Теми статей
Вибрати теми статей
Сортувати за темами

Порядок проведення інспекційних відвідувань: що змінилося?

Товстоп’ят Юрій, податковий експерт
Бухгалтер 911 Січень, 2020/№ 3
Друк
Зовсім нещодавно ми говорили про «нову версію» Порядку проведення інспекційних відвідувань1, і ось, через 4 місяці, маємо чергове його оновлення. Сумувати чи радіти у зв’язку з цим?! Проаналізувавши зміни, доходимо висновку, що маємо більше приводів для смутку, хоча не обійшлося й без ноток позитиву. Про все по порядку у статті, що пропонується до вашої уваги.

1 Порядок здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю, затверджений постановою КМУ від 21.08.2019 р. № 823. Його ми обговорювали у статті «Трудовики повертаються? Новий Порядок трудових перевірок і Ко» (журнал «Бухгалтер 911», 2019, № 36).

Нагодою для нашої з вами розмови послужила постанова № 11322. Документ опублікований 31.12.2019 р. у газеті «Урядовий кур’єр», 2019, № 251 і з цієї ж дати набрав чинності. Завдяки ньому Кабмін виклав у новій редакції Порядок здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю (далі — Порядок). Пропонуємо пройтися змінами.

2 Постанова КМУ «Про внесення змін до Порядку здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю» від 04.12.2019 р. № 1132.

Орієнтація на Закон № 8773. У п. 1 Порядку прямо прописали, що заходи державного контролю за додержанням законодавства про працю, крім (!) заходів з питань виявлення неоформлених трудових відносин, здійснюються відповідно до вимог ч. 4 і 5 ст. 2 Закону № 877.

3 Закон України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» від 05.04.2007 р. № 877-V.

Частина 5, у свою чергу, встановлює перелік норм, обов’язкових для виконання органами, переліченими в ч. 4 ст. 2, зокрема органами Держпраці. Так, вони зобов’язані забезпечити дотримання вимог ст. 1, 3, ч. 1, 4, 6 — 8, абз. 2 ч. 10, ч. 13 і 14 ст. 4, ч. 1 — 4 ст. 5, ч. 3 ст. 6, ч. 1 — 4 і 6 ст. 7, ст. 9, 10, 19, 20, 21, ч. 3 ст. 22 Закону № 877.

Логічний крок до визнання КМУ/трудовиками того факту, що «трудові» інспекційні відвідування є не що інше, як різновид контрольних заходів за Законом № 877. Водночас прописали цю норму, судячи з усього, «від зворотного» — лише з метою надати «особливий статус» заходам з питань виявлення неоформлених трудових відносин, для яких зроблено виняток img 1. Мовляв, цих заходів перелічені норми Закону № 877 не стосуються. «Ще раз на ті ж граблі!»

Проте інспекційні відвідування з Порядку за своєю суттю є позаплановими заходами. Відповідно частина з перелічених вище норм Закону № 877, яка стосується планових заходів, також не при справах.

У «сухому залишку»:

— спірних питань4, пов’язаних з проведенням інспекційних відвідувань, повинно стати менше. Адже Порядок як був, так і залишається недосконалим, однак при вирішенні спірних питань можна сміливо орієнтуватися на перелічені вище норми Закону № 877;

4 Одне з них ми пропонували до вашої уваги у статті «Направлення на «трудову» перевірку: просити не можна помилувати?» (журнал «Бухгалтер 911», 2019, № 15).

знову маємо «винятковий статус» заходів з питань виявлення неоформлених трудових відносин.

Невиїзні інспектування — пережиток минулого. У 2020 році таку форму перевірочних заходів, яка й до того не мала особливої популярності, трудовики більше не застосовуватимуть.

Згадки про невиїзні інспектування скрізь видалені з Порядку.

Нагадаємо: інспектори праці проводили такі інспекції у своїх приміщеннях (за наявності певних підстав) на підставі документів та пояснень, наданих роботодавцем.

Також із Порядку зникла передбачена раніше можливість інспекторів праці проводити аналіз додержання законодавства про працю (за письмовою заявою роботодавця img 2) та надавати рекомендації щодо його застосування. Підозрюємо, що такі візити (зі зрозумілих причин) також не були дуже затребуваними.

Підстави для проведення інспекційних відвідувань: є зміни. Такі підстави, як і раніше, перелічені в п. 5 Порядку. Схоже, що яскраво виражений акцент на «пошуку» неоформлених трудових відносин, зроблений попередньою редакцією Порядку № 823, тепер залишений у минулому. Тепер «дивитимуться ширше».

Так, раніше п.п. 3 п. 5 Порядку було передбачено проведення інспекційних відвідувань за рішенням керівника органу контролю про проведення інспекційних відвідувань виключно з питань виявлення неоформлених трудових відносин. Тепер же керівник може призначити інспекційне відвідування і з інших питань. Але при цьому, як і раніше, його рішення має бути прийняте за результатами аналізу інформації, отриманої зі ЗМІ, інших джерел, доступ до яких не обмежений законодавством, і джерел, зазначених у пп. 1, 2, 4 — 7 п. 5.

Крім того, видалили застереження, що інспекційні відвідування з підстав, визначених абз. 4, 5, 11, 14 п.п. 6 п. 5 Порядку, проводять виключно з питань виявлення неоформлених трудових відносин.

Додатково обумовили, що перед повідомною реєстрацією інспекційного відвідування роботодавця, щодо якого протягом попередніх шести місяців проводили інспекційні відвідування, керівник органу контролю5 повинен вивчити питання про доцільність його проведення.

5 Інша уповноважена ним посадова особа.

Повідомлення про відвідування. З Порядку видалили п. 8, згідно з яким інспектор праці був зобов’язаний повідомити про проведення інспекційного відвідування об’єкта відвідування або уповноважену ним посадову особу. При цьому про проведення інспекційного відвідування з питань виявлення неоформлених трудових відносин інспектор міг не повідомляти, якщо вважав, що таке повідомлення може завдати шкоди інспекційному відвідуванню.

Зазначимо, що повідомляти про прийдешні перевірчі заходи Закон № 877 примушує тільки в разі проведення планових заходів. Інспекційні ж відвідування є позаплановими.

Зараз при проведенні інспекційного відвідування інспектор праці зобов’язаний:

— пред’явити об’єкту відвідування або уповноваженій ним посадовій особі своє службове посвідчення;

— перед підписанням акта інспекційного відвідування надати копію відповідного направлення на проведення інспекційного відвідування6;

6 Раніше це робили на вимогу об’єкта відвідування (або уповноваженої ним посадової особи).

Водночас Закон № 877 не конкретизує, що саме перед підписанням акта img 3. Можна вимагати у будь-який момент.

— внести запис про його проведення до відповідного журналу реєстрації заходів державного нагляду (контролю) об’єкта відвідування (за його наявності).

Службові посвідчення трудовиків: деякі уточнення. Візитною карткою img 4 перевіряючого продовжує залишатися його службове посвідчення.

Якщо раніше Держпраці вела реєстр виданих службових посвідчень інспекторів праці, то з нового року натомість вона оприлюднює інформацію про такі посвідчення. Знайти її можна на офіційному сайті служби (dsp.gov.ua/informatsiia-pro-sluzhbovi-posvidchennia-inspektoriv-pratsi/) у розрізі областей (й окремо — Апарату Держпраці).

У таблицях з такою інформацією, крім номера посвідчення, П. І. Б. та посади інспектора праці, можна побачити і його фото, що робить майже неможливим прихід неналежних інспекторів.

Важливо: службове посвідчення, щодо якого не оприлюднена така інформація, вважається недійсним.

Цікаво, що вимога про те, що форма службового посвідчення інспектора праці повинна публікуватися на офіційному сайті Держпраці, з Порядку зникла img 5.

Тривалість інспекційного відвідування. Вона, як і раніше, не може перевищувати 10 роб. дн. Але при цьому з Порядку видалили застереження, що перебіг строку для проведення інспекційного відвідування починається з дня, наступного img 6 за днем надання об’єктом відвідування документів і пояснень, необхідних для його проведення. Виходить, тепер такий строк починають обчислювати із дня приходу інспекторів. Зауважимо, вилучене застереження більше підходило саме для скасованих невиїзних інспектувань.

Права інспекторів. Право інспекторів праці «під час проведення інспекційних відвідувань за наявності підстав, визначених пунктом 5 цього Порядку, без попереднього повідомлення о будь-якій годині доби з урахуванням вимог законодавства про охорону праці проходити до будь-яких виробничих, службових, адміністративних приміщень об’єкта відвідування, в яких використовується наймана праця» тепер не обмежене лише інспекційними відвідуваннями з питань виявлення неоформлених трудових відносин.

Інші права інспекторів праці зазнали тільки «косметичних» правок.

Права роботодавців при проведенні інспекційного відвідування. Вони тепер перелічені у п. 13 Порядку № 823 й також піддалися не таким істотним змінам. Зокрема, подати свої письмові пояснення та зауваження до припису більше не вийде, однак залишилася можливість оскаржити його відповідно до п. 26 Порядку (ср. ).

Цим же пунктом керуються й при оскарженні вимоги інспектора праці (раніше можливості її оскарження Порядок не передбачав).

Не допускати інспекторів праці до проведення інспекційного відвідування ті, хто перевіряється, тепер мають право у випадку (у плюс до базового випадку — «відсутності службового посвідчення»), коли на офіційному сайті Держпраці не оприлюднено уніфікованої форми акта інспекційного відвідування. Раніше це формально можна було зробити, якщо на сайті Держпраці не було рішення Мінсоцполітики про затвердження форми такого акта. Але зауважте: як і раніше, жарти з недопуском трудовиків до проведення інспекційного відвідування недоречні img 7.

Недопуск: врахуйте нюанс! За створення перешкод інспектору праці згідно з оновленим п. 14 Порядку тепер можуть визнати в тому числі ненадання інформації, необхідної для проведення інспекційного відвідування, але тільки на письмову вимогу інспектора праці.

Зверніть увагу: видалили п. 18 Порядку, згідно з яким у разі відсутності або ненадання документів, ведення яких передбачене законодавством про працю, об’єкту відвідування надсилали копію акта про неможливість проведення інспекційного відвідування та письмову вимогу із зазначенням строку поновлення та/або надання документів. На час виконання такої вимоги строк проведення інспекційного відвідування раніше зупиняли. Як діятимуть у такому разі трудові інспектори в новому році — з Порядку не зрозуміло img 8.

Усунення порушення: бути чи не бути штрафу? Багатьох насторожив той факт, що в новій редакції Порядку відсутній пункт, згідно з яким у разі виконання припису в установлений у ньому строк заходи до притягнення об’єкта відвідування до відповідальності не вживаються (старий п. 28).

Але, вважаємо, у гірший бік нічого змінитися не повинно і ось чому.

Згідно з п. 16 оновленого Порядку разом із приписом об’єкт відвідування тепер отримує лише (!) попередження про відповідальність за порушення законодавства про працю.

Форму такого документа, за ідеєю, незабаром повинні затвердити окремо.

При цьому залишилася спеціальна норма (п. 25 Порядку), що заходи до притягнення об’єкта відвідування та його посадових осіб до відповідальності за використання праці неоформлених працівників вживаються одночасно із внесенням припису незалежно від факту усунення виявлених порушень у ході інспекційного відвідування.

Тобто в інших випадках відразу штрафи за ст. 265 КЗпП не накладають. Отримуємо лише попередження про відповідальність. КМУ визнає часткове застосування ч. 11 ст. 7 Закону № 877: виконав припис — штрафу немає.

Підтверджують таку логіку й прийдешні зміни до КЗпП (внесені прийнятим, але поки ще не підписаним Законом «Про внесення змін до Кодексу законів про працю України (щодо усунення норм, які порушують права та законні інтереси роботодавців України)», який ми обговоримо докладніше в одному з наступних випусків журналу.

При цьому в п. 24 Порядку («…та вживає заходів до притягнення винної у допущенні порушень посадової особи до встановленої законом відповідальності») йдеться про відповідальність посадових осіб. Тобто про адміністративну відповідальність (а не про фінсанкції за ст. 265 КЗпП). Але ми й раніше писали, що згідно з Порядком «трудовий» інспектор зобов’язаний запротоколювати порушення та відправити його на розгляд до суду. Інакше ніяк img 9. Те ж саме й зараз7.

7 Подробиці знайдете у статті «Перевірки Держпраці: припис виконали, чи буде адмінштраф?» (журнал «Бухгалтер 911», 2018, № 18-19).

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі