Теми статей
Вибрати теми статей
Сортувати за темами

ЄСВ під час карантину: усі подробиці

Шпакович Микола, головний редактор журналу «Оплата праці»
Бухгалтер 911 Квітень, 2020/№ 17
Друк
У зв’язку з введенням карантину в Україні Законом № 533-IX і Законом № 540-IX передбачено послаблення щодо сплати податків і ЄСВ. Розглянемо детальніше, кого звільнили від сплати ЄСВ і які нюанси звільнення від штрафних санкцій потрібно враховувати.

Кого звільнили від сплати ЄСВ. Пощастило тільки:

— підприємцям (загальна система, єдиний податок);

— особам, які здійснюють незалежну професійну діяльність;

— членам фермерських господарств.

Їх звільнили від нарахування та сплати ЄСВ «за себе» за березень і квітень 2020 року* (п. 910 розд. VIII Закону про ЄСВ).

* Нюанси знайдете в статті «Як працює ЄСВ-звільнення для ФОП?» (журнал «Бухгалтер 911», 2020, № 13).

Таке звільнення стосується тільки сум ЄСВ «за себе». Від сплати ЄСВ «за працівників» звільнення немає.

Звільнення від ЄСВ-штрафів. Усі роботодавці, зокрема і згадані вище особи, які мають найманих працівників, зобов’язані сплачувати ЄСВ із «зарплатних» доходів своїх працівників!

Їх звільнили тільки від деяких (!) штрафних санкцій (новий п. 911.1 розд. VIII Закону про ЄСВ).

У періоди з 1 по 31 березня, з 1 по 30 квітня і з 1 по 31 травня 2020 року не застосовуються штрафні санкції згідно зі ст. 25 Закону про ЄСВ за такі порушення:

— несвоєчасна сплата (несвоєчасне перерахування) ЄСВ;

— неповна сплата або несвоєчасна сплата суми ЄСВ одночасно з видачею сум виплат, на які нараховується ЄСВ (авансових платежів);

— несвоєчасне надання звітності з ЄСВ до податкових органів. До того ж таке порушення не враховуватиметься для застосування підвищених штрафних санкцій за повторне протягом року порушення.

У Законі № 533 зазначено, що штрафні санкції не застосовуються за «порушення, вчинені в періоди з 1 по 31 березня, з 1 по 30 квітня і з 1 по 31 травня 2020 року». Тобто йдеться про період часу, протягом якого допущені порушення.

Приклад. У зв’язку з введенням карантину роботодавець несвоєчасно (23.03.2020 р.) подав ЄСВ-звіт за лютий 2020 року.

Строк подання такого звіту — 20 березня, а звіт поданий тільки 23 березня. Порушення допущене в березні, тому, на наш погляд, штрафні санкції за таке порушення не повинні застосовуватися.

Проте в листі № 7** податківці зазначили, що штрафна «амністія» поширюється на порушення, «вчинені щодо періодів з 1 по 31 березня і з 1 по 30 квітня 2020 року». За їх логікою, в ситуації, описаній у прикладі, роботодавця повинні оштрафувати. Адже порушення допущене щодо ЄСВ-звіту за лютий 2020 року.

** Інформаційний лист ДПСУ від 20.03.2020 р. № 7. Знайти його можна за адресою tax.gov.ua/data/material/000/322/412719/Informaciyniy_list_7.pdf

На наш погляд, такий підхід податківців не відповідає формальним вимогам п. 911.1 розд. VIII Закону про ЄСВ. Хоча там зазначені три звітних періоди з ЄСВ (березень, квітень і травень 2020 року), усе ж там ідеться про звільнення від штрафів за порушення, які саме допущені у визначеному проміжку часу: з 1 березня по 31 травня.

Щодо «звичайних» (не зарплатних) порушень податківці якраз такий підхід і демонструють***.

*** Детальний аналіз знайдете в статті «Звільнення від податкових штрафів: вникаємо в деталі» (журнал «Бухгалтер 911», 2020, № 16).

Тобто якщо протягом зазначеного періоду роботодавець несвоєчасно подасть ЄСВ-звітність, несвоєчасно сплатить суму ЄСВ або при виплаті «зарплатних» доходів занизить суму ЄСВ, то штрафні санкції податківці не повинні нараховувати.

Звільнення від ЄСВ-пені. Протягом періодів з 1 по 31 березня, з 1 по 30 квітня і з 1 по 31 травня 2020 року платникам ЄСВ не нараховується пеня, а нарахована пеня за ці періоди підлягає списанню (п. 911.2 розд. VIII Закону про ЄСВ). Ця норма теж виписана не ідеально. Очевидно, що тут ідеться про конкретний період часу, протягом якого не нараховуватиметься пеня.

Фраза «а нарахована пеня за ці періоди підлягає списанню», вважаємо, не передбачає, що буде списана пеня за несвоєчасну сплату сум ЄСВ, нарахованих за звітні періоди березень, квітень і травень 2020 року (незалежно від того, коли відбудеться сплата). На наш погляд, законодавець тут говорить про те, що пеня не нараховується протягом періоду часу з 1 березня по 31 травня.

А якщо за такий проміжок часу податківці автоматично нарахують пеню (їх програмне забезпечення не встигнуть налаштувати під ці норми), то такі суми пені будуть списані пізніше.

Звільнення від сплати штрафних санкцій і пені за несвоєчасну сплату ЄСВ не звільняє роботодавців від обов’язку сплати таких сум.

Адмінштрафи. На жаль, законодавець забув передбачити звільнення від адміністративної відповідальності за згадані вище порушення вимог Закону про ЄСВ (ст. 1651 КпАП).

Податкові штрафи. Платників податків звільнили від більшості штрафних санкцій за порушення податкового законодавства (п. 521 підрозд. 10 розд. XX ПКУ).

Податкова «амністія» поширюється на порушення, допущені протягом періоду з 1 березня по 31 травня 2020 року.

Якщо роботодавець затримує сплату ПДФО або військового збору (чи сплачує їх не в повному обсязі), то штрафних санкцій і пені не буде. Хоча від сплати таких зобов’язань він не звільняється.

А чи можна виплатити зарплату без сплати ЄСВ?

У листі НБУ від 23.03.2020 р. № 57-0009/14994 регулятор нагадав банківським установам, що вимоги ч. 2 cт. 24 Закону про ЄСВ ніхто не скасовував. Банки приймають від роботодавців платіжні доручення та інші розрахункові документи на видачу (перерахування) коштів для виплати заробітної плати, на які нараховується ЄСВ, і здійснюють видачу (перерахування) зазначених коштів тільки за умови одночасного надання платником розрахункових документів про перерахування коштів для сплати відповідних сум ЄСВ або документів, які підтверджують фактичну сплату таких сум.

Тому, наприклад, перерахувати зарплату на картку працівників без сплати ЄСВ не вийде.

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі