(066) 87-010-10 Передзвоніть менi
Перейти до номеру
  • № 28
  • № 27
  • № 26
  • № 25
  • № 24
  • № 23
  • № 22
? За допомогою цієї функції ви зможете швидко перейти до номеру, що вас цікавить
У цьому номері :
 
  • У обране
  • Друк
  • Шрифт
  • Колір фону
  • Коментарі 0
  • В розробці
15/16
Податки та бухгалтерський облік
Податки та бухгалтерський облік
Квітень , 2015/№ 29

За «комуналку» борг списали — сплатити податки зобов’язали

Борг за спожиті житлово-комунальні послуги, за яким минув строк позовної давності, був визнаний безнадійною заборгованістю і списаний. Які податкові наслідки загрожують фізособі-боржнику? Чи повинне комунальне підприємство утримувати зі списаної суми будь-які податки?

У списання боргу за спожиті житлово-комунальні послуги (далі — ЖК-послуги) дві сторони. «Світла» сторона очевидна — боржнику списують заборгованість (деколи це досить пристойна сума). Про «темну» ж багато хто в ейфорії забуває. А даремно, адже сума такого списаного боргу включається до загального оподатковуваного доходу платника податків. Зацікавилися? Ну тоді не будемо товкти воду у ступі.

ЖК-послуги надаються фізособам на підставі укладеного договору, що належить до цивільно-правових договорів (далі — ЦПД). Отже, до таких договорів застосовується загальна позовна давність* — 3 роки (ч. 1 ст. 257 ЦКУ).

* У цьому випадку строк позовної давності обчислюють з дня, наступного за граничним строком оплати ЖК-послуг. Причому, як правило, строки сплати прописуються в договорі (див. ч. 1 ст. 26 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» від 24.06.2004 р. № 1875-IV).

Ви запитуєте, які податкові наслідки загрожують фізособі при списанні заборгованості за ЖК-послуги, строк давності за якою минув? У плані обкладення ПДФО слід керуватися положеннями п.п. 164.2.7 ПКУ . Цією нормою ПКУ встановлено, що сума заборгованості за ЦПД, за якою минув строк позовної давності і яка перевищує 50 % прожитмінімуму, що діє для працездатної особи на 1 січня звітного податкового року (у 2015 році — 609 грн.), включається до складу оподатковуваного доходу. При цьому фізична особа самостійно сплачує податок з таких доходів і зазначає їх у річній декларації про майновий стан і доходи (далі — декларація про доходи).

Як ви вже зрозуміли, сума боргу, списана у 2015 році (якщо вона перевищує 609 грн.), зобов’язує боржника подати декларацію про доходи і сплатити ПДФО. Зауважимо, що подати декларацію з таким доходом потрібно до 01.05.2016 р., а сплатити суму податкового зобов’язання, зазначену в ній, — до 01.08.2016 р. До речі, оподатковуватиметься такий дохід за ставками, установленими п. 167.1 ПКУ (15 і 20 %).

Увага! Не забудьте про «військового брата» ПДФО — військовий збір (ВЗ). Із суми списаної заборгованості, що обкладається ПДФО (тобто у 2015 році за вирахуванням 609 грн.), потрібно сплатити і ВЗ. Причому цей обов’язок також ляже на плечі боржника за підсумками 2015 року. Нагадаємо, що на той час нам обіцяють нову декларацію про доходи, в якій буде місце і для відображення сум ВЗ.

Отже, підприємство — постачальник таких послуг не повинно утримувати і перераховувати до бюджету ПДФО і ВЗ. Водночас таке підприємство зобов’язане відобразити суму оподатковуваного доходу фізособи у вигляді списаної заборгованості зі строком позовної давності, що минув (тобто суму доходу, що перевищує у 2015 році 609 грн.), у Податковому розрахунку за формою № 1ДФ з ознакою доходу «107».

А якщо борг списано у 2014 році? У цьому випадку фізособі-боржнику потрібно подати декларацію про доходи до 1 травня 2015 року і сплатити ПДФО до 1 серпня 2015 року. До заборгованості застосовуєте ставку 15 (17) %. А ось про ВЗ можна не думати — тоді діяли інші правила і збір з таких сум не справлявся. Відповіді на всі запитання щодо заповнення декларації про доходи за 2014 рік ви знайдете в тематичному випуску «Податки та бухгалтерський облік», 2015, № 25.

До речі, сума списаної заборгованості за спожиті ЖК-послуги не обкладається ЄСВ. Адже списання боргу не має ознак правовідносин, які регулюють виконання робіт (надання послуг), і, очевидно, не здійснюється за трудовим договором ( п. 1 ч. 1 ст. 7 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 р. № 2464-VI).

Але все-таки краще сплачувати за рахунками своєчасно, а не сподіватися на їх списання.

безнадійна заборгованість, списання, ЖКГ, житлово-комунальні послуги додати теги змінити теги
Додайте свої теги до статті
Розділіть мітки комами. Наприклад: бухгалтерія, форма, відсотки, ПДВ, квартальний звіт. Максимальна кількість 10.
або Закрити
Ваша оцінка врахована! Оцініть статтю :
  • Добре
  • Нормально
  • Погано
Поділитися:
Коментарі до статті