(066) 87-010-10
Переводимо бухгалтерів в ОНЛАЙН!
  • У обране
  • Друк
  • Шрифт
  • Колір фону
  • Коментарі 0
  • В розробці
3/14
Бухгалтер 911
Бухгалтер 911
Жовтень , 2015/№ 42

ПДВ на ціну з «роздрібним» акцизом, або Що «вкусило» податківців

Як грім серед ясного (і то з великою натяжкою) неба грянуло роз’яснення МГУ ДФС* з приводу розрахунку ПДВ і «роздрібного» акцизу при реалізації підакцизних товарів (лист від 18.09.2015 р. № 21987/10/28-10-06-11). Який урок із нього повинні засвоїти суб’єкти роздрібної торгівлі — ось головне запитання, пошуком відповіді на яке і займемося в цій статті.
«роздрібний» акциз, податківці фіскалять

* Міжрегіональне головне управління ДФС — Центральний офіс з обслуговування великих платників.

Від самого початку існування «роздрібного» акцизу закономірно виникало запитання: чи доведеться накручувати (1) ПДВ на роздрібну ціну + акциз; (2) «роздрібний» акциз на роздрібну ціну + ПДВ? На жаль, формальні підстави для цього ПКУ містить ( п. 188.1 і  п.п. 214.1.4).

Тільки ось у перших же роз’ясненнях податківців (листи від 20.01.2015 р. № 1519/7/99-99-19-03-03-17** і від 18.03.2015 р. № 9132/7/99-99-19-03-03-17***) прозвучали обнадійливі висновки. Нагадаємо: «поблажку» ДФСУ зробила в частині розрахунку ПДВ — на акциз його «накручувати» не потрібно.

** Детальніше — у статті «Роздрібний» акциз: податківці роз’яснили, як обчислювати» у журналі «Бухгалтер 911», 2015, № 5.

*** Деталі були опубліковані в матеріалі «Роздрібний» акциз: податківці фіскалять» у журналі «Бухгалтер 911», 2015, № 13.

Таким механізмом усі суб’єкти роздрібної торгівлі, які реалізують підакцизні товари, успішно користуються й досі (чи принаймні користувалися, поки не довідалися про останні новини). Уся суть новітнього листа — у «суперформулі-2» (цього разу також, хоча тільки частково, пов’язаної з ПДВ!). Призначена вона «для розрахунку роздрібної торгівлі». За фактом — для розрахунку фактичної роздрібної ціни (далі — ФРЦ) підакцизного товару:

Ціна + (Ціна х 0,05 + Ціна) х 0,2 + (Ціна х 0,2 + Ціна) х 0,05.

Шляхом нехитрих математичних перетворень дещо спростимо формулу: ФРЦ = Ціна + 1,05 х Ціна х 0,2 + 1,2 х Ціна х 0,05. Вважаємо, що в такому, дещо ускладненому, вигляді податківці навели формулу з метою чітко диференціювати три її складові частини: роздрібну ціну (без урахування податків), ПДВ і власне «роздрібний» акциз.

Як бачите, у результаті застосування формули зміниться сума ПДВ-зобов’язання (адже ПДВ податківці пропонують нараховувати не на «голу» роздрібну ціну, а з урахуванням «роздрібного» акцизу).

Як же реагувати на цей лист? Вважаємо, що поки що… ніяк!

З листа видно, що це не «очепятка» податківців. Свої висновку вони обґрунтовують посиланням у тому числі й на Директиву ЄС. Але все одно рекомендуємо не поспішати з висновками та продовжувати обчислювати ФРЦ і ПДВ-зобов’язи в колишньому порядку.

Сама ДФСУ про зміну своєї думки не докладала. Нещодавно в листі від 02.09.2015 р. № 18693/6/99-99-19-03-03-15 вона підтвердила прихильність «старій традиції». У ЗІР, як і раніше, «висять» консультації, в яких прямо зазначено, що «роздрібний» акциз до бази обкладення ПДВ не включається (категорія 101.06). Плюс «сенсація» міститься в листі МГУ ДФС, а не ДФСУ. Тому причин щось змінювати поки що не бачимо, водночас уважно (і з деяким побоюванням) спостерігаємо за подальшим розвитком ситуації.

y.tovstopyat@buhgalter911.com

ПДВ, акциз додати теги змінити теги
Додайте свої теги до статті
Розділіть мітки комами. Наприклад: бухгалтерія, форма, відсотки, ПДВ, квартальний звіт. Максимальна кількість 10.
або Закрити
Ваша оцінка врахована! Оцініть статтю :
  • Добре
  • Нормально
  • Погано
Поділитися:
Коментарі до статті