Товари в наборі/комплекті VS податкова накладна

Сумцова Ольга, податковий експерт
Бухгалтер 911 Вересень, 2019/№ 39
В обраному У обране
Друк
Як правильно заповнити ПН, якщо постачаються товари в наборі? На це запитання, як і раніше, не можна знайти чіткої відповіді ні в нормативних документах, ні в роз’ясненнях фіскалів. Коли на набір достатньо заповнити один рядок ПН, а коли потрібно розписувати всі складові? Як бути, якщо купили товар окремо, а плануємо продавати їх у наборі і навпаки? Спробуємо розібратися в цих непростих питаннях.

Набір чи не набір

Передусім, вважаємо важливим звернути увагу на роз’яснення фіскалів, що стосується того, як правильно класифікувати за УКТ ЗЕД товари в наборі — стаття «Товари в наборах: як класифікувати за УКТ ЗЕД» («Вісник. Офіційно про податки», 2019, № 23, с. 23).

Визначати код УКТ ЗЕД для набору/комплекту товарів потрібно з урахуванням Основних правил інтерпретації УКТ ЗЕД (ОПІ УКТ ЗЕД)*. Так ось, фіскали зазначають, що за ОПІ УКТ ЗЕД для того, щоб два і більше товари вважалися набором (крім випадку, коли в УКТ ЗЕД слово «набір» зустрічається безпосередньо в назві товарної підкатегорії) повинні одночасно дотримуватися три такі умови:

* Наказ ДФС «Про затвердження Пояснень до Української класифікації товарів зовнішньоекономічної діяльності» від 09.06.2015 р. № 401.

1) товари, що входять до набору, повинні складатися мінімум із двох різних виробів, які класифікуються в різних товарних позиціях/підпозиціях. Якщо всі товари набору належать до однієї товарної позиції (тобто всі 10 знаків коду УКТ ЗЕД збігаються), то такі товари не вважаються набором. Якщо відрізняється хоча б один знак у 10-значному коді УКТ ЗЕД (наприклад, перші чотири знаки коду УКТ ЗЕД у товарів однакові, а змінюється тільки останній) — товари можуть вважатися набором;

2) товари в наборі мають бути призначені для задоволення певної потреби або здійснення певної діяльності. І як приклад НЕдотримання цієї умови фіскали наводять ситуацію з набором «Пляж», який складається з пляжної сумки, рушника, фрісбі, м’яча тощо. Такий набір не може вважатися набором з точки зору Основних правил інтерпретації УКТ ЗЕД, оскільки:

«незважаючи на те, що всі ці вироби використовуються на пляжі, вони призначені для абсолютно різних видів діяльності (купання і гра) та не пов’язані між собою».

Інакше кажучи, визначити для такого набору загальний код УКТ ЗЕД, керуючись тим самим правилом 3б ОПІ УКТ ЗЕД (наприклад, за тим матеріалом або компонентом, який визначає основні властивості товару) не можна;

Тобто всі ці товари повинні класифікуватися окремо, а не як набір.

3) товари, що входять до набору, вже належним чином упаковані в придатному для продажу безпосередньо покупцям вигляді, що не потребує перепакування (наприклад, у коробках).

Так, зрозуміло, що всі ці правила прописані для митного оформлення товару. Але їх доведеться враховувати і при визначенні коду УКТ ЗЕД для ПН. Адже інших правил немає.

Коли постачальник складає податкову накладну (ПН), йому:

— з одного боку, важливо, щоб товари в ПН відповідали первинці (номенклатура товарів продавця повинна відповідати формулюванням у первинних документах, якими супроводжується постачання таких товарів). Тобто якщо згідно з первинкою постачається набір, то саме набір, а не його складові повинні фігурувати в ПН;

— з іншого боку, якщо постачається набір, потрібно визначити код УКТ ЗЕД на такий набір. Адже код УКТ ЗЕД — обов’язковий реквізит ПН (п.п. «і» п. 201.1 ПКУ). Фіскали при цьому погоджуються з тим (категорія 101.16 ЗІР, листи ДФСУ від 04.01.2019 р. № 65/6/99-99-15-03-02-15/ІПК, від 27.06.2018 р. № 2899/6/99-99-15-03-02-15/ІПК), що операція з постачання набору товарів, який містить декілька видів однієї товарної позиції й один (або декілька) видів іншої товарної позиції, в ПН відображається одним рядком. Тобто на сьогодні податківці не проти того, щоб продавці показували в ПН реалізацію наборів (комплектів) товарів, що містять декілька видів однієї товарної позиції й один (або декілька) видів іншої товарної позиції одним рядком. Відповідно має бути й один «спільний» код УКТ ЗЕД.

Про те, що потрібно «розписувати» імпортні «складові» такого набору, фіскали тепер у своїх роз’ясненнях не говорять.

Але! При визначенні такого «спільного» коду УКТ ЗЕД для набору постачальникові доведеться керуватися все тим же ОПІ УКТ ЗЕД. А отже, якщо набір за трьома вищеназваними умовами не може бути класифікований як набір, то і правильно визначити один «спільний» код УКТ ЗЕД для такого набору буде неможливо.

І тут напрошується висновок про те, що якщо набір у розумінні ОПІ УКТ ЗЕД не є набором, то безпечніше в ПН розписувати товари (з окремими кодами УКТ ЗЕД), що входять до набору. І відповідно в цьому ж «дусі» оформити й первинку.

Можливо, ми дещо згущуємо барви, оскільки питання правильності визначення коду УКТ ЗЕД для ПН і його перевірки фіскалами — не зовсім однозначне. Адже такий реквізит ПН, як код УКТ ЗЕД, вводився для того, щоб відстежувати «податкові схеми», тобто товари на «вході» і «виході». А отже, 100 %-ва достовірність коду за вітчизняним/непідакцизним товаром у ПН як така в принципі не потрібна. Плюс до цього: (1) УКТ ЗЕД і ОПІ УКТ ЗЕД призначені для митних цілей; і (2) визначення коду УКТ ЗЕД на товари не входить до компетенції податківців. Тож у принципі, якщо платник на набір, який таким у розумінні ОПІ УКТ ЗЕД не є, визначить один спільний код УКТ ЗЕД за правилами, як для набору, ПН від цього не повинна визнаватися «з помилкою».

Але тим не менш, вищевикладену позицію фіскалів щодо визнання двох і більше товарів набором варто взяти до уваги.

Якщо набір відповідає всім умовам щодо ОПІ УКТ ЗЕД для набору, такому набору присвоюється один «спільний» код УКТ ЗЕД. При цьому слід керуватися правилом 3 ОПІ УКТ ЗЕД. Зокрема, правилом 3(b), у якому сказано, що «суміші, багатокомпонентні товари, які складаються з різних матеріалів або вироблені з різних компонентів, товари, що надходять у продаж у наборах для роздрібної торгівлі» повинні класифікуватися за тим матеріалом або компонентом, який визначає основні властивості цього товару. Тобто за компонентом, що надає набору основну відмінну ознаку.

У тих же поясненнях до УКТ ЗЕД наводиться такий приклад під це правило. Креслярські набори, що складаються з лінійки (код 9017), транспортира (код 9017), олівця (код 9609) і точила для олівців (код 8214), укладені в пластмасовий пенал (код 4202), класифікують як код 9017 «Інструменти для креслення».

Є і такий приклад: набори, компоненти яких призначені для спільного використання під час приготування спагеті, що містять пакет сирих спагеті (товарна позиція 1902), маленький пакет тертого сиру (товарна позиція 0406) і маленьку консервну баночку томатного соусу (товарна позиція 2103), упаковані в картонну коробку, класифікуються в товарній позиції 1902.

Якщо товар не можна класифікувати за якимось компонентом, що надає йому відмінну рису, тоді визначаємо код УКТ ЗЕД за правилом 3(с) — класифікуємо його в товарній позиції з найбільшим порядковим номером серед номерів цих товарних позицій**.

** Цікаві деталі знайдете в статті «Продаж товару в комплекті: бухоблікові та ПДВ нюанси» (журнал «Бухгалтер 911», 2018, № 21).

Отримали товари в наборі — плануємо продавати окремо

Ситуація. Постачальник продає товар з двох позицій. У ПН товари зазначені як один товар — код зазначено того товару, який більше. Ми хочемо продавати цей товар як два різні товари? Чи можемо ми розукомплектувати товар на дві позиції? Чи не буде проблем з блокуванням ПН?

Розпочнемо з питання блокування ПН, які ви реєструватимете своїм покупцям. Доведеться оцінити ризик блокування***. Так, дійсно можливе визнання операції «ризиковою», якщо після розукомплектування товари змінюють код УКТ ЗЕД (особливо — якщо зміни відбуваються на рівні перших чотирьох цифр): товари на «вході» не відповідають товару на «виході». Можна буде подати Таблицю даних платника ПДВ, але враховуючи, що ви не виробник, а займаєтеся перепродажем товару, потрібно буде подавати пояснення і документи щодо «розукомплектування» товару****.

*** Вам буде корисна стаття «Критерії ризиковості і Ко: що змінили податківці» (журнал «Бухгалтер 911», 2019, № 33).

**** Вам допоможе стаття «Таблиця даних платника ПДВ: як заповнити і подати» (журнал «Бухгалтер 911», 2018, № 15).

Тепер що стосується «розукомплектування» товару на дві позиції.

Для «розукомплектування» товару потрібно буде скласти первинний документ, який повинен містити обов’язкові реквізити, передбачені ст. 9 Закону про бухоблік, і яким засвідчуватиметься списання з балансу одного товару й отримання замість нього двох позицій товару (Дт 28/1, Дт 28/2 — Кт 28).

Обов’язкові реквізити первинного документа: назва документа (форми); дата складання; назва підприємства, від імені якого складено документ; зміст та обсяг господарської операції, одиниця виміру господарської операції; посади осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення; особистий підпис або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції.

Таким документом може бути акт розукомплектування. А оскільки затвердженої форми акта немає, то цей документ підприємство розробляє самостійно.

Як при розукомплектуванні визначити вартість кожної окремої позиції? Із цього приводу якихось спеціальних вказівок у бухстандартах немає. Тому оприбуткувати розукомплектовані товарні позиції можна пропорційно їх справедливій (ринковій) вартості. Наприклад, справедлива (ринкова) вартість позиції 1 — 100 грн.; позиції 2 — 80 грн. Продавець продав вам їх як «комплект» за ціною 140 грн. У такому разі позицію 1 прибуткуємо на баланс за ціною 77,78 грн. (100 : 180 х 140), позицію 2 за ціною 62,22 грн. (80 : 180 х 140).

Ну і ще один момент — з приводу мінбази ПДВ. Зокрема, щодо товарів вона визначається виходячи з договірної вартості товарів, але не нижче ціни їх придбання (п. 188.1 ПКУ). На наш погляд, з метою застосування мінбази вартістю придбання товарних позицій, отриманих у результаті розукомплектування, слід вважати їх первісну вартість, за якою такі компоненти при розукомплектуванні прибуткували на баланс.

Купили окремо — плануємо продавати як комплект

Ситуація. Продавець продає нам товар двома позиціями, а ми плануємо продавати його як один товар (з одним спільним кодом УКТ ЗЕД). Як бути в цьому випадку?

Ця ситуація зворотна попередній.

Знову ж таки насамперед рекомендуємо визначити, чи можете ви «укомплектований» вами товар однозначно класифікувати в якійсь товарній позиції за УКТ ЗЕД, а якщо ні, то чи відповідає він набору з точки зору ОПІ УКТ ЗЕД.

Якщо в результаті «укомплектування» товару код такого товару УКТ ЗЕД змінюється (особливо — якщо зміни відбуваються на рівні перших чотирьох цифр), можливе визнання операції ризиковою.

Також варто врахувати, що:

1. Потрібен первинний документ, що підтверджує «укомплектування» товару (наприклад, акт укомплектування).

2. Складаючи ПН, варто пам’ятати про те, що номенклатура товарів, які постачаються, в ПН повинна відповідати формулюванням у первинці, якою супроводжується постачання товарів. Тому якщо за первинкою ви поставляєте придбані товари як один товар, то і в ПН повинен фігурувати «єдиний» товар з одним «спільним» кодом УКТ ЗЕД, який відповідатиме характеристикам «комплектного» товару.

3. При постачанні «укомплектованого» товару мінбазою буде вартість (сукупна), за якою отримувалися всі складові, що входять в «укомплектований» товар.

Оформи передплату та читай все Передплатити журнал

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити
Завантажуйте наш мобільний додаток iFactor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Закрити
icon-block
Заважає реклама?
Ви маєте можливість її відключити!
Бажаєте побачити, як сайт буде виглядати без реклами?
Вимкнути на 10 секунд