(066) 87-010-10 Передзвоніть менi
Переводимо бухгалтерів в ОНЛАЙН!
Перейти до номеру
  • № 98
  • № 97
  • № 96
  • № 95
  • № 94
  • № 93
  • № 92
? За допомогою цієї функції ви зможете швидко перейти до номеру, що вас цікавить
У цьому номері :
 
  • У обране
  • Друк
  • Шрифт
  • Колір фону
  • Коментарі 0
  • В розробці
7/15
Податки та бухгалтерський облік
Податки та бухгалтерський облік
Грудень , 2014/№ 99

Стара договірна ціна з ПДВ у нових безПДВшних умовах

На початку року багато платників податків змінюють підхід до оподаткування. А от укладені ними в колишніх умовах оподаткування договори часто мають тривалий характер і суми в них не враховують прийдешніх змін. Частий випадок: ціна в договорі постачання зазначена з урахуванням ПДВ, але до виконання договору постачальника виключили з реєстру платників ПДВ. У результаті не уникнути запитань: чи повинен покупець сплачувати повну вартість з урахуванням ПДВ або ціну можна зменшити? Як домовитися, що змінювати і чи змінювати взагалі? Спробуємо розібратися.

Чи змінювати ціну?

Ціна — це одна з істотних умов договору (ч. 3 ст. 180 ЦКУ). Вона має бути зафіксована або в самому договорі, або в документах, що є додатками до такого договору (у специфікаціях, рахунках тощо).

У договорах на постачання, укладених між платниками ПДВ, зазвичай фіксують як ціну (повну або без ПДВ), так і суму ПДВ. Роблять це у два способи:

— або записують «ціна товару (вартість послуги) становить 100 грн., крім того, ПДВ — 20 грн.»;

— або записують «ціна товару (вартість послуги) становить 120 грн., у тому числі ПДВ — 20 грн.».

Після анулювання ПДВ-реєстрації постачальник, ставши неплатником ПДВ, цю умову договору виконати не зможе. Адже ПДВ нараховувати він не зобов’язаний — у рахунку-фактурі, виписаній покупцю на оплату товару, або в первинних документах на відвантаження товару ціна має бути зазначена без ПДВ.

Зверніть увагу! У первинних документах ціну, кількість одиниць і загальну вартість товарів зазначають у повній відповідності до умов договору на момент їх відвантаження (оплати). Щоб не допустити викривлення договору (невідповідності з первинкою) в ціновій частині, умови договору треба переглянути.

Відмінність ціни в договорі та первинних документах має бути врегульована

На це звертає увагу й Мінфін у листі від 18.06.2014 р. № 31-11410-07-27/15328. Про те, як бути з первинкою, якщо ціну переглянули після того, як товари відвантажені, див. «Податки та бухгалтерський облік», 2014, № 94, с. 30.

Важливо! Якщо покупець — платник ПДВ, то для нього ціна договору принципова. Укладаючи договір з постачальником товару — платником ПДВ, покупець (вивчивши всі пропозиції на ринку та обравши для себе найбільш прийнятну ціну) розраховував ПДВ, що сидить у вартості, відправити до податкового кредиту.

І якщо постачальник, ставши неплатником ПДВ, вимагатиме ціну на рівні тієї, яка була з урахуванням ПДВ, покупцю буде невигідно стільки сплачувати і при цьому не мати можливості зменшити свої податкові зобов’язання, уключивши суму ПДВ до податкового кредиту. Адже він може, змінивши постачальника на платника ПДВ, купувати товар за такою саме ціною, але з ПДВ, що сидить у ній.

Крім того, відвантажуючи товар за старою договірною ціною (що припускає в її складі ПДВ), але зазначаючи в первинці, що ця ціна без ПДВ, ви до того ж порушите право покупця «на обговорення нової ціни».

Не спрацює, якщо продавець, ставши неплатником ПДВ, поставить у первинці ціну договору, зменшену на суму ПДВ, що вже не нараховується. Хоча таке зменшення покупець і може прийняти «на ура», але розбіжності з ціною договору нікуди не подінуться.

Яку ціну тут застосувати — або 100 грн. за одиницю товару (відкинувши ПДВ), або 120 грн. за одиницю товару (затесавши в ціну і ПДВ, що не нараховується після ПДВ-розреєстрації) — у будь-якому випадку вирішувати слід спільно. Спільно треба і внести зміни до договору (ч. 1 ст. 651 ЦКУ).

Тому ми радимо після ПДВ-розреєстрації переглянути ціни в договорах з покупцями. Причому зробити це заздалегідь, щоб первинні документи були складені вже з урахуванням підкоригованої ціни.

Домовляємося про нову ціну

Згідно з ч. 1 ст. 652 ЦКУ договір може бути змінений у разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися під час укладення договору.

Зміна обставин є істотною, якщо вони змінилися настільки, що, якби сторони могли це передбачити, вони б не укладали договір або уклали його на інших умовах.

Ще раз звернемо увагу: зміна договору допускається тільки за угодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. В односторонньому порядку зміна договору не допускається (ч. 1 ст. 188 ЦКУ).

Тобто нова ціна договору має бути погоджена між сторонами

Процедура зміни умов господарських договорів прописана у ст. 188 ЦКУ (див. рисунок на с. 19).

 

* З урахуванням часу поштового обігу.

 

Нагадаємо, договір, складений у простій письмовій формі, може бути змінений угодою, оформленою в тій самій формі. Якщо ви змінюєте договір, який був завірений нотаріально, то угоду теж треба завірити нотаріально. Ну а якщо договір підлягав обов’язковій держреєстрації, то угода про його зміну теж має бути зареєстрована у відповідному реєстрі. Зразок додаткової угоди на с. 19. Хоча в звичайному випадку можна обмінятися простими листами.

Якщо домовленість про зміну ціни в договорі не буде досягнута в установлений 20-денний строк (з урахуванням поштового обігу), такий договір можна розірвати (використовуючи той самий порядок узгодження) або змінити його умови за рішенням суду (ч. 2 ст. 652 ЦКУ, ч. 4 ст. 188 ЦКУ).

Нова ціна за договором з бюджетником

Анулювання ПДВ-реєстрації постачальника і незастосування 20 % ставок ПДВ, без сумніву, відобразиться й на ціні укладених раніше договорах держзакупівлі. У цій сфері майте на увазі все дуже чітко.

Істотні умови договору про закупівлю не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов’язань сторонами в повному обсязі

Основою для зміни істотних умов договору закупівлі товару за рахунок держзасобів є зміна ставок податків і зборів (п. 6 ч. 5 ст. 40 Закону № 1197).

Тому враховуючи цю норму, ціна договору держ­закупівлі при анулюванні ПДВ-реєстрації постачальника може бути переглянута (підкоригована) сторонами, зважаючи на зміну (незастосування) ставки податку.

І тут бюджетникам не доведеться перейматися з приводу бюджетних асигнувань, установлених кошторисом (ст. 48 Бюджетного кодексу України), — вони в ситуації, що вже склалася, точно не виростуть. У цьому випадку просто необхідно підкоригувати умови колишнього «ПДВшного» договору :

— або збільшити ціну постачання на суму ПДВ, а обсяг постачання залишити колишнім — тоді асигнування залишаться колишніми;

— або знизити ціну за одиницю (на суму ПДВ), залишивши колишній обсяг — тоді асигнування за договором можна взагалі зменшити.

Насамкінець, у ситуації, що склалася, бажаємо вам досягти домовленості з усіма покупцями.

висновки

  • Відмінність ціни в договорі та первинних документах має бути врегульована.

  • Ціна договору має бути погоджена між сторонами.

  • Угода про зміну договору складається в тій самій формі, що й первинний договір.

договірна ціна, ПДВ додати теги змінити теги
Додайте свої теги до статті
Розділіть мітки комами. Наприклад: бухгалтерія, форма, відсотки, ПДВ, квартальний звіт. Максимальна кількість 10.
або Закрити
Ваша оцінка врахована! Оцініть статтю :
  • Добре
  • Нормально
  • Погано
Поділитися:
Коментарі до статті