Теми статей
Обрати теми

Підсумований облік: розраховуємо основну зарплату

Ушакова Лілія, експерт з кадрових і податкових питань
Бухгалтер 911 Березень, 2019/№ 10
Друк
Продовжуємо тему організації підсумованого обліку робочого часу*. У цій статті поговоримо про працівників, робочий час яких підсумовується. Нас цікавитиме таке запитання: як розрахувати основну зарплату працівникам з підсумованим обліком, якщо в штатному розписі встановлено оклад (місячну тарифну ставку)? І чи можна взагалі таким працівникам установлювати оклади? Чи, може, тут застосовується виключно погодинна оплата праці? З’ясовуємо.

* Вам будуть цікавими статті: «Підсумований облік робочого часу: з чого розпочати» (журнал «Бухгалтер 911», 2019, № 7); «Підсумований облік: якщо працівник хворів, був у відпустці» (журнал «Бухгалтер 911», 2019, № 8).

Для розрахунку основної зарплати працівникам з підсумованим обліком робочого часу бухгалтерові знадобляться штатний розпис, у якому, серед іншого, зазначено оклади (тарифні ставки) працівників, графік робочого часу (змінності) і табель обліку робочого часу. Про графіки і табель ми з вами вже говорили**. Переходимо до окладів (тарифних ставок).

** Див. матеріали: «Графіки виходу на роботу (змінності): стисло про головне» (журнал «Бухгалтер 911», 2019, № 8), «Табель обліку робочого часу: корисні знання» (журнал «Бухгалтер 911», 2019, № 9).

Розміри окладів (тарифних ставок) у прив’язці до конкретних посад фіксують у штатному розписі. У чому ж відмінність тарифних ставок від окладів? Тарифна ставка — це розмір оплати праці робітника відповідно до спеціальності та кваліфікації за одиницю часу (година, день, місяць). Оклад — це розмір оплати праці керівників, професіоналів, спеціалістів і технічних службовців за виконання ними посадових обов’язків за місяць.

Але чи може бути працівникові з підсумованим обліком робочого часу встановлено в штатному розписі оклад (місячна тарифна ставка)? Так, звісно. Тут жодних табу немає img 1.

Як же тоді їм розраховувати основну зарплату? Адже в них норма праці в місяцях облікового періоду може не збігатися з нормою, визначеною для інших працівників підприємства? Розкриваємо секрети.

Якщо місяць відпрацьовано повністю

При підсумованому обліку робочого часу нормування тривалості робочого часу слід проводити так, щоб сума годин робочого часу не перевищувала норму робочого часу в обліковому періоді.

Звертаємо увагу: кількість годин, передбачена графіком виходу на роботу (змінності), є для працівника нормою. Тому якщо працівникові встановлена місячна тарифна ставка (оклад) і він повністю відпрацював усі дні за графіком роботи (змінності) в місяці, за який здійснюється розрахунок зарплати, то йому нараховують тарифну ставку (оклад) у повній сумі.

Див. лист Мінсоцполітики від 21.02.2017 р. № 242/0/102-17/282.

Тобто за кожен повністю відпрацьований місяць, незалежно від кількості робочих днів у ньому, працівник отримує повну місячну ставку (оклад), установлену йому.

Приклад 1. Оклад працівника (повна зайнятість) становить 6000,00 грн. У січні та лютому 2019 року він відпрацював усі дні за графіком роботи (тобто 21 і 20 робочих днів відповідно).

Незважаючи на різну кількість робочих днів у цих місяцях, і за січень, і за лютий працівникові буде нарахована основна зарплата в розмірі, який дорівнює окладу (6000,00 грн.).

При погодинній оплаті праці основну зарплату (Згод) працівника за місяць можна розрахувати за допомогою формули:

Згод = Тгод х Гвідпр,

де Тгод — годинна тарифна ставка працівника;

Гвідпр — кількість годин, фактично відпрацьованих працівником.

Приклад 2. Годинна тарифна ставка працівника — 60,00 грн./год.

За працівником ведеться підсумований облік робочого часу.

У січні 2019 року він відпрацював 168 год, а в лютому — 160 год.

Сума основної зарплати працівника за місяць складе:

— у січні: 60,00 грн./год х 168 год = 10080,00 грн.;

— у лютому: 60,00 грн./год х 160 год = 9600,00 грн.

Як бачите, з працівниками-погодинниками все просто: скільки годин відпрацював, за стільки тобі й заплатять.

А як розрахувати суму основної зарплати, якщо працівник частину місяця не працював (наприклад, перебував на лікарняному)?

Якщо місяць відпрацьовано не повністю

Якщо працівник частину місяця не працював (наприклад, у зв’язку з тимчасовою непрацездатністю, відпусткою тощо), то його основна заробітна плата буде розрахована пропорційно відпрацьованому часу.

Як це працює залежно від того, що встановлено працівникові: оклад (місячна тарифна ставка) чи годинна тарифна ставка?

Якщо працівникові встановлено оклад (місячна тарифна ставка), то основна зарплата буде розрахована пропорційно фактично відпрацьованим дням.

На це звертає увагу Мінсоцполітики в листі від 02.07.2018 р. № 1139/0/101-18/28.

У цьому випадку для розрахунку основної зарплати (Зм) за місяць можна використовувати формулу:

Зм = Ом : Др х Дф,

де Ом — місячна тарифна ставка (оклад);

Др — робочі дні за графіком роботи (змінності) за конкретний місяць;

Дф — кількість днів, фактично відпрацьованих працівником у цьому місяці.

Приклад 3. За працівником (повна зайнятість) ведеться підсумований облік робочого часу. Обліковий період — місяць. Місячна тарифна ставка працівника — 4700,00 грн. Згідно з графіком виходу на роботу він повинен був відпрацювати в лютому 2019 року 14 робочих днів. Проте через хворобу фактично ним було відпрацьовано 12 днів.

Сума основної заробітної плати за лютий становитиме:

4700,00 грн. : 14 роб. дн. х 12 роб. дн. = 4028,57 грн.

Як бачите, розрахувати основну зарплату працівникові з підсумованим обліком робочого часу достатньо просто img 2.

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa
Powered by
Factor Web Solutions

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі