Суми отриманого кредиту в іноземній валюті є монетарними статтями балансу, а отже, підлягають перерахунку на дату здійснення господарської операції (отримання/повернення кредиту) та на дату балансу. На це звертають увагу і податківці в підкатегорії 102.13 БЗ. Детальніше про розрахунок курсових різниць див. «Податки та бухгалтерський облік», 2014, № 66, с. 20.
Дохідні курсові різниці слід відображати тільки в загальній частині декларації, що визначає прибуток від непатентованої діяльності, — у рядку 03.19 додатка ІД декларації з податку на прибуток. Прив’язати їх до доходу від виду діяльності, що патентується, неможливо, зважаючи на те, що до рядка А1 додатка ТП можуть потрапити виключно «Доходи, отримані від здійснення торговельної діяльності у пунктах продажу товарів».
А от витратні курсові різниці можуть мати три варіанти відображення:
1) повністю в діяльності, що патентується (у рядку А3 додатка ТП), — якщо валютний кредит узяли виключно для торговельної діяльності, що патентується (наприклад, для закупівлі лікарських засобів). При цьому в такому ж розмірі витрати фігуруватимуть і в загальній частині декларації в рядку 06.4.12 додатка ІВ;
2) повністю в діяльності, що не патентується (тільки в загальній частині декларації в рядку 06.4.12 додатка ІВ), — якщо валютний кредит узяли не для торгівлі ліками (наприклад, за кредитні кошти придбали будівлю, яка здається в оренду);
3) розподіляються між патентованою і непатентованою діяльністю, як цього вимагає п. 152.11 Податкового кодексу України від 02.12.2010 р. № 2755-VI, — якщо спрямованість кредиту розділити неможливо (валютний кредит використано на придбання загальних основних засобів, наприклад, будівлі офісу або службового авто). У цьому випадку до рядка А3 додатка ТП потрапляє тільки частина витрат, яка згідно з розрахунком належить до патентованої діяльності, а в загальній частині (рядок 06.4.12 додатка ІВ) фігурує вся сума курсових різниць.
Як розподіляти ці суми, див. «Податки та бухгалтерський облік», 2012, № 30, с. 40.