Теми статей
Обрати теми

Алкогольно-тютюнова звітність для роздробу: заповнюємо «новоприбулі» форми

Шевчук Михайло, податковий експерт, [email protected]
Ви вже знаєте про появу нових звітних форм № 1-РА і 1-РТ1. Затверджені вони наказом № 492. Час поговорити про їх заповнення. Адже не встигнемо й оком моргнути, як такі звіти вже доведеться подавати податківцям. А проігнорувати їх не можна, оскільки штраф величезний.
роздрібна торгівля алкоголем та тютюновими виробами, звітність

1 Про їх появу ми повідомляли у статті «Нові форми алкогольно-тютюнової звітності, у тому числі і для роздробу» (журнал «Бухгалтер 911», 2016, № 11), а також у журналі «Бухгалтер 911», 2016, № 12, с. 1.

2 Наказ Мінфіну «Про затвердження форм звітів щодо виробництва й обігу спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів та порядків їх заповнення» від 11.02.2016 р. № 49. Наказ набере чинності через 30 днів з дня його офіційного опублікування (яке відбулося 22.03.2016 р.).

Важливо! Говоримо про «новоприбулі» форми для роздробу, але звертаємо увагу, що «за компанію» оновилася і алко-тютюнова звітність для виробників та оптовиків (ф. № 1-РС, 2-РС, 3-РС, 1-ОА, 1-ОТ). До звітних форм Мінфін спромігся розробити і відповідні порядки їх заповнення. Ось тільки усіх питань щодо заповнення форм вони, на жаль, не вирішують. Але це вже хоча б якась база. На неї і спиратимемося у подальшому «розборі польотів».

Загальні правила для роздробу

Звіт за формою № 1-РА та/або 1-РТ подають суб’єкти господарювання (юрособи, особи-підприємці) незалежно від форми власності, які отримали ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями (алкогольне пиво зараз, нагадаємо, теж є алкогольним напоєм) та/або тютюновими виробами відповідно.

Подавати звіти доведеться до органів ДФС за основним місцем обліку. Зробити це буде можливо тільки в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації ЕЦП осіб у порядку, аналогічному тому, що передбачений для подання податкової звітності.

img 1Філії та інші структурні підрозділи, що не є юрособами, самі не звітують. За них це робить головне підприємство, яке подає один «зведений» Звіт.

Звітний період — місяць. Граничний строк для подання звітності — до 10-го числа (читай — не пізніше 9-го числа) місяця, що настає за звітним. Такі положення порядків кореспондують з абз. 3 ст. 16 Закону № 4813 — «першоджерелом», яке саме й визначає обов’язок щодо звітування.

3 Закон України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» від 19.12.95 р. № 481/95-BP.

Щодо «святково-вихідного» перенесення зауважимо таке. У категорії 115.01 ЗІР податківці доходять висновку, що воно таки є. Але... логічна лінія у них проходить через ЦКУ та ГКУ. Прямої такої норми ані в Законі № 481, ані в новоспечених порядках не знаходимо. Штраф за несвоєчасне подання — 17000 грн. (див. далі). Тож без крайньої потреби краще на перенесення не сподіватися і якщо граничний термін подання Звіту припадає на неробочий день, подавати його все-таки заздалегідь.

Оскільки наказ № 49 набрав чинності у квітні, перший раз роздрібники звітуватимуть у травні за квітень. Останній день подання — 6 травня. А якщо ви ризикнете довіритися консультації податківців — 10 травня.

Далі перейдемо до правил заповнення звітних форм.

Заповнюємо «шапку»

У ній доведеться зазначити у тому числі й реквізити ліцензії, що дає право на здійснення роздрібної торгівлі алкоголем або тютюновими виробами, а саме її (1) реєстраційний номер та (2) строк дії. Крім того, необхідно буде вказати найменування контролюючого органу, до якого подається звітність. Також заповнити доведеться такі дані:

юрособам — свій код за ЄДРПОУ, найменування та місцезнаходження;

ФОП — реєстраційний номер облікової картки платника податків4, П. І. Б. та місце проживання.

4 Серія та номер паспорта — у разі, якщо фізична особа має відмітку в паспорті про право здійснювати будь-які платежі за серією та номером паспорта.

img 2Тут ще раз підкреслимо: звітність подається одна «зведена» (в цілому по підприємству/підприємцю), що включає інформацію про всі структурні одиниці (що не є самостійними юрособами).

Таблична частина

Ви здивуєтеся, але порядки заповнення граф Звіту про обсяги придбання та реалізації алкогольних напоїв у роздрібній мережі (форма 1-РА) та Звіту про обсяги придбання та реалізації тютюнових виробів у роздрібній мережі (форма 1-РТ) багато в чому схожі. Спробуємо «наситити» скупенькі вказівки Мінфіну щодо їх заповнення.

Заповнюємо «алкогольний» та «тютюновий» звіти

№ з/п1

Які дані вносити

згідно з мінфінівськими порядками

наші рекомендації

1

Код і вид алкогольної продукції / тютюнових виробів згідно з додатком до наказу № 49

Алкогольній продукції в додатку відведено коди 29 — 68 і 84. Тютюновій — 69 — 822. В окремій колонці додатка при цьому наведено відповідні коди товарів з УКТ ЗЕД. У Звіті зазначайте саме двозначний код з додатка (колонка 1)

2

Назви наводьте у точній відповідності до формулювань додатка (колонка 3). Кількість рядків у Звіті при цьому відповідатиме кількості видів алкогольних напоїв, що реалізуються, або тютюнових виробів

3

Залишок алкогольних напоїв / тютюнових виробів на початок звітного місяця

Зазначаємо фактичний залишок за даними обліку у розрізі кожного виду продукції на початок місяця. Якщо товар лише передоплачений, але фактично право власності на нього не отримане, тут його не показуємо. Якщо товар отримано за договором комісії, то комісіонер включає його до свого залишку

4

Обсяг придбання алкогольних напоїв / тютюнових виробів всього за звітний період

Відображаємо надходження товару, у тому числі для реалізації за договором комісії

5

Обсяг реалізації алкогольних напоїв / тютюнових виробів усього за звітний період

Показуємо у тому числі реалізоване за договором комісії. Може виникнути питання у громадському харчуванні, коли чек РРО вибито при надходженні передоплати за той же банкет. Вважаємо, у такому разі реалізацію слід показувати за фактичним відпуском алкоголю

6

Залишок алкогольних напоїв / тютюнових виробів на кінець звітного місяця

Арифметичний контроль:

графа 3 + графа 4 - графа 5

7

Необхідні пояснення

Можете зазначити дані на власний розсуд (за необхідності) або залишити графу без заповнення. У випадку з тютюновою продукцією внаслідок того, що для неї у Звіті передбачено дві можливі одиниці виміру, можете зазначити тут, яку з них ви використовуєте в цьому випадку (з відповідним застереженням)

1 Назв граф не наводимо: їх знайдете безпосередньо у формах відповідних звітів.

2 Позиція 83 «Інше (не зазначене у цьому переліку)», вважаємо, підійде як для алкогольних напоїв, так і для тютюнових виробів.

Якою міркою міряти?

З форми Звіту за формою № 1-РА виходить, що дані граф 3 — 6 необхідно наводити у тисячах декалітрів (тис. дал) : 1 дал = 10 літрів. Тобто для переведення даних з літрів у тис. дал достатньо поділити відповідне значення на 10000.

У формі № 1-РТ використовуються дві одиниці виміру. Основна — млн шт. Порядком заповнення Звіту передбачено, що її застосовують для «вимірювання» кількості (1) сигарет (з фільтром і без), (2) сигар і навіть (3) інших тютюнових виробів. Але для останньої категорії передбачено ще одну одиницю виміру — тонни. У той же час, оскільки «міряти» інші тютюнові вироби можна як тоннами, так і мільйонами штук, то, повторимося, яку саме одиницю ви обрали, можете зазначити у графі 7 «Примітки» Звіту.

Відповідальність

Як же не згадати про цей бік алкогольно-тютюнової звітності?! Встановлено відповідальність за порушення абз. 18 ч. 2 ст. 17 Закону № 481.

img 3До суб’єктів господарювання застосовують фінансові санкції у вигляді штрафів у разі неподання або несвоєчасного подання звіту або подання звіту з недостовірними відомостями про обсяги виробництва та/або обігу5 спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів до органу виконавчої влади, уповноваженого КМУ видавати відповідні ліцензії, — у розмірі 17000 грн.

5 У тому числі імпорту та експорту.

Рішення про стягнення штрафів приймають органи ДФСУ.

У разі невиконання суб’єктом господарювання їхнього рішення суму штрафу можуть стягнути на підставі рішення суду. А ось оскаржити в судовому порядку дії податківців у такому випадку можна в місячний строк.

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі