Теми статей
Обрати теми

ІПК: чи захищатиме вона платника з 01.01.2021 р.?

Казанова Марина, податковий експерт
Дуже бурхливі обговорення викликало питання про те, чи буде з 01.01.2021 р. індивідуальна податкова консультація (ІПК) звільняти платника, який діяв на її підставі, від штрафів та пені? Оливи до вогню підлили й самі податківці, які опублікували на своєму сайті повідомлення про те, що з 01.01.2021 р. ІПК більше не захищатиме платника від відповідальності. Щоправда, потім цю консультацію також поспішно видалили. Так буде чи ні? Давайте розберемося.

Зараз звільнення від відповідальності для платника, який діяв на підставі наданої йому письмової ІПК, гарантує п. 53.1 ПКУ:

«не може бути притягнуто до відповідальності, включаючи фінансову (штрафні санкції та/або пеня), платника податків (податкового агента та/або його посадову особу), який діяв відповідно до індивідуальної податкової консультації, наданої йому у письмовій формі…».

Але це зараз. Переполох же був викликаний тим, що Законом № 466* з 01.01.2021 р. цей пункт виключається з ПКУ. У зв’язку з цим київські податківці поспішили на своєму сайті «роз’яснити», що з 01.01.2021 р. ІПК не захищатимуть платника від відповідальності. Щоправда, потім консультацію з сайта видалили.

* Закон України від 16.01.2020 р. № 466-IX.

Важливо! Незважаючи на те, що п. 53.1 ПКУ виключається з ПКУ, з 01.01.2021 р. його замінюватиме п.п. 112.8.2 ПКУ. У цьому підпункті зазначено, що обставинами, які звільняють (!) від фінансової відповідальності, є, зокрема,

«вчинення діяння (дії або бездіяльності) особою, яка діяла у відповідності до індивідуальної податкової консультації, наданої такому платнику податків…».

Як бачимо, ІПК збереже свої захисні властивості і з 01.01.2021 р. img 1.

Концепція вини, яка буде введена з 01.01.2021 р., захисну силу ІПК не зменшує. Підтвердження цьому знаходимо, зокрема, і в п.п. 86.7.4 ПКУ. У ньому зазначено, що під час розгляду заперечень до акта перевірки комісія досліджує питання наявності або відсутності обставин, що (1) виключають вину у вчиненні правопорушення (крім правопорушень, відповідальність за які настає незалежно від наявності вини), (2) пом’якшують або (3) звільняють (!) від відповідальності. Тобто обставини, які звільняють від відповідальності (до яких належить і дія платника на підставі ІПК) виділені окремо від обставин, які доводять відсутність вини платника. Останні можуть не враховуватися податківцями, якщо йдеться про правопорушення, відповідальність за які настає незалежно від наявності вини. А ось звільняючі обставини повинні враховувати при будь-яких правопорушеннях!

І що важливо. Зараз на офіційному сайті ДПС** оприлюднена консультація, у якій зазначено, що норми з п. 53.1 ПКУ з 01.01.2021 р. переносяться до п. 112.8 ст. 112 ПКУ і продовжать діяти img 2.

** tax.gov.ua/nove-pro-podatki--novini-/422093.html

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі