Теми статей
Вибрати теми статей
Сортувати за темами

Форма № 20-ОПП: збірник «гарячих» запитань

Шевчук Михайло, податковий експерт
Бухгалтер 911 Липень, 2020/№ 27
Друк
Колись недооцінена форма № 20-ОПП з роками набуває дедалі більшої ваги. І ми навіть не про зростання штрафів за її неподання. І ПДВ, й акциз, і земля… — куди не ткни, скрізь натрапиш на згадку про цю форму. Добірку запитань, пов’язаних із формою № 20-ОПП1, далі пропонуємо вашій увазі!

1 Додаток 10 до Порядку обліку платників податків і зборів, затвердженого наказом Мінфіну від 09.12.2011 р. № 1588 (далі — Порядок).

«Дуже старі» об’єкти не внесені до Електронного кабінету: шукаємо вихід!

ТОВ функціонує з 1993 року, в Електронному кабінеті не відображено нічого, хоча якісь паперові форми напевно подавалися давно. Якщо подати форму № 20-ОПП зараз, то чи буде штраф?

Дії платника, що вирішив подати форму № 20-ОПП, яку він раніше не подавав, такі. Він повинен зібрати інформацію про всі об’єкти оподаткування (у тому числі орендовані та надані в оренду2), які він має станом на дату подання форми, та зазначити інформацію про них у розділі 3. У графі 2 слід повідомити про первинне надання (код ознаки надання інформації «1»), адже про всі об’єкти ви повідомляєте вперше. При цьому всі об’єкти зазначаються в одній формі № 20-ОПП, незалежно від того, створені вони місяць чи декілька десятків років тому.

2 Детальніше про оренду та подання форми ви могли прочитати у статті «Форма № 20-ОПП: оренда» в журналі «Бухгалтер 911», 2019, № 49. Вам також може бути цікавою стаття «Переукладено договір оренди: що з формою № 20-ОПП?» у журналі «Бухгалтер 911», 2019, № 35.

Податківці зазначають, що форма № 20-ОПП подається навіть щодо тих об’єктів, які були створені, відкриті або зареєстровані до 01.01.2011 р. (коли ще не діяв власне Порядок № 1588). З іншого боку, для повідомлення про такі об’єкти оподаткування не встановлено жодних строків (про що податківці повідомляють у категорії 116.11 ЗІР). Тобто 10-денний строк на ці об’єкти не поширюється і про них можна повідомити навіть через… 27 років img 1 (як у цьому випадку).

Нарешті, дата створення або відкриття для більшості об’єктів оподаткування (за винятком тих, які підлягають держреєстрації) фіксується виключно внутрішніми документами підприємства. До того ж власне у формі № 20-ОПП дата створення конкретного об’єкта оподаткування не зазначається. Тому, за великим рахунком, можна сказати, що взагалі не має значення, коли саме ви повідомите податківців про свої об’єкти оподаткування.

Тобто за «дуже старими» об’єктами оподаткування (або об’єктами, пов’язаними з оподаткуванням) уникнути штрафу повинно вийти!

Якщо місцеві податківці, усупереч роз’ясненням головного податкового відомства, спробують усе ж «притягнути» штраф, слід нагадати їм також про дію звільнення від відповідальності за деякі податкові порушення, передбаченого п. 521 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ на період дії карантину3.

3 Детальніше про це ви могли прочитати в тому числі у статті «(НЕ) кінець карантину: згадуємо про головне» позаминулого номера журналу.

Як виняток наш випадок не названий, тому зараз склалися особливо сприятливі умови img 2 для того, щоб подати форму № 20-ОПП у частині «бородатих» об’єктів оподаткування4. Водночас дуже ймовірно, що податківці не штрафуватимуть лише за подання форми № 20-ОПП щодо об’єктів оподаткування, для яких 10-денний строк на повідомлення податковою настав саме під час карантину. Навряд чи вони погодяться, що ви без штрафів повідомите про всі ваші об’єкти оподаткування, якщо ще досі цього не зробили img 3.

4 Про ситуацію, коли підприємець раніше подавав паперову версію форми № 20-ОПП, але пізніше виявив, що дані про його об’єкти відсутні в Електронному кабінеті, ви могли прочитати у статті «Підприємці і ф. № 20-ОПП: ситуації з практики» (журнал «Бухгалтер 911», 2018, № 10).

Штраф удвічі більше: з 1 серпня

Штраф за неподання форми № 20-ОПП збільшили у два рази?

На жаль, з 23 травня у зв’язку з набранням чинності Законом № 4665 штрафи, передбачені п. 117.1 ПКУ, збільшили удвічі.

5 Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо вдосконалення адміністрування податків, усунення технічних та логічних неузгодженостей у податковому законодавстві» від 16.01.2020 р. № 466-IX.

ДПСУ оперативно оновила своє роз’яснення в категорії 116.12 ЗІР. У ньому вона зазначає, що неподання повідомлення про об’єкти оподаткування чи об’єкти, пов’язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність, за формою № 20-ОПП — призводить до накладення штрафу на самозайнятих осіб (ФОП і «незалежні професіонали») у розмірі 340 грн, на юросіб, їх відокремлені підрозділи чи юрособу, відповідальну за нарахування та сплату податків до бюджету під час виконання договору про спільну діяльність, — 1020 грн.

Неусунення таких порушень або ті самі дії, вчинені протягом року особою, до якої були застосовані штрафи за таке порушення, караються у 2 рази більшими штрафами img 4.

Проте збільшення штрафів не змінює власне диспозицію п. 117.1 ПКУ. Ця норма встановлює відповідальність за неподання (несвоєчасне подання, подання з помилками, подання не в повному обсязі) заяв або документів для: (1) взяття на облік у податковому органі; (2) реєстрації змін місцезнаходження чи внесення інших змін до облікових даних платника; (3) виправлення облікових даних; (4) установлення відомостей стосовно осіб, відповідальних за ведення бухобліку та/або складення податкової звітності.

Очевидно, що форма № 20-ОПП в абсолютній більшості випадків не є заявою або документом для взяття платника на облік, а також змін або виправлення його облікових даних. Виняток — коли в платника є об’єкти, наявність яких зобов’язує його зареєструватися за неосновним місцем обліку (див. п. 8.3 Порядку № 1588), а через неподання форми № 20-ОПП платник таку реєстрацію пропустив. Та й то штраф згідно з п. 117.1 ПКУ за неподання форми № 20-ОПП буде в цьому випадку «притягнутий за вуха». Адже взагалі-то заявою про взяття на облік за неосновним місцем обліку є форма № 17-ОПП (додаток 9 до Порядку № 1588).

У формі № 20-ОПП лише надана можливість замінити подання форми № 17-ОПП проставлянням відмітки у графі 11 розділу 3.

Нарешті, п. 117.1 ПКУ передбачає відповідальність за неподання у випадках і в строки, передбачені ПКУ. А строки подання форми № 20‑ОПП ПКУ не встановлені. Тому продовжуємо наполягати на тому, що ПКУ не встановлює відповідальності за неподання форми № 20‑ОПП.

Суди в цьому питанні місцями також прихильні до платників і погоджуються, що неподання форми № 20-ОПП не містить у собі складу порушення, відповідальність за яке передбачена п. 117.1 ПКУ (див., наприклад, постанову Другого апеляційного адмінсуду від 18.02.2020 р. у справі № 520/6549/196). А Верховний Суд схиляється до висновку, що неподання форми № 20-ОПП не призводить до штрафу згідно з п. 117.1 ПКУ, якщо не змінюється місце здійснення діяльності та, відповідно, облікові дані (див. ухвалу ВС від 23.12.2019 р. у справі № 240/2759/197).

6 reyestr.court.gov.ua/Review/87754806

7 reyestr.court.gov.ua/Review/86595065

Плюс до всього, як ми вже говорили, як мінімум до кінця липня діє звільнення від деяких податкових штрафів.

Об’єкти оподаткування: що сюди включається?

Що є об’єктом оподаткування на заводі? Є відчуття, що потрібно мало не всю інвентарну відомість зазначити…

Об’єктами оподаткування й об’єктами, пов’язаними з оподаткуванням, є майно та дії, у зв’язку з якими у платника виникають обов’язки щодо сплати податків та зборів. Такі об’єкти за кожним видом податку та збору визначаються згідно з відповідним розділом ПКУ (згідно з п. 63.3 ПКУ та п. 8.2 Порядку № 1588).

Тобто у формі № 20-ОПП зазначають усі приміщення, якими користується підприємство та які має у своєму розпорядженні, усі види транспорту, заправки, свердловини, котли, сховища, земельні ділянки та інше майно. Орієнтиром при визначенні того, що є об’єктом оподаткування або об’єктом, пов’язаним з оподаткуванням, є Перелік типів об’єктів оподаткування, розміщений на офіційному порталі ДПСУ8.

8 tax.gov.ua/dovidniki--reestri--perelik/dovidniki-/127294.html

Але повертаємось до суті запитання, до якого рівня деталізації ми повинні опускатися. Адже можна взагалі дійти до абсурду.

При поданні форми № 20-ОПП застосовується принцип укрупнення інформації. Він стосується однотипних об’єктів оподаткування, розміщених за однією адресою. Наприклад, якщо подається інформація про ємності, розташовані на одній території або в одному приміщенні, то у формі № 20-ОПП зазначаємо інформацію про територію або приміщення, де ці ємності розташовані, як про один об’єкт оподаткування.

Виняток — інформація про об’єкти рухомого та нерухомого майна, що підлягають реєстрації у відповідному держоргані з отриманням відповідного реєстраційного номера.

Наприклад, кадастрового номера земельної ділянки.

Цей номер зазначається в графі 12 форми № 20-ОПП окремо за кожним об’єктом оподаткування, тому інформацію про такі об’єкти укрупнювати не можна (див. категорію 116.11 ЗІР і роз’яснення ГУ ДПС у Тернопільській обл.9).

9 tr.tax.gov.ua/media-ark/news-ark/418935.html

Або якщо ви розділили один об’єкт оподаткування на два (наприклад, складське приміщення переобладнали в магазин і перукарню), у формі № 20-ОПП теж доведеться розукрупнити інформацію, щоб показати створення двох нових об’єктів і закриття старого (116.11 ЗІР).

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі