(066) 87-010-10 Передзвоніть менi
Переводимо бухгалтерів в ОНЛАЙН!
Перейти до номеру
  • № 94
  • № 93
  • № 92
  • № 91
  • № 90
  • № 89
  • № 88
? За допомогою цієї функції ви зможете швидко перейти до номеру, що вас цікавить
У цьому номері :
 
  • У обране
  • Друк
  • Шрифт
  • Колір фону
  • Коментарі 0
  • В розробці
15/17
Податки та бухгалтерський облік
Податки та бухгалтерський облік
Листопад , 2014/№ 95

Обмеження на позику готівкою

http://tinyurl.com/yxtdxuho
Підприємець видав позику готівкою на суму понад 10 тисяч грн. Чи є правомірною така його дія?

Все залежить від того, кому підприємець видав таку позику — суб’єкту господарювання чи звичайній фізособі. Тому розглянемо ці питання окремо.

Якщо таку позику надано суб’єкту господарювання (підприємству чи підприємцю) — це не дуже добре. Бо на розрахунки між суб’єктами господарювання п. 1 постанови № 210 накладає обмеження у 10 тисяч грн. Причому тут ідеться не лише про «товарні», але і про всі інші розрахунки (що випливає з п. 2.3 Положення № 637, а також визначення терміна «готівкові розрахунки», наведеному у п. 1.2 цього ж Положення). Відповідно до п. 2.3 Положення № 637 це обмеження не поширюється лише на:

— розрахунки підприємств (підприємців) з бюджетами та державними цільовими фондами;

— добровільні пожертвування та благодійну допомогу;

— використання коштів, виданих на відрядження.

Як бачимо, надання позики до винятків не належить. Більше того, останнім часом Нацбанк щонайменше тричі висловився про те, що операції з надання чи повернення позики підпадають під обмеження, встановлені постановою № 210 (див. лист НБУ від 24.01.2014 р. № 11-116/3159  // «Податки та бухгалтерський облік», 2014, № 12, с. 12, а також листи НБУ від 24.03.2014 р. № 11-117/12189 та від 01.08.2014 р. № 11-117/41539).

Тобто на готівкову позику, надану суб’єкту господарювання, обмеження у 10 тисяч однозначно буде поширюватися.

Якщо ж позику надано звичайній фізособі, ситуація виглядає більш спірною. З одного боку, здавалося б, все має бути гаразд. Бо, по-перше, 150-тисячне обмеження ніби стосується лише розрахунків за товари, роботи і послуги (п. 1 постанови № 210)*, а по-друге, стосується воно лише розрахунків фізособи з підприємцем, а у нас навпаки — підприємець надає позику фізособі (яка може повернути її через банк).

* Детальніше про обмеження, встановлені постановою № 210, читайте у «Податки та бухгалтерський облік», 2013, № 74, с. 16.

Але у наведених вище роз’ясненнях Нацбанк прив’язує і до цього обмеження договори позики. Причому нещодавно до такого тлумачення приєдналися також і податківці (див. лист ДФСУ від 21.07.2014 р. № 25/6/99-99-22-06-03-15/415 // «Податки та бухгалтерський облік», 2014, № 66, с. 9). Причому НБУ прямо стверджує, що це обмеження стосується й розрахунків підприємств (підприємців) з фізособами.

Можна, звичайно, сперечатися з НБУ і фіскалами щодо позики звичайній фізособі на суму понад 150 тисяч. Тут можна справедливо зауважити, що 150-тисячне обмеження накладається тільки на розрахунки за товари (роботи, послуги). Також можна наполягати на тому, що операція з надання (повернення) позики взагалі не є розрахунком за будь-яке матеріальне чи нематеріальне благо**. Але стала тенденція у роз’ясненнях НБУ і поява у нього «союзника» у вигляді ДФСУ вимагають погоджуватися.

** За винятком процентів за позику — їх можна назвати платою за послугу з користування грошима.

Враховуючи все це, не рекомендуємо підприємцеві видавати підприємствам чи іншим підприємцям готівкову позику на суму понад 10 тис. грн. Видаючи готівкову позику звичайним фізособам, також радимо обмежитися сумою у 150 тисяч.

Безпечніше видати позику в безготівковій формі, ніж наражатися на санкцію ст. 16315 КУпАП. Це ж бо від 1700 до 3400 грн. «на перший раз» і від 8500 до 17000 грн. за повторне порушення!

Зацікавив журнал?
Отримуйте більше статей та спеціальних пропозицій за підпискою
позика готівкою додати теги змінити теги
Додайте свої теги до статті
Розділіть мітки комами. Наприклад: бухгалтерія, форма, відсотки, ПДВ, квартальний звіт. Максимальна кількість 10.
або Закрити
Ваша оцінка врахована! Оцініть статтю :
  • Добре
  • Нормально
  • Погано
Поділитися:
Коментарі до статті