Теми статей
Обрати теми

Списання безнадійної заборгованості в період карантину

Казанова Марина, податковий експерт
Запитання. Чи застосовується положення про продовження строків позовної давності до списання дебіторської заборгованості за товари/послуги, за якою строк позовної давності (3 роки) спливає в лютому або березні 2020 року?

Розпочнемо з того, що заборгованість підлягає списанню у випадку визнання її безнадійною. А основним випадком визнання заборгованості безнадійною є закінчення строку позовної давності за такою заборгованістю (п. 4 П(С)БО 10, п.п. 14.1.11 ПКУ).

При цьому Законом № 540* перехідні положення ЦКУ були доповнені новим п. 12. Він передбачає, що на період карантину, встановленого КМУ з метою запобігання коронавірусній хворобі, перебіг загальної і спеціальної позовної давності (ст. 257, 258, 681, 728, 786, 1293 ЦКУ) продовжується.

* Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв’язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)» від 30.03.2020 р. № 540-IX.

При цьому, незважаючи на те, що Закон № 540 набрав чинності 2 квітня, норма про продовження строків застосовується заднім числом, тобто покриває весь період карантину.

Відповідно це продовження може зсунути і період визнання заборгованості за товарами/послугами безнадійною. Тому, наприклад, якщо строк давності (3 роки) в частині дебіторської/кредиторської заборгованості спливає в період карантину, то строк давності вважається незавершеним і продовжується. А отже, списати таку заборгованість з балансу можна тільки після того, як після закінчення карантину строк давності (за мінусом періоду карантину) досягне 3 років.

Причому відразу звернемо увагу, що пам’ятати про цю норму (про продовження строків позовної давності на період карантину) потрібно не лише за ситуації, коли закінчення строку позовної давності припадає на період карантину. Але й у випадку, коли сам перебіг позовної давності припадає на дні карантину. Наприклад, зобов’язання було не виконане в лютому 2019 року, перебіг строку позовної давності за ним розпочався з 20 лютого 2019 року. У загальному випадку строк позовної давності сплив би 20 лютого 2022 року. Але на період з 20 лютого 2019 року по 20 лютого 2022 року припадають дні карантину. Тому строк позовної давності й у цьому випадку продовжується на кількість днів карантину (коли саме спливає строк позовної давності в цьому випадку, розглянемо трохи нижче на прикладі — див. приклад 2).

Строки позовної давності продовжуються на весь період карантину, встановленого КМУ з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19).

Постановою КМУ від 11.03.2020 р. № 211 (з подальшими змінами та доповненнями) карантин установлено на період з 12 березня до 11 травня 2020 року.

Якщо карантин буде продовжений, тоді цей же підхід застосовуємо до нової дати закінчення карантину.

Якщо строк позовної давності минув до 12 березня 2020 року — то відповідно строк позовної давності за такою заборгованістю не продовжується. Наприклад, строк позовної давності за безнадійною кредиторською заборгованістю минув 10 березня 2020 року (до початку карантину). У цьому випадку вже в березні 2020 року заборгованість вважається безнадійною і виникають підстави для включення зобов’язання в дохід. Тобто такий дохід «потрапить» до декларації з податку на прибуток за 1 квартал 2020 року (для квартальних платників).

Тепер розглянемо приклади.

Приклад 1. Згідно з умовами договору покупець повинен здійснити оплату товару протягом 2 місяців після його отримання. Товар був отриманий 19.01.2017 р., але оплата так і не була здійснена. З 20.03.2017 р. почав відлік строк позовної давності. У загальному випадку (якби не було карантину) строк позовної давності сплив би 20.03.2020 р. Але на цей період припадає карантин. А отже, строки закінчення позовної давності продовжуються.

Згідно з ч. 1 ст. 254 ЦКУ строк, визначений роками, спливає у відповідний місяць і число останнього року строку.

Узагалі ЦКУ передбачає або зупинення, або переривання строку позовної давності. Очевидно, що при продовженні строків позовної давності потрібно керуватися тими ж правилами, що й для зупинення перебігу строку позовної давності. Зупинення перебігу строку позовної давності передбачає, що (ст. 263 ЦКУ):

— перебіг строку позовної давності зупиняється на весь період існування обставин для зупинення перебігу строку позовної давності (у нашому випадку — увесь період карантину);

— з дня припинення обставин, які стали підставою для зупинення перебігу строку позовної давності (з дня припинення карантину), — перебіг строку позовної давності продовжується з урахуванням строку, який минув до його зупинення.

У нашому випадку до закінчення строку позовної давності на момент початку карантину залишалося (з 12 по 20 березня 2020 року включно) 9 календарних днів. Відповідно на ці 9 днів і продовжується строк перебігу позовної давності. Причому «відлік» цих 9 днів ми розпочнемо з 12 травня (а якщо карантин ще буде продовжений — то з дати, на яку припадатиме припинення карантину). Виходимо з того, що 11 травня карантин ще діє. Якщо додати 9 днів, то строк припадає на 20 травня 2020 року. Відповідно списуємо ми безнадійну заборгованість у травні 2020 року.

Якщо останній день строку припадає на вихідний, святковий або інший неробочий день, днем закінчення строку є перший за ним робочий день (ч. 5 ст. 254 ЦКУ).

Приклад 2. Перебіг строку позовної давності в нас почався 12 грудня 2019 року. У загальному випадку строк позовної давності сплив би 12 грудня 2022 року. Але на період з 12 грудня 2019 року по 12 грудня 2022 року припадають дні карантину (період з 12 березня по 11 травня 2020 року). Тому перебіг строку позовної давності на період карантину продовжується.

На період з 12 березня по 11 травня припадає 61 день. Відповідно додаємо 61 день до дати — 12 грудня 2022 року. Строк позовної давності спливає 10 лютого 2023 року. А отже, заборгованість вважатиметься безнадійною в лютому 2023 року.

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі