(066) 87-010-10 Передзвоніть менi
Переводимо бухгалтерів в ОНЛАЙН!
  • У обране
  • Друк
  • Шрифт
  • Колір фону
  • Коментарі 0
  • В розробці
4/12
Бухгалтер 911
Бухгалтер 911
Листопад , 2015/№ 47

Переведення боргу: кому виписувати ПН

Підприємство-продавець отримало від покупця 50 % передоплати за товар. Потім товар був відвантажений покупцю в повному обсязі. На іншу частину оплати покупець перевів борг на іншу особу (укладений договір переведення боргу). На кого у такому разі ми повинні скласти ПН на частину оплати, що залишилася? Товар поставляється первісному покупцю.
ПДВ-облік

Розпочнемо з уточнення, що в нашій ситуації йдеться саме про переведення боргу, а не про покладання боржником виконання зобов’язання на іншу особу ( ст. 528 ЦКУ), коли боржник за договором не змінюється (у випадку зі «звичайним покладанням» боржник у нас той самий, тому й проблем зі складанням ПН не буде). Важливо, що для такої справи вже потрібна буде згода кредитора ( ст. 520 ЦКУ)!

Порядок укладення договорів переведення боргу регламентується ст. 520 — 524 ЦКУ. Переведення боргу на нового боржника здійснюється в тій самій формі, на тих самих умовах і в тому самому обсязі, що й основне зобов’язання, яке існувало на момент переведення боргу. Саме зобов’язання при цьому не змінюється — змінюється тільки боржник.

За договором переведення боргу у відносинах з кредитором місце первісного боржника посідає новий боржник. При цьому первісний боржник передає свої зобов’язання новому боржникові та вже не відповідає перед кредитором за їх невиконання. У свою чергу, новий боржник бере такі зобов’язання перед кредитором і повинен їх виконати в установлені договором строки.

Підтвердженням наявності боргу може бути Акт звірки розрахунків між продавцем і покупцем.

Схематично ситуація, описана в запитанні, виглядатиме так.

Слід мати на увазі, що саме собою переведення боргу не тягне за собою змін в умовах договору купівлі-продажу (надання послуг), крім заміни первісного боржника на нового. Такий новий боржник не може вважатися покупцем за договором. Адже договір купівлі-продажу з ним не укладався. Третя особа лише погашає борг (виконує зобов’язання) за покупця.

Тому ПН у будь-якому разі повинна складатися на покупця — первісного боржника. Причому це правило діятиме і в тому випадку, якщо оплата здійснюється повністю новим боржником.

Що стосується обліку, то укладення договору переведення грошового боргу покупця та подальше погашення зобов’язань новим боржником у податковому обліку продавця не відображаються. Причина проста: укладення договору переведення боргу не розглядається як продаж (придбання) товарів. У свою чергу, отримання грошових коштів від нового боржника буде кінцевою операцією (другою подією), яка також не тягне за собою ПДВ-наслідків.

Продемонструємо зазначене вище на проводках.

№ з/п

Зміст господарських операцій

Сума, грн.

Бухгалтерський облік

дебет

кредит

У продавця

1

Отримано передоплату від покупця

3000,00

311

681

2

Нараховано ПЗ

500,00

643

641

3

Відвантажено товари покупцю

6000,00

361

702

4

Списано раніше відображену суму ПЗ

500,00

702

643

5

Відображено ПЗ виходячи з неоплаченої частини

500,00

702

641

6

Списано собівартість реалізованого товару

2000,00

(умовно)

902

281

7

Здійснено залік заборгованостей

3000,00

681

361

8

Укладено договір переведення боргу

3000,00

377

361

9

Отримано оплату від нового боржника

3000,00

311

377

У покупця

1

Перераховано 50 % передоплати

3000,00

371

311

2

Відображено ПК

500,00

641

644

3

Оприбутковано товари

5000,00

28

631

4

Списано суму ПК, відображеного при перерахуванні передоплати

500,00

644

631

5

Відображено суму ПК виходячи з неоплаченої частини товару

500,00

641

631

6

Здійснено залік заборгованостей

3000,00

631

371

7

Укладено договір переведення боргу

3000,00

631

685

У нового боржника

1

Укладено договір переведення боргу

3000,00

377

685

2

Перераховано оплату

500,00

685

311

 

Декілька слів про зворотну ситуацію — коли борг буде «товарний», тобто коли боржником виступає продавець (отримавши оплату від покупця, він не відвантажив товар або відвантажив його не на повну суму) і переводить борг на іншого продавця. У цьому випадку:

1) до ПН, яка виписана первісним продавцем, потрібно скласти РК (оскільки такий продавець не здійснюватиме операцію відвантаження). Покупець у цьому випадку зобов’язаний відкоригувати свій ПК;

2) новий боржник-продавець, до якого перейшли обов’язки з виконання договору, складе нову ПН, на підставі якої покупець покаже ПК.

m.kazanova@buhgalter911.com

податкова накладна додати теги змінити теги
Додайте свої теги до статті
Розділіть мітки комами. Наприклад: бухгалтерія, форма, відсотки, ПДВ, квартальний звіт. Максимальна кількість 10.
або Закрити
Ваша оцінка врахована! Оцініть статтю :
  • Добре
  • Нормально
  • Погано
Поділитися:
Коментарі до статті