Теми
Вибрати теми статей
Сортувати за темами

Поворотна фінансова допомога від звичайної фізичної особи: без табу

Адамович Наталія, Ковенко Марина, Костюк Дмитро, Нестеренко Максим, Солошенко Людмила, Ушакова Лілія
Податки & бухоблік Листопад, 2014/№ 89
Друк
Чи може звичайна фізична особа (непрацівник) надати юридичній особі поворотну фінансову допомогу в розмірі 200 тис. грн.? Чи діятимуть у такому разі обмеження НБУ щодо готівкових розрахунків?

Так, може. І ось чому.

Операції надання та отримання поворотної фінансової допомоги супроводжуються укладенням договору позики. За договором позики згідно зі ст. 1046 ЦК одна сторона (позикодавець) передає у власність іншій стороні (позичальнику) грошові кошти, а позичальник зобов’язався повернути позикодавцю таку саму суму грошових коштів (суму позики). Коло сторін — учасників договору позики ЦКУ ніяк не обмежує, тому його позику видавати (отримувати) як юридичні, так і фізичні особи. Однак при здійсненні таких операцій необхідно враховувати положення ст. 208 ЦКУ, що рекомендують укладати договір між фізичною та юридичною особою в письмовій формі. У цьому договорі також слід прописати умову про без­оплатне використання грошових коштів (наприклад, зробити застереження про те, що «за позикою проценти не нараховуються»). Це дозволить виключити будь-які запитання щодо визнання такого договору відплатним (процентним).

Що ж стосується обмеження, установленого постановою № 210 і п. 2.3 Положення № 637 у розмірі 150 тис. грн. для розрахунків готівкою звичайної фізичної особи з підприємством, то в цьому випадку воно не повинне застосовуватися, оскільки не пов’язане з реалізацією продукції (товарів, робіт, послуг). Але НБУ, на жаль, не поділяє таку думку. У листі від 24.01.2014 р. № 11-116/3159 // «Податки та бухгалтерський облік», 2014, № 6, с. 52 він зарахував розрахунки, пов’язані з наданням або поверненням позики, до розрахунків, на які поширюється 150-тисячне обмеження. Трохи пізніше цю ідею підтримали й фіскали в листі ДФСУ від 21.07.2014 р. № 25/6/99-99-22-06-03-15/415 // «Податки та бухгалтерський облік», 2014, № 66, с. 9. І хоча з висновками згаданих листів важко погодитися, ігнорувати їх не можна. Тому для уникнення штрафонебезпечних наслідків позику в сумі 200 тис. грн. краще внести до каси банку для зарахування на поточний рахунок одержувача — юридичної особи. Ще один безпечний варіант: приймайте/повертайте позику частинами, щоб сума розрахунків протягом одного дня з одним позикодавцем — фізичною особою не перевищила 150 тис. грн.

На закінчення нагадаємо: якщо готівкові розрахун­ки здійснюються між підприємствами та/або підприємцями (тобто між суб’єктами підприємницької діяльності), то для них діє не 150-тисячне, а 10-тисячне обмеження.

Оформи передплату та читай все Передплатити журнал
stop

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Увійдіть, щоб читати більше! Авторизовані користувачі одержують безкоштовно 5 статей на місяць