Теми статей
Вибрати теми статей
Сортувати за темами

Внесено зміни до Положення про реєстрацію платником ПДВ: що врахувати

Казанова Марина, податковий експерт
Бухгалтер 911 Березень, 2020/№ 12
Друк
Наказом Мінфіну від 29.01.2020 р. № 30 затверджено зміни до Положення про реєстрацію платників ПДВ*. Вони вже набрали чинності. Якихось кардинальних нововведень — немає. Єдине, на що потрібно звернути особливу увагу: наразі ФОП — платникам ПДВ буде присвоюватися не 10-значний ІПН платника ПДВ, а 12-значний. Подробиці — далі.

* Положення про реєстрацію платників ПДВ, затверджене наказом Мінфіну від 14.11.2014 р. № 1130.

ФОП — платники ПДВ. Основне нововведення, як ми вже зазначили, — фізособам-підприємцям-платникам ПДВ тепер буде присвоюватися 12-значний індивідуальний податковий номер (ІПН) платника ПДВ (п. 1.6 Положення про реєстрацію платників ПДВ). Раніше він був 10-значним та відповідав реєстраційному номеру облікової картки платника податків.

Це нововведення викликано тим, що ФОП може припинити свою діяльність, а потім повторно зареєструватися підприємцем і платником ПДВ (удруге, втретє). Нинішній алгоритм формування ІПН не дає змоги ідентифікувати першу і повторну реєстрацію платником ПДВ фізособи-підприємця.

Тому, щоб виправити цю ситуацію, ФОП тепер присвоюватимуть 12-значний ІПН, де:

— 1 — 10 знаки, як і раніше, відповідатимуть номеру облікової картки платника податків. Для підприємців, які через свої релігійні переконання відмовилися від реєстраційного номера облікової картки платника податків, 1 — 10 знаки ІПН включають номер паспорта;

— 11-й і 12-й знаки — контрольні розряди, алгоритм формування яких установлює ДПС.

Те, що новореєстрованим (реєстрованим починаючи з 09.03.2020 р.) ФОП — платникам ПДВ присвоюватиметься 12-значний ІПН, це зрозуміло.

Запитання: чи змінюватимуться з 10-значних на 12-значні ІПН тих платників ПДВ, які вже були зареєстровані такими до внесення змін? Про це в наказі не сказано жодного слова img 1.

Узагалі згідно з п. 1.6 Положення про реєстрацію платників ПДВ ІПН зберігається за платником ПДВ до моменту анулювання реєстрації платника ПДВ. А отже, замінювати «старі» ІПН не повинні.

Принаймні на момент підготовки цього матеріалу, коли зміни до Положення про реєстрацію платників ПДВ уже є чинними, у Реєстрі платників ПДВ за «старими» платниками ПДВ — ФОП значаться 10-значні ІПН.

У будь-якому разі перші 10 знаків ІПН платника ПДВ залишаться незмінними. А ось чи будуть для «уніфікації» всіх платників ПДВ-ФОП «додаватися» ще два знаки до «старих» ІПН — поки що не зовсім зрозуміло. Краще, про всяк випадок, перевірити ще раз свій ІПН через Електронний кабінет (за Реєстром платників ПДВ).

Решта правок носять уточнюючий характер.

Анулювання ПДВ-реєстрації. Уточнено деякі моменти, пов’язані з процедурою анулювання ПДВ-реєстрації.

Зокрема, вони стосуються зазначення в Реєстрі інформацїї про виникнення підстав для анулювання ПДВ-реєстрації платника. У день отримання контролюючим органом з Єдиного державного реєстру відомостей:

— про державну реєстрацію припинення юридичної особи (крім перетворення);

— або про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичної особи — підприємця;

— або в день унесення до реєстру платників єдиного податку запису про застосування спрощеної системи оподаткування, яка не передбачає сплати ПДВ,

до Реєстру платників ПДВ вноситься відмітка «Реєстрація особи підлягає анулюванню».

Разом із такою відміткою до Реєстру платників ПДВ вноситься підстава для анулювання реєстрації згідно з п. 184.1 ПКУ і дата виникнення такої підстави (пп. 5.6, 7.1 Положення про реєстрацію платників ПДВ).

Оприлюднення в Реєстрі платників ПДВ цієї інформації ставить за перед собою мету проінформувати контрагентів про те, що реєстрація платника ПДВ незабаром буде анульована**.

** Вам будуть цікавими статті: «Рік немає оборотів: як зберегти ПДВ-статус» (журнал «Бухгалтер 911», 2020, № 11), «Новини для тих, хто заходить на спрощенку і змінює свій ЄП-профіль» (журнал «Бухгалтер 911», 2019, № 44).

Розгляд скарг платників, пов’язаних з реєстрацією/анулюванням реєстрації платника ПДВ. До кола обов’язків ДПС, пов’язаних з веденням Реєстру платників ПДВ, входить тепер (п.п. 2.4.3 Положення про реєстрацію платників ПДВ) розгляд скарг, поданих в адміністративному порядку згідно зі ст. 55 і 56 ПКУ, або звернень про перегляд рішень контролюючих органів з питань реєстрації, анулювання реєстрації, перереєстрації платника ПДВ або про внесення записів або змін до Реєстру.

Раніше платник, по суті, міг тільки оскаржувати рішення податківців про анулювання ПДВ реєстрації. Тепер же фіскали повинні будуть розглядати і скарги, пов’язані з відмовою в реєстрації платників ПДВ, виправленням помилок у Реєстрі, перереєстрацією платника ПДВ.

Запит на отримання витягу з Реєстру платників ПДВ (форма № 1-ЗВР). Раніше такий запит згідно з п. 7.4 Положення про реєстрацію платників ПДВ повинен був направлятися особисто платником або уповноваженою на це особою або надсилатися поштою до контролюючого органу за місцем знаходження платника.

Тепер сказано, що запит може направлятися особисто платником або його представником.

У зв’язку із цим у самій формі № 1-ЗВР зазначено, що його може тепер подавати й особа, відповідальна за ведення бухгалтерського та/або податкового обліку на підприємстві.

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі