Теми статей
Обрати теми

ПН не зареєстрована в ЄРПН: коли списувати податковий кредит

Сумцова Ольга, податковий експерт, [email protected]
Постачальник — платник ПДВ вже майже півроку не реєструє податкову накладну (ПН). Є підозри, що це так і залишиться незробленим. Коли та куди списувати цю суму ПДВ?
ПДВ-облік, бухоблік

Спочатку зауважимо: якщо покупець не отримав від продавця зареєстровану ПН за фактом першої події, то згідно з  п. 8 Інструкції про бухоблік ПДВ* право на ПК у такому разі в обліку фіксується проводкою із застосуванням додаткового субрахунку 644/«Податковий кредит непідтверджений», тобто робиться запис:

* Інструкція з бухгалтерського обліку податку на додану вартість, затверджена наказом Мінфіну від 01.07.97 р. № 141 (зі змінами, унесеними наказом Мінфіну від 16.11.2015 р. № 1025). Аналіз змін наведений у статті «Бухоблік ПДВ: Мінфін оновив свою Інструкцію» (журнал «Бухгалтер 911», 2015, № 51).

— Дт 644/«Податковий кредит непідтверджений» — Кт 631 (якщо перша подія — отримання товару);

— Дт 644/«Податковий кредит непідтверджений» — Кт 644 (якщо перша подія — оплата).

Після отримання зареєстрованої ПН роблять кореспонденцію: Дт 641/ПДВ — Кт 644/«Податковий кредит непідтверджений».

img 1Якщо отриману ПН відклали на наступний період (до 365 днів), доцільно зробити проводку Дт 644/«Податковий кредит відкладений» — Кт 644/«Податковий кредит непідтверджений».

Протягом якого періоду суми можуть «висіти» у Дт субрахунку 644/«Податковий кредит непідтверджений», якщо ПН не зареєстрована? Списати їх не можна до того моменту, поки не буде впевненості в тому, що ПН продавець не зареєструє. А така впевненість може з’явитися тільки після закінчення граничних (максимальних) строків реєстрації ПН.

Нагадаємо: податківці вважають, що такий строк обмежується 180 к. дн. (листи ДФСУ від 07.08.2015 р. № 29163/7/99-99-19-03-02-17 і від 09.11.2015 р. № 23842/6/99-95-42-01-16-01). Звичайно, з цим їх твердженням можна і посперечатися, адже у ПКУ ми такої прямої норми не знайдемо. Просить податківців продовжити строки реєстрації ПН до 365 к. дн. і Мінфін (лист від 30.03.2016 р. № 31-11120-09-10/9133). Однак факт залишається фактом: якщо 180 к. дн. минули, а ПН так і не була зареєстрована, то продавцю не вдасться її зареєструвати (так налагоджено програмне забезпечення), тобто покупець не отримає права на ПК за такою ПН.

img 2До закінчення 180 к. дн. з дати виникнення ПЗ (дати, якою має бути складена ПН) списувати ПК не можна.

У такому разі, як зазначено в  п. 8 Інструкції про бухоблік ПДВ, наступного дня після закінчення граничних строків реєстрації ПН (тобто на 181 к. дн.) сума ПДВ списується у дебет субрахунку 949 (робиться проводка Дт 949 «Інші витрати операційної діяльності» — Кт 644/«Податковий кредит непідтверджений»).

Суму «втраченого» ПК Мінфін пропонує відразу списувати до витрат, тобто ця сума візьме участь у зменшення об’єкта обкладення податком на прибуток.

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі