(066) 87-010-10 Передзвоніть менi
Перейти до номеру
  • № 81
  • № 80
  • № 79
  • № 78
  • № 77
  • № 76
  • № 75
? За допомогою цієї функції ви зможете швидко перейти до номеру, що вас цікавить
  • У обране
  • Друк
  • Шрифт
  • Колір фону
  • Коментарі 0
  • В розробці
7/13
Податки та бухгалтерський облік
Податки та бухгалтерський облік
Жовтень , 2014/№ 82

«Бути чи не бути» військовому збору, ПДФО та ЄСВ: не Базою єдиною...

Схоже, більш-менш спокійний «старт» кампанії зі справляння військового збору* (далі — ВЗ) збентежив або навіть засмутив податківців. А тому вони вирішили додати своїх «родзинок» у вигляді офіційних роз’яснень**. Ми, звичайно ж, раді просвітницькій роботі. Але біда в тому, що останніми консультаціями податківці істотно плутають карти. Давайте разом схопимо їх за руку!

* Корисну інформацію про ВЗ шукайте в «Податки та бухгалтерський облік», 2014, № 64, с. 17; № 66, с. 17; № 70, с. 42; № 76, с. 61.

** Див. поповнення в розділі 132.02 Бази знань (БЗ), розміщеної на офіційному сайті ДФСУ за посиланням http://zir.minrd.gov.ua/ .

На жаль, винен у цьому «роз’яснювальному безладі» перш за все сам законодавець! Адже це він дав таке розмите визначення об’єкта обкладення ВЗ в п.п. 1.2 п. 161 підрозд. 10 розд. ХХ Податкового кодексу України від 02.12.2010 р. № 2755-VI (далі — ПКУ). Наведемо його.

Об’єктом оподаткування збором є доходи у формі
[1] заробітної плати, інших заохочувальних та компенсаційних виплат або інших виплат і винагород, які нараховуються (виплачуються, надаються) платнику у зв’язку з трудовими відносинами та
[2] за цивільно-правовими договорами;
[3] виграшу в державну та недержавну грошову лотерею, виграш гравця (учасника), отриманий від організатора азартної гри

На початку життя ВЗ податківці роз’яснювали, що до першої «порції» (див. вище п. 1) виплат, що обкладаються цим збором, повинні потрапляти всі виплати, що входять до фонду оплати праці. Проте, аналізуючи останні роз’яснення в категорії 132.02 БЗ, ми бачимо, що їх «човен змінив курс». Попередні роз’яснення, що не відповідають новим віянням, утратили чинність «…у зв’язку з доповненням редакції відповіді».

Сьогодні, на думку фіскалів, ВЗ мають обкладатися всі виплати, що нараховуються у зв’язку з трудовими відносинами (див. лист ДФСУ від 15.09.2014 р. № 4551/7/99-99-17-02-01-17). Їх коло значно ширше за коло виплат, що потрапляють до фонду оплати праці. Саме тому, наприклад, «зафондова» вихідна допомога при звільненні у них стала обкладатися ВЗ. Адже її виплата визначена Кодексом законів про працю України від 10.12.71 р. (далі — КЗпП) і, відповідно, пов’язана з трудовими відносинами.

Причому, що цікаво, в одних роз’ясненнях у БЗ виплати, що здійснюються в межах трудових відносин, податківці не вважають об’єктом обкладення ВЗ «…ураховуючи визначення поняття заробітної плати та її структуру…». В інших же, «забиваючи» на «поняття і структуру», наполягають на обкладенні збором, підтягуючи такі виплати під трудові. Висновок нерадісний — логіка не знайдена…

Щодо другої «порції» (див. вище п. 2) податківці начебто визначилися і віднесли туди цивільно-правові договори про виконання робіт (надання послуг) (див. лист ДФСУ від 15.09.2014 р. № 4551/7/99-99-17-02-01-17). Проте і тут не все гладко: лякає слово «зокрема», яке потім може дати податківцям підстави стверджувати, що до об’єкта потрапляють винагороди і за іншими договорами, чого б дуже не хотілося.

Але не опускатимемо руки. Тим паче, що податківці вже надіслали на узгодження до Мінфіну «військовозбірну» Узагальнюючу податкову консультацію (далі — УПК). Цю подію вони анонсували в листі від 18.09.2014 р. № 3640/6/99-99-17-03-03-15. Сподіваємося, що вона нас потішить і дійсно багато що прояснить, а не заплутає ще більше.

А доки, ураховуючи розбіжності в питанні віднесення виплат до об’єкта обкладення ВЗ, давайте розберемося зі свіжими консультаціями з Бази знань: де правда, а де все ж таки домисли і що з ними робити. Заразом пропонуємо розглянути і «побратимів» військового збору: ПДФО і ЄСВ. Отже, почнемо…

Табл. Шпаргалка: вз, пдфо і єсв в одному флаконі «made in» дфсу

Вид виплат

ВЗ

ПДФО

ЄСВ

1

2

3

4

Допомога по тимчасовій втраті працездатності (лікарняні)

+

+

+

Сума соціальної допомоги по вагітності та пологах (декретні)

_

_

+

Оплата додаткових відпусток особам, віднесеним до категорії 1 — 2, які постраждали від Чорнобильської катастрофи

+

+

+

Грошова допомога, надана пенсіонерам від колишніх роботодавців відповідно до колективного договору

_

+

_

Надбавка працівникам, робота яких виконується вахтовим методом, постійно проводиться в дорозі або має роз’їзний (пересувний) характер, у розмірах, передбачених колективним договором

+

+

_

Наднормативні добові

+

+

_

Сума щомісячних виплат на користь працівниці, яка перебуває у відпустці для догляду за дитиною до 3 років, що виплачуються на підставі колективного договору

+/-*

+

_

* Зауважте: ця виплата не входить до фонду оплати праці згідно з п. 3.4 Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Держкомстату від 13.01.2004 р. № 5. Проте для податківців це вже не аргумент. Тому тут може врятувати тільки «потрібний» розділ колективного договору. Податківці вважають, що така виплата буде об’єктом обкладення ВЗ, якщо вона належить до структури заробітної плати. На наш погляд, їм буде за що «зачепитися» тільки в разі, якщо виплата працівниці, яка доглядає дитину до 3 років, буде включена до розділу колдоговору «Оплата праці». А ось якщо прописати її в розділі «Соціальне обслуговування працівників», то шансів відбитися буде більше. Водночас, якщо на вашому підприємстві такі виплати здійснюються, рекомендуємо отримати індивідуальну податкову консультацію з цього питання.

Середній заробіток працівників призваних на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період (не плутати з працівниками, призваними на військові збори)

+*

+*

+*

* Нагадаємо, що ми з такою позицією категорично не згодні (подробиці шукайте в «Податки та бухгалтерський облік», 2014, № 78, с. 4; № 74, с. 46, а також № 66, с. 13). Але поки що нічого не залишається, як «танцювати» під фіскальну дудку.

Виплати підприємцям за цивільно-правовими договорами

_*

_*

_*

* За умови, що підприємець надав копію виписки або витягу з ЄДР. До речі, ВЗ «за себе» підприємці також не сплачують.

Виплати особам, які здійснюють незалежну професійну діяльність (наприклад, адвокатам, нотаріусам тощо)

_*

_**

_**

* Консультація в БЗ дає «добро» на неутримання ВЗ з доходу підприємця. Проте це не означає, що професійний дохід інших самозайнятих осіб необхідно обкладати ВЗ. Підтвердження — консультація фахівця ДФСУ в «Податки та бухгалтерський облік», 2014, № 64, с. 46.
** За умови, що надані копії довідки про взяття на облік за ф. № 4-ОПП (пп. 65.7, 178.5 ПКУ) і повідомлення про взяття на облік платника єдиного внеску.

Допомога на поховання, що виплачується за рахунок коштів роботодавця та соціальних фондів

_

-/+*

_

* Не обкладаєте ПДФО допомогу на поховання, що виплачується за рахунок коштів ФСС з ТВП, і кошти або вартість майна (послуг), що надаються як допомога на поховання померлого платника податку його роботодавцем за останнім місцем роботи (у тому числі перед виходом на пенсію) такого платника податків в розмірі, що не перевищує у 2014 році 3420 грн. (абз. «а» і «б» п.п. 165.1.22 ПКУ). Якщо сума допомоги від роботодавця перевищує зазначений розмір, то сума перевищення обкладається ПДФО.

Разова матеріальна допомога, що надається роботодавцем працівнику через сімейні обставини

_

-/+*

_

* Не обкладаєте ПДФО, якщо така допомога надана юридичною чи фізичною особою, яка є резидентом України, а її сума сукупно за 2014 рік не перевищила 1710 грн. (п.п. 170.7.3 ПКУ). Суму перевищення включаєте до оподатковуваного доходу.

Сума коштів, що перераховується роботодавцем на рахунок установи охорони здоров’я для лікування працівника та придбання ліків

_

-/+*

_

* Не обкладаєте ПДФО цільову благодійну допомогу на лікування, яку надають платнику податків відповідно до вимог п.п. 170.7.4 ПКУ. Озвучимо їх: 1) благодійник — фізична або юридична особа — резидент України; 2) допомога надається безпосередньо закладу охорони здоров’я для компенсації вартості платних послуг лікування, у тому числі для придбання ліків; 3) одержувач допомоги — платник податку або члени його сім’ї першого ступеня споріднення (його батьки, дружина або чоловік, діти, у тому числі усиновлені — див. п.п. 14.1.263 ПКУ). При невиконанні вимог п.п. 170.7.4 ПКУ сума допомоги підлягає обкладенню ПДФО.

Сума страхових внесків, сплачених роботодавцем за добровільне медичне страхування найманих працівників

+

+

_

Вихідна допомога

+

+

_

Сума орендної плати, що виплачується за договором оренди нерухомого майна фізичній особі

_

+

_

Компенсація вартості палива та ремонту автомобіля, виплачувана працівнику за використання під час виконання службових обов’язків власного автомобіля, що не перебуває в оренді суб’єкта господарювання

+

+

_

 

Загалом, поки так. Якщо з виходом зазначеної вище УПК позиція контролерів вкотре зміниться, ми неодмінно повідомимо вам про це, шановні читачі.

До речі, як стало відомо, інформацію щодо військового збору пропонується включити до складу Податкового розрахунку за формою № 1ДФ. Проект оновленої форми розміщено на сайті ДФСУ (http://sfs.gov.ua) і вже надіслано до Мінфіну на узгодження. Форма зміниться трохи, зокрема, додадуть окремий розділ II «Оподаткування відсотків та військовий збір». Військовий збір у новій 1ДФ відображатимемо загальною сумою.

А як бути тим, хто ось-ось збирається відзвітувати або вже відзвітував за 3-й квартал 2014 року за формою, що є чинною зараз? Податківці консультують так: до набуття чинності новою формою звітувати потрібно за старою (без згадки про суми ВЗ). Проте, після того як форму офіційно оновлять, доведеться подати «уточненку».

Вважаємо, якщо граничний строк подання Податкового розрахунку за формою № 1ДФ ще не пройде (за 3-й квартал рубежем буде дата 10.11.2014 р.), то можна подати 1ДФ з відміткою «нова звітна». Якщо ж із затвердженням звітності затягнуть, то навіть при поданні уточнюючого розрахунку драконівські штрафи контролери обіцяють не застосовувати*. Ми дуже сподіваємося на їх порядність.

* За що купили, за те і продаємо. Джерело інформації — http://press.liga.net/conf/sergey_naumov_30092014.

А вам, дорогі друзі, залишається або йти у фарватері наведених роз’яснень податківців, або прокладати свій шлях. Він, до речі, буде довгим — схоже, що поточним роком, як планувалося раніше, справляння ВЗ не обмежиться…

Військовий збір, ПДФО, ЄСВ додати теги змінити теги
Додайте свої теги до статті
Розділіть мітки комами. Наприклад: бухгалтерія, форма, відсотки, ПДВ, квартальний звіт. Максимальна кількість 10.
або Закрити
Ваша оцінка врахована! Оцініть статтю :
  • Добре
  • Нормально
  • Погано
Поділитися:
Коментарі до статті