Теми статей
Обрати теми

Відокремлений підрозділ з РРО, але без касової книги: чи відмовлятися від КОРО?

Казанова Марина, податковий експерт
Книга обліку розрахункових операцій (КОРО): наскільки безпечно від неї відмовитися відокремленим підрозділам, які проводять розрахунки через РРО, але не ведуть касової книги? Зараз розберемося із цим питанням.

Звідки виникло таке питання?

Зовсім нещодавно* ми говорили про нехорошу історію з листами ДФСУ і НБУ щодо оприбуткування готівки відокремленими підрозділами з РРО, але без касової книги. У результаті дійшли висновку: щоб не випробовувати долю, краще взагалі відмовитися на майбутнє від застосування КОРО.

* У статті «Не відмовилися від КОРО? Привіт від НБУ і Ко» (журнал «Бухгалтер 911», 2019, № 20).

Але читачів хвилює питання: чи не потрапимо «в замкнуте коло» — відмовившись від КОРО, доведеться заводити касову книгу?

Вважаємо, що підстав для подібних висновків немає. Аргументуємо свою позицію.

Ще з 01.10.2018 р. у суб’єктів господарювання з’явилося право відмовитися від використання КОРО, зареєстрованої на РРО. По суті з 01.10.2018 р. використання КОРО, зареєстрованої на РРО, передбачає (п. 6 гл. 4 Порядку № 547**):

** Порядок реєстрації та ведення розрахункових книжок, книг обліку розрахункових операцій, затверджений наказом Мінфіну від 14.06.2016 р. № 547.

— наявність КОРО на місці проведення розрахунків, де встановлено РРО;

— у разі виходу РРО з ладу чи відключення електроенергії — здійснення записів за обліком розрахункових квитанцій.

Інакше кажучи, використання КОРО згідно з Порядком № 547 не передбачає щоденних записів у ній (у разі здійснення розрахункових операцій) про рух коштів і суму розрахунків. Її використовують тільки при екстреному невикористанні РРО (відключенні електроенергії / поломці РРО).

Якщо ж ми пропишемо у своєму внутрішньому наказі, що при відключенні електроенергії ми розрахунки з покупцями не проводимо, то від КОРО можна відмовитися (п. 1 гл. 3 Порядку № 547).

Нюанси такої відмови див. нижче.

Але сама можливість відмовитися від КОРО, як і раніше, викликає побоювання в суб’єктів господарювання, що мають відокремлені підрозділи без касової книги, які проводять розрахунки виключно через РРО.

Після чергового оновлення Положення № 148*** оприбуткуванням готівки для відокремлених підрозділів, які ведуть розрахунки через РРО без касової книги, вважається (п. 11 Положення № 148) забезпечення зберігання щоденних фіскальних звітних чеків (щоденних Z-звітів) в електронній формі протягом строку, визначеного п. 44.3 ст. 44 ПКУ (1095 днів) і занесення інформації згідно з фіскальними звітними чеками до відповідних книг обліку (КОРО — у разі її використання).

*** Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затверджене постановою Правління НБУ від 29.12.2017 р. № 148.

Сумніви якраз викликає фраза «і занесення інформації згідно з фіскальними звітними чеками до відповідних книг обліку (КОРО — у разі її використання)». А чи буде готівка вважатися оприбуткованою тільки на підставі Z-звіту (забезпечення зберігання його в електронному вигляді), без внесення записів до відповідної книги обліку?

Якщо записи до КОРО вносяться в разі її використання, а ми відмовляємося від КОРО, то, може, потрібно вести якусь іншу книгу обліку?

Слід зазначити, що п. 2 Положення № 148 дає таке визначення книги обліку — касова книга, книга обліку виданої та прийнятої старшим касиром готівки, книга обліку розрахункових операцій, книга обліку доходів і витрат / книга обліку доходів.

Касова книга як книга обліку для відокремлених підрозділів без касової книги не підходить (інакше навіщо було робити застереження про те, що касова книга не використовується). Книга обліку виданої та прийнятої готівки старшим касиром — теж не підходить (це доволі специфічна книга). Книгу обліку доходів і витрат/книгу обліку доходів ведуть фізособи-підприємці, а норма, що розбирається нами, взагалі не стосується фізосіб-підприємців.

Тобто єдина книга обліку, яка підходить для відокремлених підрозділів без касової книги, — це КОРО.

Власне кажучи, саме тому в дужках і зроблено застереження/уточнення про КОРО — «до відповідних книг обліку (КОРО — за її наявності, а не про якусь іншу книгу.

Але в самому п. 11 Положення № 148 сказано, що інформацію згідно з даними Z-звіту відокремлені підрозділи без касової книги заносять до КОРО у разі її ведення. Відповідно якщо вона не ведеться (від неї ми відмовилися), то і робити записи не потрібно.

Власне кажучи, п. 2 Положення № 148 під оприбуткуванням готівки розуміє проведення суб’єктами господарювання обліку готівки в касі на повну суму її фактичних надходжень у касовій книзі / книзі обліку доходів і витрат / книзі обліку доходів / фіскальному звітному чеку / розрахунковій квитанції. Зверніть увагу — про записи в КОРО тут ні слова. А проведення обліку готівки в касі на повну суму її фактичних надходжень у фіскальному звітному чеку є самостійною підставою для оприбуткування готівки. Необов’язково для визнання факту оприбуткування готівки повинен здійснюватися запис у якій-небудь книзі обліку.

Тому є достатньо підстав вважати, що відокремлені підрозділи без касової книги можуть відмовитися від КОРО. Для оприбуткування готівки їм достатньо зберігати щоденні фіскальні звітні чеки (щоденні Z-звіти) в електронній формі.

Зазначимо, що НБУ (лист від 25.04.2019 р. № 50-0006/22839) щодо записів у КОРО відокремленими підрозділами без касової книги зазначав, що у разі, коли КОРО не зареєстрована на РРО, готівка буде вважатися оприбуткованою за умови забезпечення зберігання щоденних фіскальних звітних чеків (щоденних Z-звітів) в електронній формі протягом строку, визначеного п. 44.3 ст. 44 Податкового кодексу України. Тобто НБУ погодився з тим, що КОРО може не використовуватися відокремленим підрозділом. А інші книги обліку готівки для відокремлених підрозділів, як ми з’ясували вище, — не підходять.

Важливий момент: якщо відокремлений підрозділ без касової книги не відмовився від КОРО, то і НБУ (вищеназваний лист) і фіскали (лист ДФСУ від 05.03.2019 р. № 904/6/99-99-14-05-01-15/ІПК) вважають, що в такому разі відокремлений підрозділ обов’язково повинен робити записи в КОРО на підставі щоденних Z-звітів. Інакше готівка не вважатиметься оприбуткованою.

Якщо від КОРО не відмовилися, відокремленому підрозділу потрібно продовжувати робити записи в КОРО на підставі щоденних Z-звітів.

Звідси доходимо висновків. Якщо відокремлений підрозділ не відмовився від КОРО, то йому, як і раніше, потрібно робити записи у КОРО на підставі щоденних Z-звітів (на цьому наполягають НБУ і фіскали). При цьому у таких відокремлених підрозділів, вважаємо, достатньо законодавчих підстав для того, щоб відмовитися від КОРО. При відмові від використання КОРО для оприбуткування готівки достатньо забезпечити зберігання Z-звітів в електронному вигляді без записів у будь-яких книгах обліку.

Для фізичних осіб — підприємців (які застосовують РРО) питання з відмовою від КОРО на РРО взагалі не стоїть. Адже в п. 11 Положення № 148 сказано, що оприбуткування та облік фізичними особами — підприємцями отриманих доходів здійснюється в книгах обліку доходів і витрат (або книгах обліку доходів). Згадок про КОРО тут немає. Тобто їм не обов’язково на догоду НБУ і податківцям щодня продовжувати робити записи в КОРО.

І сама відмова від КОРО не актуалізує питання з необхідністю запису в «якійсь книзі». Для них оприбуткування — у книгах обліку доходів і витрат (або книгах обліку доходів).

Як відмовитися від КОРО на РРО? Якщо ви вирішили працювати без КОРО на РРО, вам необхідно видати внутрішній розпорядчий документ. У ньому слід зазначити, що підприємство/підприємець не проводить розрахункових операцій у випадку виходу з ладу РРО / відключенні електроенергії до підключення резервного РРО або до ввімкнення електроенергії. Далі потрібно подати в орган ДФС за місцем реєстрації РРО заяву про скасування реєстрації КОРО за формою № 2-КОРО, додавши засвідчену копію вищезгаданого внутрішнього наказу. Також необхідно подати КОРО на РРО.

У разі прийняття рішення про скасування реєстрації КОРО на РРО посадова особа контролюючого органу вносить відповідні дані до інформаційної системи ДФС та здійснює запис на титульній сторінці КОРО на РРО щодо скасування реєстрації КОРО.

Здавати КОРО фіскалам не потрібно. Суб’єкт господарювання повинен забезпечити її зберігання протягом трьох років (п.п. 6 ст. 3 Закону про РРО).

Записи у КОРО проводяться до дати подання заяви № 2-КОРО включно. Після скасування реєстрації КОРО суб’єкт господарювання повинен отримати нове реєстраційне посвідчення на РРО, в якому буде зроблена відмітка про те, що КОРО на РРО не зареєстрована. Для цього йому потрібно подати заяву за формою № 1-РРО з відміткою «Перереєстрація».

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі