Теми статей
Обрати теми

«Лихий попутав», або Помилка при ПДВ‑реєстрації

Казанова Марина, податковий експерт
Ситуація. Виник обов’язок зареєструватися платником ПДВ, оскільки набрали обсяг операцій в 1 млн грн. Але помилково до заяви 1-ПДВ вписали неправильну підставу для реєстрації — замість обов’язкової реєстрації зазначили підставу для добровільної реєстрації. Що за це загрожує? Чи можна виправитися?
Зміст статті:

Причина

Згідно з п. 183.2 ПКУ у разі обов’язкової ПДВ-реєстрації реєстраційна заява (ф. № 1-ПДВ) подається не пізніше 10-го числа місяця, що настає за місяцем, в якому перевищено 1-мільйонний обсяг оподатковуваних операцій. Так, якщо, наприклад, «мільйон» перевищено в жовтні 2021 року, то подати заяву треба не пізніше 10 листопада 2021 року.

У нашій ситуації платник подає заяву в цей 10-денний строк. Але помилково вказує неправильну причину реєстрації (вказує не ту причину з довідника причин). Замість «Пункт 181.1 статті 181 розділу V Кодексу Загальна сума від здійснення операцій з постачання товарів/послуг… » вказує «Пункт 182.1 статті 182 розділу V Кодексу «Особа, яка відповідно до пункту 181.1 статті 181 розділу V Кодексу не є платником податку… реєструється як платник податку добровільно».

У чому основна проблема? У результаті таких дій спрацював п. 183.9 ПКУ для добровільної реєстрації — заявника зареєстрували платником ПДВ із першого числа наступного місяця. Тобто він став платником ПДВ, але із запізненням.

Адже у випадку з обов’язковою реєстрацією «лаври» платника ПДВ заявник отримує протягом 3 робочих днів після одержання податківцями реєстраційної заяви.

Виправити «дату реєстрації» уже зареєстрований платником ПДВ суб’єкт не може ☹. Що загрожує в результаті за несвоєчасну реєстрацію платником ПДВ?

Наслідок

Тут включається п. 183.10 ПКУ. Особа, яка не подала вчасно заяву на обов’язкову реєстрацію платником ПДВ, несе відповідальність за ненарахування або несплату цього податку на рівні зареєстрованого платника без права нарахування податкового кредиту та отримання бюджетного відшкодування.

Припустимо, межу в 1 мільйон було перевищено в жовтні 2021 року. Заяву подали до 10 листопада 2021 року. Платником ПДВ особа зареєстрована як «доброволець» тільки 1 грудня 2021 року. У такому разі кожне відвантаження / кожен аванс (якщо операція постачання підлягає оподаткуванню ПДВ) починаючи з 11 по 30 листопада 2021 року — це об’єкт/база для нарахування податкових зобов’язань з ПДВ. Причому без права зменшити їх на суму податкового кредиту. Тобто ПДВ на цей період фактично перетвориться на податок з обороту.

А що зі штрафами? Дивіться, яка історія.

Питання в тому, як нарахувати і сплатити ПДВ з таких операцій? Щоб сплатити податкові зобов’язання з ПДВ (про які ми сказали раніше), їх треба спочатку задекларувати. А подати ПДВ-декларацію за період, коли ви не були платником ПДВ, не можна.

Згідно з п. 202.1 ПКУ першим звітним (податковим) періодом з ПДВ є період, що починається від дня реєстрації платником ПДВ та закінчується останнім днем першого повного календарного місяця. І «самовиправитися» (подати УР) потім за цей період теж не можна.

Замкнене коло? Не зовсім. Сплатити такий ПДВ можна, але тільки за результатами перевірки — якщо податківці виявлять факт несвоєчасної реєстрації і донарахують суму податкових зобов’язань з ПДВ. Ось тоді ви й зможете сплатити ці зобов’язання.

Особа, яка не подала своєчасно заяву на реєстрацію платником ПДВ, але при цьому підлягала обов’язковій реєстрації, не має змоги самостійно сплатити до бюджету суму податку, нараховану до моменту її реєстрації як платника (101.01 ЗІР).

Але якщо податківці виявлять порушення, то тільки донарахуванням зобов’язань не обмежаться. Вони застосують ще й штраф за п. 123.1 ПКУ10 % (або 25 % — якщо порушення вчинено умисно) від суми визначеного фіскалами ПДВ-зобов’язання. Знову ж таки без урахування сум придбань з ПДВ.

Погана новина при цьому — карантинне звільнення на ці штрафи не поширюється. Нагадаємо, що від ПДВ-штрафів за карантинні порушення звільнень немає, окрім штрафів за нереєстрацію / несвоєчасну реєстрацію ПН/РК (п. 521 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ). Але нереєстрація / несвоєчасна реєстрація ПН/РК — це не наш випадок.

Хороша новина — з високою часткою ймовірності таке порушення пройде як звичайне, а не як умисне*.

* Детальніше про умисел можете прочитати у статті «Як податківці доводитимуть вину й умисел платника податків» (журнал «Бухгалтер 911», 2021, № 28).

Також важливо, що штраф за ст. 117 ПКУ (за порушення порядку взяття на облік (реєстрації) в контролюючому органі) у випадку, що розглядається нами, не загрожує. Податківці зазначають, що за несвоєчасне подання заяви 1-ПДВ він не застосовується (101.27 ЗІР).

І на завершення декілька важливих моментів щодо сплати донарахованих податківцями податкових зобов’язань та штрафу.

До ПДВ-декларації їх додавати не треба (у декларації вони не відображаються). Сплачувати їх потрібно на підставі отриманого податкового повідомлення-рішення (ППР) від податківців.

Будьте уважними! ППР-платежі з ПДВ сплачують не так, як податок за деклараціями, тобто не на електронний ПДВ-рахунок. А сплата податкових зобов’язань з ПДВ, штрафів і пені, донарахованих податківцями при перевірці, здійснюється платником із поточного рахунку прямо до бюджету (Дт 641/ПДВ — Кт 311; п. 25 Порядку № 569**). Тож усі платежі з ППР пройдуть повз електронний ПДВ-рахунок і не збільшать платникові ліміт реєстрації (жодної надбавки до ліміту не дадуть).

** Порядок електронного адміністрування податку на додану вартість, затверджений постановою КМУ від 16.10.2014 № 569.

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі