Теми статей
Обрати теми

Із ФОП розрахувалися карткою: оприбуткування виручки

Мірошниченко Віталіна, податковий експерт
Єдиноподатник групи 2 застосовує фіскальний РРО. Готівкову виручку записує до Книги обліку доходів у день її одержання. Але, крім готівки, клієнти розраховуються з ним платіжними картками (через POS-термінал). Як правильно прибуткувати такі доходи: у день платежу чи в день, коли гроші фактично будуть зараховані на поточний рахунок підприємця? До 15.02.2019 р. записував у день платежу (за даними Z-звіту). А як правильно зараз?

У зв’язку з тим, що за останній рік правила оприбуткування готівки в підприємців змінювалися двічі1, підприємці вже звикли пильнувати і перестраховуватися навіть там, де реальної загрози немає.

1 Останні зміни ми коментували в статті «Вникаємо в нові правила оприбуткування готівки в підприємців» (журнал «Бухгалтер 911», 2019, № 9).

Так вийшло і цього разу: перепильнували. Насправді, коли ви отримуєте оплату від покупців через POS-термінал, про жодну готівку не може бути й мови img 1. Платіж надходить на поточний рахунок підприємця. Він — безготівковий (абз. 4 п. 1.4 гл. 1 Інструкції № 222). Готівкових грошових коштів «на руки» продавець не одержує (пп. 3 — 5 п. 3 розд. I Положення № 1483).

2 Інструкція про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті, затверджена постановою Правління НБУ від 21.01.2004 р. № 22.

3 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затверджене постановою Правління НБУ від 29.12.2017 р. № 148.

3) готівка — грошові знаки національної валюти України (банкноти і монети, у тому числі розмінні, обігові, пам’ятні монети, які є платіжними засобами);

4) готівкова виручка (готівка) — сума фактично одержаної готівки

5) готівкові розрахунки — платежі готівкою

Тож можна не переживати про те, як правильно оприбутковувати кошти, що надійшли при картковому розрахунку. 5-кратний штраф за неоприбуткування щодо таких коштів не працює.

Адже, ще раз повторимося, прибуткувати за правилами Положення № 148 потрібно саме готівку 11. Готівка, що надходить до кас, оприбутковується в день одержання готівки в повній сумі…»).

Але не потрібно змішувати оприбуткування з Положення № 148 з іншими обліковими моментами. Через РРО такі платежі провести потрібно, оскільки це прямо прописано в ст. 3 Закону про РРО4. Тож до Z-звіту ці суми потраплять.

4 Закон України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 06.07.95 р. № 265/95-ВР.

Крім того, вони повинні потрапити й до Книги обліку доходів. Але це вже — зовсім інша історія.

Тепер розберемося, як записати «еквайрингову» виручку до Книги обліку доходів. Так вийшло, що Книга обліку доходів єдиноподатника виконує подвійну функцію:

— по-перше, це основний обліковий регістр єдиноподатника, в якому він фіксує весь свій дохід (як готівковий, так і безготівковий) — п.п. 296.1.1 ПКУ;

— а по-друге, це регістр, у якому підприємці прибуткують готівку, — п. 11 Положення № 148.

Так ось, якщо ми записуємо до Книги:

— готівковий дохід, то вона використовується відразу у двох іпостасях (і для оприбуткування готівки, і для обліку такої виручки);

— безготівковий дохід (у тому числі — «еквайринговий»), то вона використовується виключно для обліку такої виручки.

Як же правильно облікувати безготівкову виручку єдиноподатника в Книзі?

У п.п. 2 п. 6 Порядку 5795 сказано, що до Книги обліку доходів записується весь дохід (готівка + безготівка), отриманий протягом дня. Записуємо його загальною сумою за день, з розбиттям на готівку і безготівку.

5 Порядок ведення книги обліку доходів для платників єдиного податку першої, другої та третьої груп, які не є платниками податку на додану вартість, затверджений наказом Мінфіну від 19.06.2015 р. № 579.

Але який день вважати днем отримання доходу: день, коли покупець оплатив товар підприємця картою, або день, коли цей платіж потрапив на поточний рахунок продавця. Адже між цими двома подіями може пройти декілька днів. Відповідь надає п. 292.6 ПКУ: «Датою отримання доходу платника єдиного податку є дата надходження коштів платнику єдиного податку у грошовій (готівковій або безготівковій) формі <…>».

А отже, «еквайрингову» виручку потрібно записувати до Книги обліку доходів у день зарахування грошей на поточний рахунок (це видно за банківською випискою).

Із цим згодні й податківці (ІПК від 16.10.2018 р. № 4435/Д/99-99-13-01-02-14/ІПК, від 21.12.2017 р. № 3099/К/99-99-13-01-02-14/ІПК).

До речі, так заповнювати Книгу обліку доходів слід було і до 15.02.2019 р. Нагадаємо, що до цієї дати готівку прибуткували «шляхом формування і друкування фіскальних звітних чеків та їх підклеювання до відповідних сторінок КОРО / занесення даних розрахункових квитанцій до КОРО»6.

6 Про те, як оприбутковувати готівку з 01.06.2018 р. по 15.02.2019 р., ми розповідали в статті «Касові операції у підприємця: чи є новини?» (журнал «Бухгалтер 911», 2018, № 26).

Оскільки в Z-звіті карткові оплати виділяються окремо, не було жодної проблеми в тому, що до Книги обліку доходів відразу потрапляла сума готівкової виручки, яка була менше загальної денної суми (готівковий + картковий розрахунки) за Z-звітом.

Утім, навіть якщо єдиноподатник записував «еквайрингову» виручку до Книги обліку доходів у день розрахунків, вважаємо, що нічого страшного в цьому немає. За таку помилку в Книзі обліку доходів податківці, швидше за все, не оштрафують. Максимум — вони можуть «притягнути» за вуха адмінштраф за неправильне ведення обліку доходів і витрат: 51 — 136 грн. (ст. 1641 КпАП).

Така помилка могла б за рахунок «перетікань» доходів між кварталами створити проблеми для єдиноподатників групи 3, але ми маємо справу з групою 2 img 2.

І останнє запитання — яку суму записувати до Книги обліку доходів: усю суму, яку сплатив покупець, чи тільки ту, що зарахована на поточний рахунок підприємця (за вирахуванням комісії банку за еквайрингове обслуговування)?

Відповідь така: записуємо всю суму, одержану від покупця. Навіть якщо банк утримав комісію і на рахунок підприємця надійшов дохід за вирахуванням комісії банку, все одно доходом єдиноподатника є вся сума виручки з урахуванням комісії, утриманої банком. Саме її і записуємо до Книги в день зарахування на поточний рахунок.

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі