопомога від неплатника: ДФСУ таки отямилася!

Товстоп’ят Юрій, податковий експерт, [email protected]
Ви вже знаєте про «лиху» позицію податківців*, яку вони займали на початку року щодо поворотної фіндопомоги (далі — ПФД), отриманої до 01.01.2015 р. від неплатників податку на прибуток, а поверненої в новому році. Ми ще тоді з податківцями не погоджувалися, критикуючи їх аргументи. І (о диво!) ДФСУ змінила-таки гнів на милість! Подробиці — у цьому матеріалі.
без названия
 • податок на прибуток, перехідні питання податкової реформи

  * Про подробиці ви могли довідатися зі статті «Перехідна» поворотна фіндопомога: податківці фіскалять» у журналі «Бухгалтер 911», 2015, № 6. Зі своїм баченням ситуації ми знайомили вас у статті «Поворотна фіндопомога: у пошуках плавного переходу» у журнал «Бухгалтер 911», 2015, № 5.

  Ситуацію, що нас цікавить, фіскали розглянули в підкатегорії 102.08.06 ЗІР. При цьому про стару консультацію тут-таки вказано, що вона діяла до 06.07.2015 р.

  Нагадаємо, у чому суть проблеми. Згідно з «дореформеними» правилами при отриманні ПФД від неплатника податку на прибуток платник податку — одержувач був зобов’язаний відобразити податкові доходи (у тому випадку, якщо така фіндопомога не була повернена станом на кінець звітного (податкового) періоду). Водночас згідно з тими самими «старообрядними» нормами, повертаючи ПФД, платник міг сподіватися на витрати.

  Однак цих правил вже немає. При поверненні суми ПФД про бухоблікові витрати говорити не доводиться**. Виходить, що «усіх кинули»?

  ** У цьому аспекті вам буде цікавий матеріал «Поворотна фіндопомога: облікові та звітні питання 2015 року» в журналі «Бухгалтер 911», 2015, № 18-19.

  Ні. На допомогу нам приходить «рятівний» абз. 2 п. 18 підрозд. 4 розд. ХХ ПКУ.

  img 1

  Він свідчить: за операціями, за якими податкові витрати до 01.01.2015 р. визначали за датою перерахування коштів на банківський рахунок або до каси контрагента платника податків, якщо станом на 1 січня платник податків мав кредиторську заборгованість за ними, при розрахунку об’єкта оподаткування сума коштів, яка була перерахована на банківський рахунок або до каси контрагента платника податків після 01.01.2015 р., зменшує фінрезультат до оподаткування.

  Обидві умови з цього пункту виконуються, на чому ми наполягали й раніше. Якщо конкретніше, то:

  1) до початку цього року податкові витрати за такими операціями дійсно визначали за датою сплати грошей контрагенту (доказ — абз. 2 п.п. 135.5.5 ПКУ у «доноворічній» редакції);

  2) станом на початок року платник податків мав кредиторську заборгованість за такими операціями — саме таку ситуацію ми й розглядаємо.

  Добре, що податківці на цю норму нарешті глянули під правильним кутом.

  Нову позицію ДФСУ необхідно застосовувати незалежно від того, коли саме у 2015 році була повернена ПФД. І дата 06.07.2015 р. (до якої податківці дотримувалися невигідної для платників позиції) зовсім не має бути сакральною — це всього лише дата, коли вони визнали свою помилку та виправили її. Що ж, краще пізно, ніж ніколи!

  [email protected]

 • App
  Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

  © Factor.Media, 1995 -
  Всі права захищені

  Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

  Ознайомитись з договором-офертою

  Приєднуйтесь
  Адреса
  м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
  Ми приймаємо
  ic-privat ic-visa ic-visa

  Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

  Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі