Кредитовий підзвіт: боротьба триває!

В обраному У обране
Друк
Павленко Олексій, податковий експерт
Бухгалтер 911 Серпень, 2018/№ 32
Фіскали цього року активно почали оподатковувати ПДФО і ВЗ суми компенсації, що виплачуються працівникам за авансовими звітами (так званий кредитовий підзвіт). На те, що податківці схаменуться самі, розраховувати не доводиться. Поки ми бачимо лише масову «роздачу» платникам індивідуальних податкових консультацій (ІПК) зі спірними висновками. Водночас певні успіхи в платників є на ниві судового оскарження. Ми ж продовжуємо моніторити ситуацію. Деталі — у сьогоднішній статті.

Першою ластівкою, що принесла погані вісті, нагадаємо, став лист ДФСУ від 23.02.2018 р. № 765/6/99-99-12-02-03-15/ІПК1.

1 Деталі — у статті «Якщо працівник придбав за свої: чи буде дохід?» (журнал «Бухгалтер 911», 2018, № 14).

Нещодавно податківці видали «на-гора» ще цілу низку фіскальних роз’яснень на цю тему. З останніх див., наприклад, листи ДФСУ від 17.07.2018 р. № 3151/6/99-99-13-02-03-15/ІПК, від 16.07.2018 р. № 3136/6/99-99-15-02-01-15/ІПК, від 04.07.2018 р. № 2949/6/99-99-13-02-03-15/ІПК, від 03.07.2018 р. № 2943/6/99-99-13-02-03-15/ІПК, від 26.06.2018 р. № 2846/6/99-99-13-02-03-15/ІПК, від 18.06.2018 р. № 2699/6/99-99-13-02-03-15/ІПК і від 07.06.2018 р. № 2511/6/99-99-13-02-03-15/ІПК. А також продублювали свої висновки у ЗІР (103.04).

Усе це свідчить про розгортання ДФСУ фіскальної кампанії з незаконного збору ПДФО і ВЗ.

А у зв’язку з тим, що виняткове підприємство не має на практиці кредитового підзвіту, отже, з великою ймовірністю зіткнеться з претензіями фіскалів при перевірках, важливе значення має пов’язана із цією проблемою судова практика. Вона потроху почала з’являтися.

Сьогодні приділимо увагу позитивній постанові Харківського апеляційного адмінсуду від 12.07.2018 р. у справі № 816/909/182. Про скасування судом першої інстанції незаконної ІПК, що надає фіскальне роз’яснення, ви вже знаєте3. Тепер же це скасування схвалене й апеляційним судом !

2 http://www.reyestr.court.gov.ua/Review/75325645.

3 Див. статтю «Працівник придбав за свої: далі буде» (журнал «Бухгалтер 911», 2018, № 22).

Суть спору. Підприємство звернулося до суду з вимогою скасувати ІПК, надану згаданим вище листом (далі — ІПК № 765). Рішенням Полтавського окружного адмінсуду від 02.05.2018 р. у справі № 816/909/184 позов був задоволений: ІПК № 765 визнана судом незаконною і скасована. Фіскали з рішенням суду не погодилися і подали апеляційну скаргу. Суд апеляційної інстанції скаргу не задовольнив і залишив рішення суду першої інстанції без змін!

4 http://reyestr.court.gov.ua/Review/73733567.

Позиція податкових органів. Мотивація податківців абсолютно нехитра, формальна і незаконна. Трактуючи п. 170.9 ПКУ буквально (там сказано про неоподаткування виданих працівникові коштів на відрядження або під звіт) і скориставшись відсутністю чіткого визначення терміна «дохід» для цілей застосування ПДФОшного розд. IV ПКУ, фіскали стверджують: якщо працівник за власні кошти придбав товари для потреб юрособи (тобто заздалегідь кошти під звіт йому не видавали), то сума коштів, виплачених такій фізособі за зазначені товари, включається до його загального місячного (річного) оподатковуваного доходу як інші доходи й оподатковується ПДФО і ВЗ.

Рішення справи судом. На щастя, суди першої й апеляційної інстанцій підійшли до цієї проблеми із законного і неформального боку і стали на бік платників.

У постанові апеляційної інстанції, що коментується, судді не пішли на поводі у фіскалів, а самостійно проаналізували, що таке загальний оподатковуваний дохід для цілей розд. IV ПКУ. Для цього вони аналогічно використали П(С)БО 15 «Дохід» і зазначили, що визначальною ознакою доходу платника податку як об’єкта і бази оподаткування ПДФО, у тому числі у вигляді додаткового блага, є приріст показників фінансового та/або майнового стану платника податків.

Аналогічний висновок викладено, наприклад, у постанові ВС від 13.03.2018 р. у справі № 826/2226/155).

5 http://reyestr.court.gov.ua/Review/72721598.

При цьому апеляційний суд погодився з висновком суду першої інстанції, що у разі виплати працівникові суми витрат, здійснених ним під час виконання трудових обов’язків на підприємстві (зокрема, на купівлю канцелярських товарів, пального або конвертів), такий працівник не отримує доходу, а тому об’єкт оподаткування ПДФО відсутній.

Отже, такі виплати, що пов’язані з виробничою діяльністю, не мають за економічну мету задоволення особистих потреб фізособи і по суті є витратами на утримання підприємства (зокрема, витратами на оплату послуг зв’язку6), не підпадають під оподаткування ПДФО, ВЗ і на них не нараховується ЄСВ.

6 Про це нібито платник не запитував, проте відрадно, що у висновку судді згадали й такі витрати.

У результаті колегія суддів апеляційного суду визнала слушним висновок суду першої інстанції, що ІПК № 765 у частині, яка стосується ПДФО, не відповідає змісту цього податку.

Крім того, зазначимо, що при винесенні рішення суд першої інстанції відзначив, що фіскали повинні були при складанні відповіді виконувати вимоги «конфліктно-корисного» п. 56.21 ПКУ і трактувати норми ПКУ на користь платника.

Думка редакції. Ми повністю підтримуємо підхід суддів до вирішення цього спору.

Вважаємо, що в ситуаціях з погашенням боргів за кредитовими підзвітами жодних оподатковуваних доходів у фізосіб апріорі виникати не може.

Ну а для тих, хто не готовий судитися із фіскалами, нагадаємо, що «прикрити тили» в цьому питанні (уникнути кредитового підзвіту) допоможе договір безвідсоткової позики. Позика буде «отримана» до каси і відразу ж «видана» потрібному працівникові під звіт, а потім (після подання авансового звіту) вже погашатиметься не заборгованість за авансовим звітом, а сума позики.

На завершення зазначимо, що з урахуванням такої «надсадної» непохитності фіскалів у цьому питанні, швидше за все, за цим з’явиться касаційна скарга від податківців, і крапку в цьому питанні поставить лише Верховний Суд.

Дуже сподіваємося, що вона буде позитивною, і це фіскальне беззаконня нарешті припиниться…

Оформи передплату та читай все Передплатити журнал

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити