(066) 87-010-10 Передзвоніть менi
Переводимо бухгалтерів в ОНЛАЙН!
  • У обране
  • Друк
  • Шрифт
  • Колір фону
  • Коментарі 0
  • В розробці
2/11
Бухгалтер 911
Бухгалтер 911
Березень , 2015/№ 12

Облік «роздрібного» акцизу

І знову ми повертаємося до теми «роздрібного» акцизу. Цього разу пропонуємо вам розібратися з його відображенням в обліку. Як виявилось, навіть тут не все так просто.
роздрібна торгівля

Спочатку нагадаємо: роздрібний акциз зобов’язані сплачувати суб’єкти господарювання, які здійснюють роздрібну торгівлю підакцизними товарами, наведеними в  абз. 2 п.п. 14.1.212 ПКУ.

Під роздрібним продажем підакцизних товарів розуміють їх продаж безпосередньо громадянам та  іншим кінцевим споживачам для їх особистого некомерційного використання, у тому числі на  розлив у ресторанах, барах та  інших об’єктах громадського харчування ( абз. 2 п.п. 14.1.212 ПКУ).

Форма декларації (затверджена наказом № 14*) передбачає, що  продаж не  вважається роздрібним лише тоді, коли покупець здійснює подальший перепродаж товару. Щоправда, Мінфін у цьому питанні, судячи з усього, узяв на  себе занадто багато, а тому ми вважаємо, що  орієнтуватися потрібно на  «роздрібність» у розумінні ПКУ.

* Наказ Мінфіну від 23.01.2015 р. № 14.

При цьому тут все ще актуальним залишається запитання: кого вважати кінцевим споживачем для цілей сплати цього податку? Насамперед «звичайних» фізосіб, які придбавають товари (роботи, послуги) для власних непідприємницьких потреб.

Однак ви можете запитати: а як же ФОП та  підзвітники — чи  потрібно при продажу їм «накручувати» акциз? Якщо ви продаєте їм за  готівку, що  підтверджується розрахунковим документом (зокрема, фіскальним чеком), то  за загальним правилом — так. Про це говорять і податківці (див. підкатегорію 116.02 ЗІР). Принаймні механізмів «відходу» від акцизу для таких випадків не  передбачено (хіба що  проводити такі продажі через окремий РРО).

Детальніше про відхід від акцизу при продажах суб’єктам господарювання, у тому числі через АЗС, ми поговоримо в одному з наступних номерів.

Облік «роздрібного» акцизу у продавця

Рекомендації щодо розрахунку «роздрібного» акцизу податківці наводили в листі від 20.01.2015 р. № 1519/7/99-99-19-03-03-17**. Як показати «роздрібний» акциз у чеку РРО, податківці розповідали в листі від 31.01.2015 р. № 1848/6/99-99-22-07-03-15.

** Читайте статтю «Роздрібний» акциз: податківці роз’яснили, як розраховувати» у журналі «Бухгалтер 911», 2015, № 5.

«Звичайне» підприємство. Якщо продавець — «звичайне» підприємство на  загальній системі, то  все доволі просто. До  доходу такого підприємства акцизний податок, отриманий у складі виручки від реалізації, не  включається. Цей висновок прямо випливає з п. 6.1 П(С)БО 15. Щоправда, у проводках цей механізм реалізований за  допомогою віднімання цієї суми від доходу.

Таким чином, облік «роздрібного» акцизу у юросіб-загальносистемників буде звичайнісіньким:

Бухгалтерський облік продажу товару з «роздрібним» акцизом

№ з/п

Зміст господарської операції

Сума, грн.

Бухгалтерський облік

дебет

кредит

1

Отримано виручку від реалізації підакцизних товарів

126,00

301

702

2

Відображено податкові зобов’язання з ПДВ

20,00

702

641/ПДВ

3

Відображено податкові зобов’язання з «роздрібного» акцизу

6,00

702

641/акциз

 

При цьому важливо зазначити: «роздрібний» акциз до  бази ПДВ не  потрапляє (лист ДФСУ від 20.01.2015 р. № 1519/7/99-99-19-03-03-17). Крім того, на  думку цього відомства, у ПН такий акциз НЕ зазначається (див. підкатегорію 101.19 ЗІР).

Тому табличну частину підсумкової ПН для зазначеного вище прикладу буде заповнено так:

<…>

1

2

3

4

5.1

5.2

6

7

8

9

10

11

12

13

I

12032015

Пиво в асортименті

2203000100

грн

2454

1

100,00

100,00

100,00

   

Усього за розділом I

Х

Х

Х

Х

Х

100,00

II

Зворотна (заставна) тара

Х

Х

Х

Х

Х

Х

Х

Х

Х

Х

III

Податок на додану вартість

Х

Х

Х

Х

Х

20,00

0

0

20,00

IV

Загальна сума з ПДВ

Х

Х

Х

Х

Х

120,00

120,00

 

 

Ви, імовірно, пам’ятаєте, що  підсумкова ПН заповнюється на  підставі Z-звіту. А такий підхід означає, що  для заповнення ПН із  суми денної виручки (згідно із  Z-звітом) суму акцизу потрібно видалити.

Єдиноподатник-юрособа (незалежно від ставки). На  жаль, але є пряма норма: до  доходу юрособи на  ЄП потрапляє будь-який дохід у грошовій формі ( п.п. 2 п. 292.1 ПКУ). Він виникає по  даті надходження коштів ( п. 292.6 ПКУ). Що  стосується сум, які не  включаються до  ЄП-доходу, то  акциз в їх переліку поки що  не зафіксували ( п. 292.11 ПКУ). Отже, формальні підстави для включення «роздрібного» акцизу до  ЄП-доходу є.

Інша річ, що  за логікою (але лише за  нею СМЛГР), акциз до  доходу потрапляти усе ж таки не  повинен — за  аналогією з тим, як це передбачено для ПДВ ( п.п. 1 п. 292.11 ПКУ). Адже акциз — це податок, який сплачується за  рахунок кінцевого споживача, і обкладати його ще й ЄП (якщо включити його суму до  доходу) було б абсурдним.

Ще одна зачіпка — термін «дохід» (на  сьогодні його виключили з ПКУ). При цьому якщо оцінювати його крізь призму бухгалтерського визначення доходу (а саме до  цього приводить п. 5.3 ПКУ), то  сума акцизу до  ЄП-доходу потрапляти усе ж таки не  повинна.

Як поведуться в цій ситуації податківці — невідомо. При цьому до  оприлюднення їх позиції безпечніше:

— усе ж уключати акциз до  складу ЄП-доходу. Якщо в майбутньому ДФСУ надасть хорошу консультацію, цю суму можна буде повернути як переплату (у порядку ст. 43 ПКУ);

— отримати індивідуальну податкову консультацію.

Підприємець (на  загальній системі та  на ЄП). Ситуація схожа на  ту, яка виникає в юросіб-єдиноподатників. Ось тільки якщо такі юрособи могли посилатися на  бухоблік, ФОП і такої можливості не  мають. Тому «роздрібний» акциз їм все ж потрібно включати до  доходу. Щоправда, продовжуємо сподіватися, що  податківці потішать хорошим висновком (у такому разі дохід можна буде відкоригувати).

До  речі, і для ФОП-загальносистемників (зареєстрованих платниками ПДВ) у ПКУ є норма, яка визначає, що  сума ПДВ до  їх доходів не  потрапляє ( п. 177.3 ПКУ).

Облік «роздрібного» акцизу у покупця

Питання щодо відображення «роздрібного» акцизу може виникнути, якщо товари отримуватимуться в пункті роздрібного продажу підзвітником або підприємцем (виняток — купівля ПММ на  АЗС за  попередньо укладеним договором постачання). Адже в цьому випадку особа, яка придбаває товар, для продавця є звичайною фізособою. Продаж їй здійснюється на  загальних для всіх покупців умовах. Тобто наявним є публічний договір роздрібної купівлі-продажу (ст. 698 і 633 ЦКУ). І у продавця виникає обов’язок нарахувати «роздрібний» акциз (про це ви могли прочитати вище). У цьому випадку виникає запитання: чи  можна включити такий акциз до  витрат?

Підприємства на  загальній системі. Не  секрет, що  з 2015 року підприємства-загальносистемники в обліку податку на  прибуток орієнтуються на  правила бухгалтерського обліку. При цьому вважаємо, що  «роздрібний» акциз має осісти в первісній вартості купованого товару (п. 9 П(С)БО 9).

Підприємці-загальносистемники. Податківці в ЗІР (див. підкатегорію 104.05) зазначили, що  «роздрібний» акциз, сплачений під час купівлі товарів, до  витрат підприємця не  включається. При цьому, на  жаль, формальні підстави для цього є. Річ у тім, що  суми податків/зборів відсутні в переліку витрат ФОП ( п. 177.4 ПКУ).

Єдиною зачіпкою для витрат могло би бути те, що  сума акцизу не  є для ФОП сплаченим податком (унаслідок того, що  вона цей податок сплачувати взагалі не  повинна). А тому ця сума має вважатися частиною вартості товару. Однак податківці такий підхід, звісно ж, не  підтримають.

m.kazanova@buhgalter911.com

роздрібна торгівля, акциз додати теги змінити теги
Додайте свої теги до статті
Розділіть мітки комами. Наприклад: бухгалтерія, форма, відсотки, ПДВ, квартальний звіт. Максимальна кількість 10.
або Закрити
Ваша оцінка врахована! Оцініть статтю :
  • Добре
  • Нормально
  • Погано
Поділитися:
Коментарі до статті