(044) 581-10-10 Передзвоніть менi
Перейти до номеру
  • № 83
  • № 82
  • № 81
  • № 80
  • № 79
  • № 78
  • № 77
? За допомогою цієї функції ви зможете швидко перейти до номеру, що вас цікавить
У цьому номері :
 
  • У обране
  • Друк
  • Шрифт
  • Колір фону
  • Коментарі 0
  • В розробці
11/16
Податки та бухгалтерський облік
Податки та бухгалтерський облік
Жовтень , 2014/№ 84

Переходимо на ЄП протягом року: коли подавати фінзвітність?


Підприємство, пропрацювавши на загальній системі, з IV кварталу 2014 року переходить на спрощену систему оподаткування. Яку фінансову звітність слід подати разом з декларацією з податку на прибуток? І чи потрібно взагалі її подавати?

Подібні запитання часті в нашій редакційній пошті, особливо зараз, під час звітної кампанії. Поспішимо відповісти на них, поки є час, щоб ви, шановані читачі, не оминули жоден важливий нюанс.

Про кого йдеться?

Перш ніж відповісти на поставлене запитання, розглянемо, до якої категорії суб’єктів господарювання належить підприємство — платник податку на прибуток, який побажав стати платником єдиного податку. Адже саме цей фактор (категорія суб’єкта господарювання) є вирішальним при визначенні періодичності складання та подання фінансової звітності, у тому числі й до податкових органів.

Судячи з критеріїв, що обмежують юрособу у праві роботи на ЄП, які наведено у ст. 292 ПКУ:

для групи 4: граничний розмір доходу протягом календарного  року — не більше 5 млн грн., середньооблікова чисельність працівників — не більше 50 осіб;
для групи 6: граничний розмір доходу протягом календарного року не більше 20 млн грн., чисельність не обмежена

таким суб’єктом може бути тільки суб’єкт малого підприємництва або ж менше того — суб’єкт мікропідприємництва (ст. 55 Господарського кодексу України від 16.01.2003 р. № 436-IV, а також таблиця. на с. 33).

Звітуючи з податку на прибуток за підсумками року або поквартально, підприємство — платник податку на прибуток разом з декларацією з цього податку має подати податковому органу фінансову звітність у порядку, передбаченому для подання податкової декларації (п. 46.2 ПКУ і п. 2 Порядку подання фінансової звітності, затвердженого постановою КМУ від 28.02.2000 р. № 419).

Зверніть увагу! Платники податку на прибуток — малі підприємства подають виключно річну фінансову звітність разом з річною податковоприбутковою декларацією, причому навіть якщо вони з податку на прибуток «квартальники». Детальніше про складання та подання фінзвітностісти суб’єктами малого підприємництва див. «Податки та бухгалтерський облік», 2014, № 29, с. 6.

Тут же в таблиці на с. 33 можна ознайомитися з тим, яку фінзвітність, кому і коли зобов’язані подавати «малюки».

Табл. Порядок складання фінзвітності суб’єктами малого підприємництва

Суб’єкти мікропідприємництва

Суб’єкти малого підприємництва

1) будь-якої організаційно-правової форми власності;
2)
за календарний рік:  
— середня чисельність працівників не перевищує 10 осіб*;
 — дохід від будь-якої діяльності не перевищує суму, еквівалентну 2 млн. євро (21224400 грн.**)

1) будь-якої організаційно-правової форми власності;
2)
за календарний рік:  — середня чисельність працівників не перевищує 50 осіб*;  
— дохід від будь-якої діяльності не перевищує суму, еквівалентну 10 млн євро (106122000 грн.**);

Складання фінансової звітності:

щокварталу***

щокварталу

Подання фінансової звітності:

до статистики

за підсумками року

до статистики

щокварталу

до податкової

до податкової

за підсумками року

Яку фінзвітність складають

Спрощений фінзвіт (форми № 1-мс і № 2-мс)

Скорочений фінзвіт (форми № 1-м № 2-м)

*Як розрахувати середньоблікову кількість працівників, див. «Податки та бухгалтерський облік», 2013, № 52, с. 10.
** Визначено за середньорічним курсом НБУ. Алгоритм визначення середньорічного курсу див. у листі НБУ від 22.03.2004 р. № 13-410/1390. За даними, розміщеними на офіційному сайті НБУ (www.bank.gov.ua/files/Exchange_r.xls), середній курс євро за 2013 рік становить 10,6122 грн. за 1 євро.
*** Зверніть увагу:
квартальну фінзвітність суб’єкти мікропідприємництва офіційним органам не подають. Але! Від обов’язку складання квартальної (проміжної) фінзвітності вони не звільнені (ч. 7 ст. 11 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.99 р. № 996-ХIV) і повинні складати проміжну фінзвітність.

 

Строки подання декларації з прибутку

Платник податку на прибуток у разі переходу на спрощену систему оподаткування в середині року (причому як «річник», так і «квартальник») має подати декларацію з податку на прибуток за звітний період, що передує кварталу переходу на спрощенку.

Подати її податківці вимагають у строки, передбачені для квартальної звітності — протягом 40 календарних днів, що настають за останнім днем звітного (податкового) періоду (див. підкатегорію 102.30.01 БЗ).

Останній звітний період для підприємства — платника податку на прибуток завершується кварталом перед переходом на єдиний податок

З початку IV кварталу 2014 року підприємство буде вже платником ЄП. Після переходу на єдиний податок підприємство не повинно ані сплачувати податок на прибуток, ані звітувати за ним (пп. 291.2 і 297.1 ПКУ).

Тому в цьому випадку підприємству відзвітувати з податку на прибуток потрібно за три квартали 2014 року. Декларацію з показниками за цей період слід подати не пізніше 10 листопада 2014 року.

Нагадаємо, строк для сплати податку на прибуток — у будь-якому разі становить 10 календарних днів після граничної дати подання декларації (п. 57.1 ПКУ). У цій ситуації заплатити податок на прибуток потрібно не пізніше 19 листопада 2014 року. Для платників авансових внесків підставою для припинення їх сплати буде реєстрація платником ЄП (див. підкатегорію 102.31 БЗ).

Ну ось, з поданням декларації з прибутку розібралися. А як же бути з фінзвітністю?

Чи потрібна фінзвітність?

Для малих підприємств прямих вказівок у ПКУ додавати до триквартальної декларації з податку на прибуток фінансову звітність немає. Вимога є тільки подати фінзвітність разом з річною декларацією (п. 46.2 ПКУ).

Тому, по-хорошому, подавати фінзвітність протягом року підприємство не повинно. А після того, як воно стало з IV кварталу 2014 року платником ЄП, норми п. 46.2 ПКУ на нього й зовсім поширюватися вже не будуть.

Єдиноподатники від подання фінзвітності до податкової звільнені

Не виключено, що податківці можуть усе одно «попросити» фінзвітність за три квартали.

І тут уже вам вирішувати, чи задовольнити їх вимоги «по дружбі», тим більше що підприємству не становитиме це особливих труднощів. Адже воно має складати фінзвітність щокварталу (якщо мале, то для статистики, а якщо «мікро», то для себе — див. таблицю на с. 33)*. Або проігнорувати вимогу зважаючи на відсутність законних підстав для квартального подання, та і штрафи по суті тут не світять (про них у наступному розділі).

* Якщо наважитеся відзвітувати за три квартали 2014 року, то майте на увазі, що фінзвітність слід подати за новими формами, затвердженими наказом Мінфіну від 08.02.2014 р. № 48 (див. «Податки та бухгалтерський облік», 2014, № 24, с. 23).

Схемний порядок подання декларації з податку на прибуток і фінзвітності можна представити таким чином (див. рисунок на с. 35).

 

* Якщо ж новозареєстроване в поточному році підприємство, пропрацювавши на загальній системі, протягом року переходить на спрощену систему оподаткування, порядок подання прибуткової декларації буде іншим — читайте про це на с. 45.

Що чекати за неподання?

Одразу скажемо: фінансова звітність не має статусу податкової декларації. За її неподання штраф згідно з п. 120.1 ПКУ (170 грн.) вам не загрожує. Такої думки дотримуються й податківці (див. УПК № 1046, запитання 3).

За неподання фінансової звітності посадовим особи підприємства загрожує тільки адмінштраф, передбачений ст. 1642 КпАП: від 8 до 15 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (нмдг), тобто від 136 до 255 грн.

Цей самий штраф може бути застосовано (за ведення бухобліку з порушенням установленого порядку) і за ситуації, коли суб’єкт підприємництва не складає фінзвітність, навіть якщо він не зобов’язаний подавати її до держорганів.

Проте податківці не уповноважені складати протоколи за цією статтею (див. УПК № 1046, запитання 3). Складати протоколи про адміністративні правопорушення згідно зі ст1642 КпАП можуть тільки органи Держфінінспекції (ст. 2341 КпАП). Але таке право вони мають тільки щодо підконтрольних їм установ (ч. 9 ст. 10 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового конт­ролю в Україні» від 26.01.93 р. № 2939-XII).

Та все ж не варто думати, що за такої «безкарності» можна ігнорувати подання фінзвітності до податкової. Майте на увазі! Неподання до податкової протягом року фінзвітності може стати підставою для винесення судом рішення про припинення підприємства (ч. 2 ст. 38 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб і фізичних осіб — підприємців» від 15.05.2003 р. № 755-IV). Як бачите, порушувати порядок подання фінзвітності все ж небажано. Але, ще раз підкреслимо, небажано саме тим, хто повинен подавати цю фінзвітність протягом року, а в нашому випадку такого обов’язку за малим підприємством ПКУ не встановлює.

Ось такі справи. Тому думайте самі, вирішуйте самі подавати чи не подавати. Наші поради та аргументи ви вже отримали.

висновки

  • Стати платниками ЄП можуть тільки суб’єкти малого підприємництва з доходом за рік не більше 20 млн грн.

  • Малі підприємства фінансову звітність до податкової мають подавати виключно раз на рік — разом з річною декларацією з податку на прибуток.

  • Переходячи на ЄП протягом року і подаючи декларацію за підсумками трьох кварталів, підприємства не повинні подавати фінзвітність, але можуть це зробити з доброї волі.

Документи статті

  1. ПКУ — Податковий кодекс України від 02.12.2010 р. № 2755-VI.

  2. КпАП — Кодекс України про адміністративні правопорушення від 07.12.84 р. № 8073-X.

  3. УПК № 1046 — Узагальнююча податкова консультація з питань забезпечення єдиного підходу до застосування штрафних санкцій, затверджена наказом ДПСУ від 22.11.12 р. № 1046.
Єдиний податок, фінансова звітність додати теги змінити теги
Додайте свої теги до статті
Розділіть мітки комами. Наприклад: бухгалтерія, форма, відсотки, ПДВ, квартальний звіт. Максимальна кількість 10.
або Закрити
Ваша оцінка врахована! Оцініть статтю :
  • Добре
  • Нормально
  • Погано
Поділитися:
Коментарі до статті