(044) 581-10-10 Передзвоніть менi
Перейти до номеру
  • № 75
  • № 74
  • № 73
  • № 72
  • № 71
  • № 70
  • № 69
? За допомогою цієї функції ви зможете швидко перейти до номеру, що вас цікавить
У цьому номері :
 
  • У обране
  • Друк
  • Шрифт
  • Колір фону
  • Коментарі 0
  • В розробці
10/15
Податки та бухгалтерський облік
Податки та бухгалтерський облік
Вересень , 2014/№ 76

ГотівкоФОПія: оприбуткування, обмеження, відповідальність (готівковий обіг у приватних підприємців)

— Плачу наличными. — Отлично! (Із к/ф «Пригоди Буратіно») Завершуємо наші публікації, присвячені питанням готівкового обігу в роботі фізичних осіб — підприємців (першу і другу частини див., відповідно, у «Податки та бухгалтерський облік», 2014, № 72, с. 34 і № 74, с. 38). Сьогодні порушимо питання оприбуткування готівки, обмежень, що діють у готівкових розрахунках, а також відповідальності (у тому числі, адміністративної), яка може загрожувати ФОП, які допустили різні «готівкові» порушення.

Оприбуткування готівки

У підприємств оприбуткуванням готівки, отриманої з оформленням прибуткових касових ордерів, є облік такої готівки в повній сумі її фактичних надходжень у касовій книзі на підставі прибуткових касових ордерів. Це встановлено в п. 2.6 Положення про ведення касових операцій у національній валюті України, затвердженого постановою НБУ від 15.12.2004 р. № 637 (далі — Положення № 637).

Оскільки, як уже згадувалося, ФОП згідно з нормами Положення № 637 касову книгу вести не повинні, оприбуткування готівки вони здійснюють шляхом запису про надходження грошових коштів у відповідній Книзі обліку доходів і витрат*.

* Коли ж ФОП здійснює готівкові розрахунки із застосуванням РРО або РК, то згідно із згаданим п. 2.6 Положення № 637 оприбуткуванням готівки вважатиметься їх облік у КОРО. Але, щоб не було проблем з податківцями, ці готівкові суми ФОП мають перенести і до відповідної Книги обліку доходів і витрат (детальніше читайте у спецвипуску «Податки та бухгалтерський облік», 2014, № 7, с. 116).

Якщо ФОП — загальносистемник, то Книга обліку доходів і витрат у нього має бути за формою, затвердженою наказом Міндоходів від 16.09.2013 р. № 481.

Якщо ФОП — єдиноподатник, то застосовується відповідна форма однієї з Книг, затверджених наказом Міндоходів від 15.12.2011 р. № 1637 (для ПДВшників і безПДВшників передбачені різні форми Книги).

Нагадаємо також, що в п. 2.2. Положення № 637 зазначено: підприємці здійснюють облік операцій із готівкою у відповідних книгах обліку. У зв’язку з цим відсутність запису у Книзі обліку доходів і витрат про отриману приватним підприємцем готівку може вважатися порушенням норм щодо обігу готівки та її неоприбуткуванням. Про це НБУ повідомив у листі від 09.03.2011 р. № 11-117/982-3354. Тобто навіть якщо ФОП усупереч нормам Положення № 637 веде касову книгу і відобразив у ній надходження готівки, але не відобразив (або несвоєчасно відобразив) цю готівку у Книзі доходів і витрат, то йому все одно «пришиють» неоприбуткування.

Тому дуже важливо, щоб дата відображення отримання готівки у Книзі обліку доходів і витрат ФОП відповідала даті, зазначеній у розрахунковому документі

Це необхідно для того, щоб при перевірці в податківців не було приводу інкримінувати ФОП несвоєчасне оприбуткування готівки і застосувати до нього відповідний штраф (про який див. далі).

Обмеження в готівкових розрахунках (10000/150000 грн.)

Щодо теми, яка стосується обмежень у готівкових розрахунках, запроваджених постановою Правління НБУ від 06.06.2013 р. № 210, ви знаєте вже чимало (подробиці див. у «Податки та бухгалтерський облік», 2013, № 74, с. 16; № 92 с. 44; 2014, № 12, с. 12; № 49, с. 73).

Тому сьогодні ми інформацію про НБУшні обмеження розрахунків готівкою за участю ФОП надамо стисло — у невеликій таблиці.

 

Суб’єкти в розрахунках

Готівкове обмеження (гранична сума розрахунку, грн.)

Примітки

1

2

3

Підприємець— з підприємством або іншим підприємцем

10000 грн. протягом одного дня за одним або кількома платіжними документами*

Зазначимо, що розрахунок у «перевищуючих» сумах можливий будь-якими безготівковими шляхами (у тому числі з кредитного, акредитивного рахунка — на поточний). Крім того, можливий розрахунок шляхом внесення готівки на поточний рахунок одержувача через касу банку.
Обмеження стосується також розрахунків при оплаті готівкою, отриманою за допомогою електронного платіжного засобу

Фізична особа (не СПД) — з підприємцем (або навпаки) — за товари, роботи або послуги

150000 грн. протягом одного дня за одним або кількома платіжними документами

Обмеження поширюється на розрахунки в обидва боки (як при продажу чогось звичайній фізособі, так і з придбання в неї). Див. із цього приводу лист НБУ від 08.11.2013 р. № 11-117/21669 («Податки та бухгалтерський облік», 2014, № 10, с. 15).
НБУ штучно поширив це обмеження й на низку «непродажних» операцій (із залучення та повернення позики, виплати неустойки тощо). Зауважимо, що його в цій незаконній справі підтримали й податківці (див. лист Міндоходів від 21.07.2014 р. № 25/6/99-99-22-06-03-15/415 // «Податки та бухгалтерський облік», 2014, № 66, с. 8).

* Обмеження не поширюється на: 1) розрахунки підприємців з бюджетами та державними цільовими фондами; 2) добровільні пожертвування та благодійну допомогу; 3) використання коштів, виданих на відрядження.

 

Про варіанти обходу цих обмежень читайте в «Податки та бухгалтерський облік», 2013, № 76, с. 38.

Відповідальність за «готівкові» порушення

Санкції згідно з Указом № 436/95. До ФОП можуть застосовуватися такі санкції, установлені у ст. 1 згаданого Указу:

1) за неоприбуткування (неповне та/або несвоєчасне оприбуткування) у касі готівки — штраф у 5-кратному розмірі неоприбуткованої (несвоєчасно оприбуткованої) суми. На те, що під цю санкцію підпадають у тому числі і ФОП-єдиноподатники — якщо вони не відобразять або відобразять несвоєчасно у Книзі доходів і витрат надходження готівки, — податківці вказують у консультації, розміщеній у категорії 109.21 Бази знань;

2) за перевищення встановлених строків використання виданої під звіт готівки, а також за видачу готівки під звіт без повної звітності за раніше виданими коштами — штраф у розмірі 25 % виданих під звіт коштів;

3) за проведення готівкових розрахунків без надання одержувачу коштів платіжного документа (товарного або касового чека, квитанції до прибуткового ордера, іншого письмового документа), який би підтверджував сплату покупцем готівкових коштів, — штраф у розмірі суми сплачених коштів. Щодо того, що ця санкція застосовується до покупця, а не до продавця, див. лист ДПАУ від 30.12.2005 р. № 13363/6/23-8019.

Штраф за перевищення ліміту залишку готівки в касі до ФОП незастосовний, зважаючи на відсутність у них такого ліміту*

* Про невстановлення ФОП ліміту залишку готівки в касі читайте в «Податки та бухгалтерський облік», 2014, № 72, с. 34.

Те саме стосується і штрафу за нецільове використання готівкових коштів. Як ми вже згадували в одній із попередніх публікацій, Положення № 637 не обмежує для ФОП цілі використання ними готівки.

Водночас податківці в консультації з БЗ (категорія 109.21), спираючись на п. 2.9 Положення № 637, зазначають, що нецільовим використанням готівки є її витрачання на цілі, не пов’язані з веденням господарської діяльності. Разом із тим, ФОП цілком може витрачати отримані в банку готівкові кошти зі своєї «каси-кишені» й на особисті цілі. Податківці в іншій консультації у БЗ (див. у категорії 104.04) дозволяють ФОП витрачати кошти на особисті цілі навіть з підприємницьких рахунків (щоправда, із застереженням — «після сплати податків, зборів та інших платежів»).

Тому вважаємо, що ця «готівкова» санкція до ФОП застосовуватися не повинна взагалі в жодній ситуації.

Адмінштрафи. За порушення порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги), і у тому числі за перевищення граничних сум розрахунків готівкою, передбачено також адміністративний штраф у ст. 16315 Кодексу України про адміністративні правопорушення від 07.12.84 р. № 8073-Х (далі — КпАП). Детальніше про це читайте в «Податки та бухгалтерський облік», 2013, № 8, с. 40.

Цей штраф накладається не тільки на винних у таких порушеннях посадових осіб підприємств, а також і на ФОП*.

* Про проблему щодо того, що адміністративно може бути покарана особа від кожної зі сторін, що здійснили готівкові розрахунки з порушеннями, а не тільки сторони, яка платить, див. «Податки та бухгалтерський облік», 2013, № 60, с. 9.

«Крейсерський» розмір штрафу становить від 100 до 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (1700 — 3400 грн.). За повторне «готівкове» порушення, допущене протягом року, розмір адмінштрафу збільшується у 5 разів — до «вилки» від 500 до 1000 нмдг (8500 — 17000 грн.), що вже набагато неприємніше ☹.

І адмінпротоколи за цими штрафами складають податківці, і рішення за ними приймають керівники податкових органів (або їх заступники), а не суд. Це значно полегшує фіскалам виконання «готівково-штрафних» планів…

Водночас зауважимо, що згадані «готівкові» порушення є так званими нетриваючими правопорушеннями. А у ст. 38 КпАП установлені строки давності для накладення адмінстягнень, а саме: стягнення може бути накладене не пізніше ніж через два місяці із дня вчинення правопорушення (при триваючому правопорушенні — через два місяці із дня його виявлення).

Тому, допустивши «готівкові» огріхи, частенько можна нишком пересидіти такий недовгий строк давності. Але, мабуть, краще не розраховувати на те, що «пронесе», а «готівково» не грішити і спати спокійно…

Адмінсанкції, встановлені у ст. 1642 КпАП, до ФОП не застосовуються, оскільки цими санкціями «бавиться» виключно Держфінінспекція (колишнє КРУ) і тільки щодо посадових осіб підконтрольних їй структур.

Детально про відповідальність у сфері готівкового обігу читайте також «Податки та бухгалтерський облік», 2014, № 49, с. 103.

висновки

  • Оскільки ФОП касову книгу вести не повинні, оприбуткування готівки здійснюється ними у відповідній Книзі обліку доходів і витрат. При цьому важливо, щоб дата відображення отримання готівки у Книзі обліку доходів і витрат ФОП відповідала даті, зазначеній у розрахунковому документі.

  • НБУ роз’яснив, що «150-тисячне» готівкове обмеження поширюється на розрахунки в обидва боки. Крім того, НБУ незаконно поширив це обмеження й на низку «непродажних» операцій (із залучення та повернення позики, виплати неустойки тощо). І податківці його в цьому підтримали.

  • «Готівкові» порушення є так званими нетриваючими правопорушеннями, а отже, адмінстягнення за них може бути накладено не пізніше ніж через два місяці із дня вчинення правопорушення.

ФОП, готівка, оприбуткування додати теги змінити теги
Додайте свої теги до статті
Розділіть мітки комами. Наприклад: бухгалтерія, форма, відсотки, ПДВ, квартальний звіт. Максимальна кількість 10.
або Закрити
Ваша оцінка врахована! Оцініть статтю :
  • Добре
  • Нормально
  • Погано
Поділитися:
Коментарі до статті