Теми статей
Вибрати теми статей
Сортувати за темами

Дисконтування: коли можна «обійти»?

Товстоп’ят Юрій, податковий експерт
Бухгалтер 911 Лютий, 2020/№ 7
Друк
«Розумний в гору не піде, розумний гору обійде!» Саме цей вислів характеризує те, як бухгалтерська громадськість реагує на «нові віяння» щодо дисконтування довгострокових заборгованостей*. Не в усіх, звичайно, є можливість «обійти». Але часто не все так сумно.

* Їх обговоренню присвячені статті «Мінфін «за» дисконтування довгострокових заборгованостей» (журнал «Бухгалтер 911», 2019, № 44); «Дисконтування заборгованостей: «топ»-запитання» (журнал «Бухгалтер 911», 2019, № 45) і «Дисконтування довгострокових заборгованостей: продовження» (журнал «Бухгалтер 911», 2019, № 46). Про спробу Мінфіну трохи підправити ситуацію ви могли прочитати в статті «Дисконтування «без ретро» — проєкт Мінфіну» (журнал «Бухгалтер 911», 2020, № 5).

Які позики / інші заборгованості дисконтувати не потрібно?

Розглядатимемо ситуацію саме з точки зору боржника, адже йому більш за все не цікаво займатися дисконтуванням. Воно ж призводить до виникнення «віртуального» доходу та, як наслідок, збільшення цілком реального об’єкта оподаткування податком на прибуток (якщо говорити про платників цього податку).

Не дисконтують поточні зобов’язання. Під поточними п. 4 П(С)БО 11 має на увазі зобов’язання, які будуть погашені протягом операційного циклу підприємства або мають бути погашені протягом дванадцяти місяців, починаючи з дати балансу.

Так, не потрібно дисконтувати позики / інші заборгованості:

1) зі строком повернення/погашення менше року;

2) без зазначення в договорі строку повернення/погашення. Незважаючи на побоювання деяких користувачів порталу buhgalter911.com, зв’язуватися з такими позиками/заборгованостями цілком законно. За тими ж позиками згідно зі ст. 1049 ЦКУ, якщо договір не містить строку повернення позики або цей строк визначений моментом вимоги, її потрібно повернути протягом 30 днів від дня пред’явлення позикодавцем вимоги про повернення;

3) до запитання. Цей варіант схожий на попередній і також з юридичної точки зору цілком безпечний img 1.

Останні два варіанти привабливі тим, що позика первісно набуває статусу короткострокової — адже позикодавець у будь-який момент може вимагати повернути позику (тобто зобов’язання погасити позику може виникнути в будь-який момент). При цьому якщо позикодавець не вимагає повернення, строк давності не закінчиться… ніколи.

Таким чином, завдяки застосуванню цих «опцій» при складанні договору навіть ті зобов’язання, які фактично є довгостроковими, можна представити як короткострокові й уникнути необхідності дисконтування img 2.

Є ще варіант з постійною пролонгацією первісно короткострокової заборгованості. Але щодо нього є деякі ризики.

Крім того, не підлягає дисконтуванню прострочена заборгованість (навіть якщо за договором ця заборгованість спочатку була довгостроковою). Вона вже має бути короткостроковою (а дисконтувати П(С)БО вимагають тільки довгострокову заборгованість).

Більше того, якщо строк погашення заборгованості вже минув (а вона так і не погашена), то в цьому випадку, по-перше, неможливо визначити період дисконтування (необхідну складову формули для розрахунку теперішньої вартості позики). А по-друге, дисконт уже повинен був «замортизуватися» (тобто через відсотки зобов’язання до закінчення «договірного» періоду його повернення повинне було «дорости» до «номіналу»). Виходить, що у цьому випадку діятимуть тільки правила обліку простроченої заборгованості.

Також врахуйте, що не дисконтується й «товарна» заборгованість. Дисконтуванню підлягає тільки «грошова» довгострокова заборгованість (тобто та, яка повинна погашатися грошима). Адже теперішня вартість — це дисконтована вартість майбутніх платежів, а у випадку з товарною заборгованістю розраховуватися грошима не доведеться.

Трапляються й альтернативні точки зору, але, вважаємо, їх можна залишити поза увагою.

Що стосується дисконтування процентної заборгованості, то в цьому випадку все залежить від договірної ставки відсотків. Так, якщо договірна ставка відсотка відповідає ринковій, то теперішня вартість зобов’язань і так дорівнює номінальній (тобто дисконт за рахунок ринкових відсотків, що нараховуються, дорівнює нулю).

Правила бухгалтерського обліку не вимагають дисконтувати й довгострокову заборгованість із фінансової оренди. Річ у тому, що п. 3 П(С)БО 10 і п. 3 П(С)БО 11 передбачено, що ці П(С)БО застосовуються з урахуванням особливостей оцінки й розкриття інформації щодо дебіторської заборгованості та зобов’язань, установлених іншими П(С)БО. Заборгованість із фінансової оренди, у свою чергу, відображають і оцінюють згідно з П(С)БО 14 (ср. ).

Податок на прибуток

В одній із наших попередніх публікацій ми повідомляли, що податкові різниці з податку на прибуток щодо суми «дисконту» не виникають**.

** «Дисконтування заборгованостей: «топ»-запитання» (запитання 5) у журналі «Бухгалтер 911», 2019, № 45.

ДПСУ визнає це у свіжій ІПК від 29.01.2020 р. № 341/6/99-00-07-02-02-06/ІПК.

Причому хоч запитували в неї про довгострокову заборгованість за позикою, отриманою від нерезидента, відповіла ДПСУ, схоже, загалом про операції з дисконтування.

Головне податкове відомство підтверджує, що різниць для коригування фінрезультату до оподаткування за операціями з дисконтування заборгованості нормами ПКУ не передбачено. Відповідно при визначенні фінрезультату до оподаткування операції з дисконтування відображаються згідно із правилами бухобліку.

Тобто доходи та витрати, що виникають у результаті дисконтування довгострокових зобов’язань / дебіторської заборгованості, безпосередньо впливають на об’єкт оподаткування податком на прибуток — фінрезультат до оподаткування.

ГУ ДФС у м. Києві підтверджувало це в частині зобов’язань / дебіторської заборгованості, на які(у) нараховуються відсотки, в листі від 19.02.2016 р. № 3790/10/26-15-11-02-11.

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі