(066) 87-010-10
Переводимо бухгалтерів в ОНЛАЙН!
Перейти до номеру
  • № 95
  • № 94
  • № 93
  • № 92
  • № 91
  • № 90
  • № 89
? За допомогою цієї функції ви зможете швидко перейти до номеру, що вас цікавить
У цьому номері :
 
  • У обране
  • Друк
  • Шрифт
  • Колір фону
  • Коментарі 0
  • В розробці
16/20
Податки та бухгалтерський облік
Податки та бухгалтерський облік
Грудень , 2014/№ 96

Контрольовані операції з кримськими контрагентами: теж «по-дорослому»

Наше підприємство розміщене в континентальній частині України. Ми плануємо угоду з контрагентом, зареєстрованим у Криму. Чи буде вона вважатися контрольованою операцією?

Фіскали стверджують, що ваша угода може отримати статус контрольованої операції тільки в одному випадку. Якому? Якщо загальна сума операцій в її межах (тобто з одним контрагентом) досягне 50 млн грн. (без урахування ПДВ) за календарний рік. При цьому в поточному 2014  році за розрахунковий період для підрахунку відповідної суми приймається інтервал з 27.09.2014 р. — дати набуття чинності Законом № 1636* — і до 31.12.2014 р. включно. Скажемо прямо: несподіваний висновок…☺Давайте розберемося, чому.

* Закон України «Про створення вільної економічної зони «Крим» і особливості здійснення економічної діяльності на тимчасово окупованій території України» від 12.08.2014 р. № 1636-VII.

Нагадаємо, що згідно з п. 5.2 ст. 5 Закону № 1636:

Взаємовідносини між особами, які мають податкову адресу на території ВЕЗ «Крим», та особами, які мають податкову адресу на іншій території України, є контрольованими операціями згідно із статтею 39 Податкового кодексу України

Зрозуміло, ви вже читали про це в «Податки та бухгалтерський облік», 2014, № 80, с. 13; № 94, с. 25.

Тепер зайдемо «з іншого боку».

Відомо, що критерій для визнання операції контрольованою встановлено п.п. 39.2.1.4 Податкового кодексу України від 02.12.2010 р. № 2755-VI (далі — ПКУ). Нагадаємо, що такими визнаються операції, передбачені в пп. 39.2.1.1 і 39.2.1.2 ПКУ. За умови, що загальна сума таких операцій платника з кожним контрагентом дорівнює або перевищує 50 млн грн. (без урахування ПДВ) за відповідний звітний календарний рік. До речі, проведення вами контрольованої операції зумовить додаткові обов’язки (див. «Податки та бухгалтерський облік», 2013, № 69, с. 19).

Неозброєним оком видно, що обговорюваний критерій стосується тільки операцій, перелічених у пп. 39.2.1.1 і 39.2.1.2 ПКУ, серед яких, звичайно ж, можна знайти нерезидентів, але: або пов’язаних осіб (п.п. 39.2.1.1), або зареєстрованих зокрема на територіях згідно з обіцяним переліком, що підлягає затвердженню КМУ та оприлюдненню (п.п. 39.2.1.2). Зрозуміло, що Криму в «уявному» переліку немає… ☹

Логічним був би висновок, що будь-які операції будь-яких континентальних суб’єктів з будь-якими кримськими починаючи з 27.09.2014 р. визнавалися б контрольованими незалежно від суми…☹

Проте в нещодавній консультації з підкатегорії 137.01 БЗ фіскали вкотре скористалися своїм традиційним аргументом — «таким чином» ☺ і дійшли абсолютно протилежного висновку: так — таки «з будь-якими», але тільки при досягненні стандартного критерію «50 млн грн. без урахування ПДВ» (з кожним і тільки за підсумками календарного року) :

Таким чином, операції, здійснені* з особами, які мають податкову адресу на території ВЕЗ «Крим» та досягли вартісного критерію, визначеного п.п. 39.2.1.4 ст. 39 ПКУ, визнаються контрольованими незалежно від того, чи є така особа пов’язаною чи ні»

* Особами з континентальною реєстрацією.

Ну що ж, як-то кажуть, «хтось став би сперечатися, ми — ні»… ☺

Обмежимося порадою: зверніться до своїх фіскалів за індивідуальною податковою консультацією на цю тему в порядку, установленому ст. 52 ПКУ, — це не зашкодить. Раптом ще у ДФСУ передумають…

контрольовані операції, кримські контрагенти додати теги змінити теги
Додайте свої теги до статті
Розділіть мітки комами. Наприклад: бухгалтерія, форма, відсотки, ПДВ, квартальний звіт. Максимальна кількість 10.
або Закрити
Ваша оцінка врахована! Оцініть статтю :
  • Добре
  • Нормально
  • Погано
Поділитися:
Коментарі до статті