Умовні позначення. РК — розрахунок коригування; АН — акцизна накладна; ЄРАН — Єдиний реєстр акцизних накладних; АЗС(К) — автомобільні заправні станції (комплекси); АГЗС — автомобільні газові заправні станції; ЕЦП — електронний цифровий підпис.
Загальне про виправлення
Складає РК та сама особа, яка склала і АН. Якщо накладну складено, але в ЄРАН поки зареєстровано не було, зрозуміло, можна обійтися без складання РК. Достатньо просто скласти нову АН і саме її зареєструвати в ЄРАН.
Далі. Є всього дві причини для складання РК (не дасть збрехати п. 231.7 ПКУ, вторить йому п. 1 розд. ІІІ Порядку № 218*). Це (1) повернення частини або усього обсягу пального продавцеві або (2) виправлення помилок, допущених при складанні АН.
Зверніть увагу: цінові коливання, що виникли до/після складання АН, не тягнуть за собою необхідності її коригування. Виною всьому те, що в АН (як і в РК) використовують лише кількісні показники (обсягу та маси), тоді як наведення в ній вартісних показників не передбачено.
Важливо визначитися з датою складання АН, щоб зрозуміти, на яку дату (у разі повернення) складати РК та нову правильну АН (складають «старою» датою). У цьому нам допоможе п. 231.3 ПКУ.
У загальному випадку АН складають у день реалізації пального при кожній повній або частковій операції з реалізації пального.
Що вважається реалізацією пального, сказано в абз. 2 п.п. 14.1.212 ПКУ. Жодного зв’язку з рухом грошей. Дивимося на дату передачі/відпуску/відвантаження!У тому ж п. 231.3 ПКУ знайдемо і «особливі» моменти складання АН. Так, при реалізації пального шляхом його відпуску через паливороздавальні колонки на АЗС(К), АГЗС АН складають у день проведення відпуску незалежно від дати переходу права власності на пальне.
Складання АН щоденним підсумком, за підсумками місяця — усе це теж застережено в п. 231.3 ПКУ.
РК у зв’язку з поверненням пального постачальнику
Повернення пального тягне за собою зменшення обсягів реалізації, тому реєструвати РК згідно з п. 231.7 ПКУ зобов’язаний його одержувач. На реєстрацію РК (без штрафів) відведено, як і для реєстрації АН, 15 календарних днів, що настають за датою його складання. Після закінчення цього строку реєстрація РК загрожує штрафами.
Подібний підхід логічний. Ми спостерігаємо його і у випадку з ПДВ.Датою складання РК в такому поворотному випадку буде дата передачі/відпуску/відвантаження.
Якщо в РК, складеному до АН з реалізації пального платникам паливного акцизу, передбачається зменшення обсягів реалізованого пального, то дії постачальника зводяться до такого: (1) складання РК і (2) відправка його одержувачу пального.
Реєстрацію зменшуючого РК покладено саме на одержувача пального. Причому невиконання цього обов’язку може обернутися для нього накладенням штрафів, передбачених ст. 1202 ПКУ**.** З ними ви могли ознайомитися завдяки статті «Адміністрування податків: правки «косметичні» та не лише» (журнал «Бухгалтер 911», 2016, № 3).
Зверніть увагу на порядок накладення ЕЦП на РК, складений постачальником пального, а зареєстрований одержувачем. Він прописаний у п. 5 Порядку № 114***. Виходить, постачальник надсилає одержувачу пального РК із уже накладеними на нього ЕЦП. Одержувач же проставляє свої ЕЦП і після цього надсилає РК на реєстрацію.
*** Порядок ведення ЄРАН, затверджений постановою КМУ від 24.02.2016 р. № 114.
Постачальник пального має право зменшити обсяг реалізованого пального в податковій декларації за зменшуючими РК тільки після його реєстрації в ЄРАН одержувачем пального (згідно з п. 6 розд. ІІІ Порядку № 218). Втім, це стосується лише тих випадків, якщо в декларації доведеться його зазначати****.
**** Як заповнювати декларацію в умовах, коли відповідні зміни до її форми так і не були внесені, ви могли дізнатися, зокрема, із статті «Декларація з паливного акцизу: маємося із старою формою» в журналі «Бухгалтер 911», 2016, № 23. Відтоді нічого, на жаль, не змінилося .
РК, складений платником податку до АН на реалізацію пального неплатникам паливного акцизу, реєструє сам платник податків (згідно з п. 4 розд. ІІІ Порядку № 218).РК у зв’язку з виправленням помилки(ок) в АН
Будьте уважні: РК потрібно складати на дату (датою) виявлення помилки в АН. Чого не скажеш про нові правильні АН, які у багатьох «помилкових випадках» доведеться складати замість помилкових. Їх оформляють датою складання помилкової АН (тобто «старою» датою).
Номер АН-«замінника» при цьому має відповідати поточній нумерації.Відповідно і 15-денний строк на реєстрацію відлічується від зазначених дат. Тому, якщо помилку виявили пізно і потрібне складання нової АН, штрафів не уникнути .
Помилку допущено в... | Дії | |
продавця пального | одержувача пального (платника акцизу) | |
Поле «Тип причини». При цьому АН не видається одержувачу пального, тобто цифра «0» в цьому полі не задіяна | 1. Складає та реєструє в ЄРАН зменшуючий РК на увесь обсяг пального, зазначений у помилковій АН. 2. Складає та реєструє нову АН з правильним типом причини. Податківці голосують за такий порядок дій в категорії 116.13.03 ЗІР. У той же час, якщо з дати складання АН пропущено 15 днів, очевидно, є резон до таких дій не вдаватися («причаїтися») | — |
Даті/порядковому номері АН | 1. Складає зменшуючий РК на увесь обсяг пального, зазначений у помилковій АН. 2. Надсилає РК одержувачу пального* для реєстрації. 3. Складає та реєструє накладну з правильними реквізитами (у разі потреби). Тут слід зробити такі застереження: — помилка в порядковому номері при правильній даті, на наш погляд, особливого значення не має (відповідно, за браком часу на реєстрацію варто замислитися про доцільність виправлення); — помилку в найменуванні або у П. І. Б. одержувача, якщо код ЄДРПОУ / номер облікової картки зазначені правильно і операцію правильно відображено в СЕАРП, можна не виправляти (консультація в категорії 116.13.03 ЗІР) | Реєструє отриманий від постачальника РК (інакше загрожує штраф згідно зі ст. 1202 ПКУ) |
Найменуванні/П. І. Б. одержувача пального | ||
Коді ЄДРПОУ/реєстраційному номері облікової картки платника-фізособи | ||
Графах 1 «Код товару згідно з УКТ ЗЕД (10 знаків)» та 2 «Опис пального згідно з УКТ ЗЕД» | ||
Графі 3 «Обсяг реалізованого пального в кг»** та/або 4 «Обсяг реалізованого пального в літрах, приведених до t 15°» | 1. Складає РК, в якому в графах 3 і 4 зазначає «дельту» (збільшення/зменшення) обсягу реалізованого пального (різницю фактичного обсягу відвантажуваного пального та обсягу, внесеного до помилкової АН, зі знаком «+» або «-»). 2. Надсилає РК одержувачу пального* при від’ємному значенні показника хоча б однієї з граф 3 або 4 (якщо фактичний обсяг або маса відвантаженого пального є меншими, ніж обсяг/маса, внесені до АН, що коригується***). Зауважимо: якщо була помилка в графі 3 («кг»), а графу 4 («літри») заповнено правильно, то якщо строки на реєстрацію будуть пропущені, є резон коригування не проводити («кг» — не є обов’язковим реквізитом АН) | Реєструє отриманий від постачальника зменшуючий РК (інакше загрожує штраф згідно зі ст. 1202 ПКУ) |
* У разі коригування АН, яку було надано одержувачу пального. Якщо покупець — неплатник паливного акцизу або АН складено на інші операції, ніж реалізація пального, зменшуючий РК реєструє сам платник податків. ** Відсутність даних у графі 3 «Обсяги реалізованого пального в кг» АН є підставою для відмови в її реєстрації в ЄРАН — повідомляють податківці в підкатегорії 116.13.03 ЗІР. Хоча така одиниця зміни пального, як кг, безпосередньо ПКУ не передбачена, а «додумана» КМУ у парі з Мінфіном в підзаконній нормативці. *** Коригування вважається зменшуючим при від’ємному значенні хоча б однієї з граф (3 та/або 4). Відповідно, такий розрахунок реєструє в ЄРАН одержувач пального. Збільшуючий або «нульовий» РК зобов’язаний зареєструвати постачальник пального (див. п. 231.7 ПКУ; п. 4 Порядку № 114). |