Теми статей
Обрати теми

Об’єднаний звіт: виправляємо помилки в Д1 і Д5

Боршовська Валентина, заступник директора департаменту з питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій і цифровізації Пенсійного фонду України
Ситуація: податковий розрахунок за звітний квартал прийнято контролерами. Проте після закінчення граничного строку подання звітності виявили, що в Д1 і Д5 помилково не зазначили працівника, а в Д2 забули вказати працівницю, яка пішла у відпустку для догляду за дитиною. Як виправити такі помилки звичайному роботодавцеві, запитує читач. Відповідаємо.

Ситуація, коли при формуванні звітності «губляться» працівники, досить часто зустрічається на практиці. Як діяти в такому разі? Проаналізувати помилки.

Ось, наприклад, читач переймається, що забув включити працівницю до Д2. Але ж цей додаток звичайні роботодавці не формують! Отже, він усе зробив правильно.

Інша річ — Д1 і Д5. Розглянемо механізм виправлення на прикладі.

Припустимо, що працівника прийнято на роботу з 20.09.2021. Проте до Д1 і Д5 Розрахунку за III квартал він помилково не потрапив.

Додаємо до Д5

Доповнення Д5 після закінчення граничного строку подання звітності за відповідний квартал проводимо за допомогою Розрахунку і Д5 з типом «Уточнюючий». У заголовній частині Розрахунку заповнюємо рядки 01 — 05, а в рядку 06 зазначаємо додатки, в яких проводитимемо коригування.

У Д5 формуємо рядок на «загубленого» працівника і в графі 20 «Ознака (0, 1)» проставляємо «0» — рядок на введення.

img 1

Рис. 1. Фрагмент Д5 до Розрахунку з типом «Уточнюючий»

Переходимо до виправлення помилки в Д1 Податкового розрахунку.

Коригуємо Д1

Якщо помилку в Д1 виявили і виправляємо після закінчення граничного строку подання звітності за відповідний квартал, то тут важливий вид помилки: сумова чи несумова. Від виду помилки залежатиме порядок її виправлення в Д1.

Помилка, яку розглядаємо, — сумова. Вона зачіпає базу нарахування і суму ЄСВ. Таку помилку можна виправити:

— або за допомогою Розрахунку з типом «Уточнюючий», сформованого за той звітний період, в якому її було допущено,

— або у складі Розрахунку за поточний квартал із типом «Звітний».

Незалежно від обраного варіанта порядок заповнення Д1 буде єдиним.

Донарахування ЄСВ проводимо в Д1 із кодом типу нарахувань (КТН) «2» у графі 09.

Це прямо зазначено в п. 6 розд. V Порядку № 4*.

* Затверджений наказом Мінфіну від 13.01.2015 № 4.

При цьому графу 25 «Ознака (0, 1)» не заповнюємо!

Наведемо приклад заповнення коригуючого Д1 на рис. 2.

img 2

Рис. 2. Фрагмент коригуючого Д1 до Розрахунку

Зауважимо, що часто можна почути запитання: чи не треба у разі, коли відомості про особу не потрапили до Д1, проводити коригування у два етапи: спочатку формувати і відправляти рядок без сумових показників, а потім додавати сумові показники?

Ні, такий порядок виправлення стосується ситуації, коли поза межами звітного періоду роботодавцю необхідно одночасно уточнити інформацію за несумовими і сумовими показниками, які були відображені в Д1 за застрахованою особою.

У такому разі дійсно спочатку проводиться коригування несумових показників, які уточнюються, на підставі інформації із заздалегідь поданого Розрахунку.

І тільки потім уточнюються сумові показники (див. п. 7 розд. V Порядку № 4). Тобто тут описано іншу ситуацію, ніж та, яку ми розглядаємо.

Якщо страхувальник «загубив» працівника при формуванні Д1 і не відобразив нараховані йому суми ЄСВ, то виправлення в Д1 після закінчення граничного строку подання звітності проводимо в один етап за допомогою КТН «2».

Увага! Оскільки виправляємо сумову помилку, то сума донарахованого ЄСВ повинна потрапити до розділу I Податкового розрахунку, а саме до рядків 4 і 4.1, а також 7 і 8.

Ще один момент.

У разі виявлення своєчасно не сплачених страхових внесків слід самостійно розрахувати суму пені та відобразити її в рядках 5 і 5.1 розділу I Податкового розрахунку.

Але тут може зіграти карантинне звільнення.

Так, упродовж періоду з 1 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія COVID-карантину, платникам ЄСВ не нараховується пеня, а нарахована пеня за ці періоди підлягає списанню.

П. 911.2 розд. VIII Закону про ЄСВ.

Нюанси обробки

У разі виправлення сумової помилки за допомогою Податкового розрахунку і Д1 із типом «Уточнюючий» може виникнути ситуація, за якої не відбудеться формування відміток про сплату ЄСВ у реєстрі застрахованих осіб і, як наслідок, зарахування періоду, за який проведено донарахування ЄСВ, до страхового стажу застрахованої особи.

Річ у тому, що такі відмітки формуються в автоматичному режимі тільки в разі обробки Податкових розрахунків із типами «Звітний» і «Звітний новий».

Тому якщо ви подали уточнюючий Розрахунок із Д1, в якому додавали рядки з працівниками і сумами ЄСВ, але відмітки про сплату ЄСВ не були сформовані автоматично, то слід направити до органу Пенсійного фонду відповідне звернення.

Зробити це можна за допомогою особистого кабінету на порталі Пенсійного фонду. У зверненні слід описати ситуацію, що виникла.

Про порядок виправлення помилок у Податковому розрахунку читайте також у наступному номері журналу «Бухгалтер 911».

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі