Теми статей
Обрати теми

Працівниця перебуває у відпустці для догляду до трьох років: оклад підвищуємо?

Біляєва Олена, експерт з питань оплати праці
Працівниця підприємства перебуває у відпустці для догляду за дитиною до трьох років. На час виходу у відпустку (2016 рік) її оклад становив 3200 грн. Не виходячи з відпустки для догляду за дитиною до трьох років, працівниця йде у відпустку у зв’язку з вагітністю та пологами. Чи потрібно було підвищувати її оклад у зв’язку зі зростанням мінзарплати?

У «працеоплатній» свідомості міцно закріпився постулат про те, що мінімальний посадовий оклад працівника має бути на рівні не менше законодавчо встановленого розміру мінімальної зарплати (МЗП). Але ось уже два роки мінімальний посадовий оклад ніяк не пов’язаний з МЗП. Увага! З 01.01.2017 р. посадовий оклад (тарифна ставка) працівника не може бути меншою ПМПО (прожитковий мінімум для працездатних осіб), установленого на 1 січня календарного року. Ця вимога закріплена в ст. 96 КЗпП і ст. 6 Закону про оплату праці.

Отже, у 2019 році в штатному розписі підприємства посадовий оклад працівника встановлюють у розмірі не менше 1921 грн.1 При цьому якщо зарплата працівника за повністю відпрацьовану місячну норму часу виявилася меншою МЗП, мінгарантії в оплаті праці дотримуються за рахунок виплати доплати до МЗП2

1 Див. матеріал «Важливі цифри 2019 року: оподаткування доходів фізосіб і соцстрахування» (журнал «Бухгалтер 911», 2019, № 1).

2 Розібратися в деталях вам допоможуть статті «Не плутаємо! «Трудова» доплата до мінзарплати та сплата ЄСВ з мінзарплати» (журнал «Бухгалтер 911», 2017, № 4), «Трудова» доплата до мінзарплати в листах і цифрах» (журнал «Бухгалтер 911», 2017, № 26).

Визначаючи розмір окладу за кожною посадою, пам’ятайте про те, що працю працівників потрібно оплачувати з урахуванням їх кваліфікації і складності виконуваних робіт3.

3 Вам стане в пригоді стаття «Чи можуть директор і прибиральниця отримувати мінзарплату?» (журнал «Бухгалтер 911», 2018, № 34).

Важливо! Посадові оклади (тарифні ставки) встановлюють у штатному розписі за конкретними посадами.

За працівницею, яка перебуває у відпустці для догляду за дитиною до трьох років, на період такої відпустки зберігається місце роботи (посада) (ст. 2 Закону про відпустки). Отже, оклад працівниці, яка перебуває у відпустці для догляду за дитиною, підвищується в разі, якщо підвищується оклад за обійманою нею посадою.

Коли виникає необхідність підвищити оклад?

1. У разі, якщо на підприємство поширюється дія Генеральної (галузевої, територіальної) угоди.

Нагадаємо, так відбувається, якщо підприємство або було представлено уповноваженими представниками при укладенні Генеральної угоди, або застосовує її з власної ініціативи.

Таке підприємство повинне дотримуватися, зокрема, п. 2.4 Генугоди4, а саме встановлювати тарифну ставку працівника I розряду в розмірі, визначеному відповідною галузевою, територіальною угодою, колдоговором.

4 Генугода на 2016 — 2017 рр. про регулювання основних принципів і норм реалізації соціально-економічної політики і трудових відносин в Україні від 23.08.2016 р. (продовжує діяти).

Деякі галузеві угоди передбачають мінімальну тарифну ставку працівника I розряду за повністю виконану місячну норму часу, яка майже у 2 рази перевищує ПМПО.

Наприклад, п.п. 5.1.1 Галузевої угоди між Мінінфраструктури, Федерацією роботодавців транспорту та профспілками працівників цивільної авіації України на 2018 — 2020 роки передбачено мінімальну тарифну ставку (посадовий оклад) працівника I розряду в розмірі 180 % ПМПО (у першому півріччі 2019 року — 3457,80 грн.).

Виходячи із цієї ставки та міжпосадових коефіцієнтів визначається оклад (тарифна ставка) за конкретною посадою.

Якщо галузева угода не укладена або вона не регулює розмір тарифної ставки працівника I розряду, то тарифна ставка встановлюється в розмірі не менше 110 % ПМПО (з 01.01.2019 р. по 30.06.2019 р. — 2113,10 грн.) (п. 2.4 Генугоди).

І вже від неї за допомогою коефіцієнтів співвідношень посадових окладів визначають оклади за іншими посадами.

Таким чином, якщо працівниця, яка перебуває у відпустці для догляду за дитиною до трьох років, обіймає посаду, за якою підвищується оклад у зв’язку з виконанням Генеральної (галузевої, територіальної) угоди, то їй теж потрібно підвищити оклад.

2. Підприємство не підпадає під дію угод, але при цьому колдоговір передбачає підвищення посадового окладу (тарифної ставки) залежно від ПМПО або МЗП.

У цьому випадку в штатному розписі підвищують оклади всіх працівників пропорційно збільшенню ПМПО або МЗП (як це передбачено колдоговором). Відповідно працівниці, яка перебуває у відпустці для догляду за дитиною до трьох років, теж повинні підвищити оклад.

3. Колдоговір не укладений або він не передбачає підвищення посадових окладів (тарифних ставок).

У такому разі мінімальний посадовий оклад (тарифна ставка) працівника I розряду у 2019 році повинен становити не менше 1921 грн. (ПМПО на 01.01.2019 р.). Виходячи із цієї величини та коефіцієнтів співвідношень міжпосадових окладів визначають посадові оклади (тарифні ставки) за конкретними посадами.

Як видно із запитання, оклад працівниці перевищує діючий розмір ПМПО. Тому якщо за тією посадою, яку вона обіймає, розмір окладу з 2016 року не змінювався, то підвищувати оклад працівниці не обов’язково.

На завершення нагадаємо: працівниці, яка перебуває у відпустці для догляду за дитиною до трьох років, допомога по вагітності та пологах призначається і виплачується у звичайному порядку на підставі листка непрацездатності. При цьому якщо в розрахунковому періоді до настання страхового випадку застрахована особа не мала заробітку з поважних причин (зокрема у зв’язку з перебуванням у відпустці для догляду за дитиною до трьох років), середня зарплата визначається виходячи з тарифної ставки (посадового окладу) або її частини, встановленої на день настання страхового випадку (п. 28 Порядку № 12665).

5 Порядок обчислення середньої зарплати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням, затверджений постановою КМУ від 26.09.2001 р. № 1266.

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі