Теми статей
Обрати теми

Єдиноподатники-орендодавці із землею, поспішайте за ІПК!

Шевчук Михайло, податковий експерт
Бухгалтер 911 Вересень, 2020/№ 37
Друк
З’явилося нове роз’яснення ДПСУ, в якому вона змінила гнів на милість! У ньому головне податкове відомство дозволяє єдиноподатникам-орендодавцям частини земельної ділянки або розташованого на ній об’єкта нерухомості сплачувати земельний податок тільки за частину земельної ділянки, та ще й пояснює, що потрібно для того, щоб це «провернути». Тож пропонуємо розібратися в ситуації!

Настав час радіти img 1 та поспішати отримати для себе індивідуальні податкові консультації!

ДПСУ передумала* і тепер дозволяє єдиноподатникам-землевласникам-орендодавцям, у яких в орендних операціях задіяна лише частина земельної ділянки, земельний податок сплачувати тільки за таку частину. Ура!

* Про стару невигідну img 2 позицію фіскалів ви могли прочитати у статті «Земельний податок: фіскальні та нейтральні роз’яснення податківців» (журнал «Бухгалтер 911», 2020, № 30).

Нове роз’яснення із цього приводу міститься в тій же категорії 111.02 ЗІР, де до 04.09.2020 р. було розміщено старе (невигідне для платників) роз’яснення. Давайте ж «розкладемо по поличках» нову консультацію.

Спочатку податківці нагадують, що з 01.07.2020 р. у платників єдиного податку груп 2 — 3, які набули у власність або у постійне користування земельну ділянку та надають її та/або нерухоме майно, що знаходиться на такій земельній ділянці, в оренду, виникає обов’язок сплачувати земельний податок та надавати податкову декларацію з плати за землю на загальних підставах.

Ці нововведення були «подаровані» податковою реформою — 2020, що ми вже не одноразово обговорювали**.

** Дивіться статті «Єдиноподатники і втрата права не платити земельний податок» (журнал «Бухгалтер 911», 2020, № 24); «А як вони дізнаються, що ППЄП здає землю/нерухомість в оренду?» (журнал «Бухгалтер 911», 2020, № 25) і «Здавання в оренду частини нерухомості єдиноподатником: нюанси» (журнал «Бухгалтер 911», 2020, № 27).

Далі податківці звертаються до ст. 796 ЦКУ, якою визначено, що одночасно з правом найму будівлі або іншої капітальної споруди (їх окремої частини) наймачеві надається право користування земельною ділянкою, на якій вони знаходяться, а також право користування земельною ділянкою, яка прилягає до будівлі або споруди, у розмірі, необхідному для досягнення мети найму.

Також у договорі найму сторони можуть визначити розмір земельної ділянки, яка передається наймачеві.

Якщо ж розмір земельної ділянки у договорі не визначений, наймачеві надається право користування усією земельною ділянкою, якою володів наймодавець.

Далі податківці звертаються до ПКУ, а саме до пп. 284.3 та 286.6.

Логічно згадати й п. 287.7 ПКУ, згідно з яким у разі надання в оренду земельних ділянок (у межах населених пунктів), окремих будівель (споруд) або їх частин власниками та землекористувачами податок за площі, що надаються в оренду, обчислюється з дати укладення договору оренди земельної ділянки або з дати укладення договору оренди будівель (їх частин).

Це також свідчить на користь того, що земельний податок слід платити за площі, що надаються в оренду.

На підставі цих норм податківці роблять такі висновки.

1. Несприятливий сценарій. Якщо у договорі оренди/позички земельної ділянки та/або нерухомого майна, що знаходиться на такій земельній ділянці, розмір земельної ділянки, право користування якою передається по договору оренди/позички не визначений, податок за таку земельну ділянку та земельну ділянку під такими будівлями (їх частинами) сплачується на загальних підставах за всю площу земельної ділянки з урахуванням прибудинкової території (п. 284.3 ПКУ).

2. Сприятливий сценарій. Земельний податок нараховується пропорційно тій частині площі будівлі, що передана в оренду/позичку, з урахуванням прибудинкової території.

Для можливості застосування преференції, визначеної п.п. 4 п. 297.1, у договорі оренди/позички нерухомого майна площа або частка земельної ділянки, яка разом з нерухомим майном передається в користування, має бути визначена з дотриманням вимог п. 286.6 ПКУ — пропорційно тій частині площі будівлі (нерухомого майна), що передана в оренду/позичку.

Тобто податківці погодилися з тим, що для того, щоб сплачувати земельний податок не за всю земельну ділянку, а лише за її частину, необхідно просто закріпити площу частини земельної ділянки в договорі оренди. Таким чином, ви матимете обґрунтування, чому платите податок саме в такому розмірі.

Погано, звісно, що такі роз’яснення з’явилися тільки 07.09.2020 р., коли багато хто вже задекларував зобов’язання. Що ж їм робити тепер?

По-перше, рекомендуємо отримати письмову індивідуальну податкову консультацію з цього питання. При цьому в запиті бажано послатися на роз’яснення в категорії 111.02 ЗІР, що коментується, щоб ваші податківці не сумнівалися img 3, як відповідати.

По-друге, за необхідності внести зміни до договорів оренди. Якщо в них досі не зафіксована площа частини земельної ділянки, переданої в оренду, то це обов’язково потрібно виправити!

По-третє, якщо раніше розрахували суму податкових зобов’язань за всю площу земельної ділянки (а не за частину, фактично передану орендареві), виходячи зі старих роз’яснень податківців, необхідно провести виправлення.

Простіше тут тим, хто обрав щомісячне подання декларацій. Виправити в такому разі потрібно тільки дані декларації за липень. Зробити це можна як за допомогою подання уточнюючої декларації, так і провівши виправлення в поточній декларації (за серпень).

Граничний строк подання декларації за серпень (з урахуванням правила святково-вихідного перенесення) спливає у понеділок, 21 вересня. Сплатити зобов’язання при цьому потрібно не пізніше середи, 30 вересня.

У деклараціях за наступні місяці цього року достатньо наводити дані про податкові зобов’язання, розраховані виходячи з площі частини земельної ділянки.

Якщо ж у минулому місяці ви встигли задекларувати податкові зобов’язання до кінця 2020 року, то тепер маєте право виправити ці дані. Варіант дій при цьому єдиний — подання уточнюючої декларації.

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі