Факт залишається фактом: тепер податківці не пускають на реєстрацію РК, у яких у гр. 1 дублюються два однакові показники «№ з/п рядка податкової накладної, що коригується», тобто РК, яким ми одним рядком знімаємо запис, а другим — додаємо. Як же тоді проводити коригування, зокрема, на зміну номенклатури?
Податківцями були озвучені два варіанти:
1. Основний — розміщений у категорії 101.15 ЗІР і на сайті ДФСУ. Податківці пропонують таке. Якщо після отримання передоплати відбувається зміна номенклатури товарів/послуг у межах отриманої суми, постачальник повинен скласти (!) два розрахунки коригування в «авансовій» накладній: (1) один — «на мінус» зі старою номенклатурою; (2) другий — «на плюс» з новою номенклатурою. При цьому в графі 2 обох РК указується— «Зміна номенклатури».
Зрозуміло, що такий підхід досить складний . Адже, як мінімум, він торкнеться ліміту реєстрації як покупця (РК «на мінус» повинен реєструвати саме він), так і продавця. Далі — більше. Цей варіант небезпечний і самим блокуванням другого РК «на плюс». Адже за новими блокувальними критеріями (передбаченими наказом Мінфіну від 09.11.2017 р. № 926) під блокування може потрапити РК, якщо ним передбачається змінити номенклатуру товарів/послуг на рівні перших чотирьох цифр коду УКТ ЗЕД/послуг. Тому якщо відбувається зміна коду УКТ ЗЕД і при цьому міняються перші чотири знаки коду, другий РК можуть заблокувати .
На яку дату потрібно складати ці два РК? Вважаємо, що в цьому питанні можна спиратися на їх колишню позицію — складати їх за датою відвантаження товарів нової номенклатури.
2. Другий — озвучений у листі від 27.10.2017 р. № 2417/6/99-99-15-03-02-15/ІПК*. У ньому податківці пропонували коригування проводити у два етапи: на стару номенклатуру скласти РК «мінус», на нову — скласти нову податкову накладну. Знову ж таки вважаємо, що нову податкову накладну потрібно складати датою відвантаження товарів нової номенклатури.
* Детальніше цей лист розглядався в статті «Реєстрація розрахунків коригування: «блокувальний треш» (журнал «Бухгалтер 911», 2017, № 49).
Цей варіант варто застосовувати, якщо є ризик блокування РК — міняється код УКТ ЗЕД/послуг на рівні перших чотирьох знаків.
Зазначимо, що ситуація з РК просто обурлива. На якій підставі обмежили право платника обходитися «нульовим» РК, міняючи номенклатуру або виправляючи «несумову» помилку в податковій накладній? Зміни в блокувальних критеріях такого не передбачають. Те, що правових підстав для цього немає, визнають і самі податківці.
Як підставу для скасування колишніх консультацій у ЗІР, що стосуються зміни номенклатури, вони вказують «переведено до не чинних у зв’язку з уточненням редакції відповіді».