(066) 87-010-10
Переводимо бухгалтерів в ОНЛАЙН!
Перейти до номеру
  • № 33
  • № 32
  • № 31
  • № 30
  • № 29
  • № 28
  • № 27
? За допомогою цієї функції ви зможете швидко перейти до номеру, що вас цікавить
У цьому номері :
 
  • У обране
  • Друк
  • Шрифт
  • Колір фону
  • Коментарі 0
  • В розробці
8/17
Податки та бухгалтерський облік
Податки та бухгалтерський облік
Квітень , 2015/№ 34

Хітові ПДВ-запитання: за мотивами квітневого вебінару. Спецрахунок/залік переплат

спецрахунок/залік переплат

Доля ПДВ, сплаченого за старими правилами

Підприємство сплатило ПДВ за лютий 2015 року за старими правилами (одразу в бюджет). Чи можна повернути зазначені кошти і якщо так, то яким чином?

 

Нагадаємо, що суми податкових зобов’язань з ПДВ, задекларованих платником за періоди починаючи з 01.02.2015 р., погашаються зі спецрахунку. Водночас суми ПДВ, які платник визначив в уточнюючих розрахунках, суми ПДВ, донараховані платнику контролюючим органом за результатами перевірок, суми штрафів та пені продовжують сплачуватися з поточного рахунка платника (пп. 9, 25 Порядку № 569).

Однак якщо платник заплатив ПДВ за лютий 2015 року за своїми старими реквізитами, то, на жаль, таку сплату не зарахують. Але чи є можливість принаймні повернути помилково сплачені кошти? У платника таке право є ( п. 34 підрозд. 2 розд. ХХ ПКУ).

Практика також свідчить, що казначейство повертає помилково сплачені на старий рахунок кошти. Процедуру, яку треба дотримати аби повернути помилково або надміру сплачені кошти, детально прописано у Порядку, затвердженому спільним наказом Міндоходів і Мінфіну від 30.12.2013 р. № 882/1188. Так, повернення коштів відбувається на підставі заяви платника, у якій обов’язково вказується, куди спрямовуються помилково або надміру сплачені кошти (пп. 5, 6 зазначеного Порядку).

Як правило, вся процедура повернення займає до десяти днів. Бланк заяви можна отримати у вашого податкового інспектора. Наприклад, якщо ви хочете повернути кошти собі на рахунок, формулювання у заяві виглядатиме так: «Прошу Вас помилково сплачені кошти у сумі _____ грн. на  р/р _______, код платежу ______ перерахувати на р/р _______, код платежу______».

І не забувайте про ще одне. Якщо ваша переплата на старому особовому рахунку не буде повністю використана до 1 липня 2015 року — вона нікуди не пропаде. На цю суму вам автоматично збільшать ліміт реєстрації ( п. 34 підрозд. 2 розд. ХХ ПКУ).

 

 

«Минулорічний» мінус, вилучений з декларації

Підприємство має від’ємне значення рядка 24 декларації з ПДВ, яке згідно з рішенням податкових органів було перенесено на картку підприємства без права бюджетного відшкодування. Як це від’ємне значення буде відображатись в СЕА?

 

Нагадаємо: тут ідеться про мінус, який відображався у декларації у рядку 24 «старої» (минулорічної) декларації з ПДВ. За результатами перевірки такий мінус був вилучений з декларації (не дає права ані на бюджетне відшкодування, ані на податковий кредит наступних періодів). Обліковується він тільки на картці особового рахунку в рахунок погашення майбутніх зобов’язань.

Порядок № 966 нічого не говорить про такі суми. Але оскільки їх вилучено як з бюджетного відшкодування, так і з податкового кредиту, вважаємо, що у додатку Д2 такі суми відображати не можна. Бо ж там відображається тільки те, що дійшло до декларації за січень 2015 року.

Що ж із ними робити? Вважаємо, що такі суми слід обліковувати аналогічно переплатам. Тобто до 01.07.2015 р. вони можуть гасити суми штрафів, пені і податкових зобов’язань, сплачених не з електронного рахунка (донарахованих за уточнюючим розрахунком або податківцями, див. п. 25 Порядку № 569). Зрозуміло, за наявності таких сум. А якщо щось із цих сум залишиться на особовому рахунку платника станом на 01.07.2015 р., то на цей залишок  вам мають збільшити ліміт реєстрації ( п. 34 підрозд. 2 розд. ХХ ПКУ). Таку версію ми вже висловлювали у «Податки та бухгалтерський облік», 2015, № 19, с. 14 (див. коментар до графи 5 додатка Д2).

 

 

Чи можна змінити статус «старого» мінуса?

Підприємство станом на 01.02.2015 р. мало бюджетне відшкодування на рахунок у банку. У додатку Д2 за лютий його не заявляли. Чи можливо зараз використати ці суми для погашення поточних податкових зобов’язань?

 

Ситуація є актуальною для платників, які чекали на своє «долютневе» бюджетне відшкодування. Зараз, втративши надію отримати гроші, вони хочуть «переорієнтувати» цей мінус, аби він погасив поточні податкові зобов’язання. Чи можливо це?

На нашу думку, можливо. Для цього треба подати Уточнюючий розрахунок за лютий. Сума ПДВ до сплати у лютому у вас від цього не зміниться, але у декларації у розділі IV з’являться рядки 26 і 31 (це відобразиться в Уточнюючому розрахунку).

Також обов’язково треба буде разом з Уточнюючим розрахунком подати додаток Д2 з відміткою «Уточнюючий». У ньому ви відобразите свій мінус у графі 5 і заявите його на збільшення ліміту ре- єстрації у текстовій частині поля «а» додатка Д2 ( п.п. «а» п. 33 підрозд. 2 розд. ХХ ПКУ).

Якщо податківці за підсумками камеральної перевірки збільшать вам ліміт реєстрації (як про це дізнатись, див. наступне запитання) — тоді ви поставите свій мінус у графу 7 додатка Д2 і у рядки 27 та 20.2 декларації за той період, у якому вам збільшать ліміт. Якщо ж ні — ваш мінус станом на 1 липня 2015 року має збільшити ліміт реєстрації автоматично ( п. 34 підрозд. 2 розд. ХХ ПКУ). Розуміємо, іноді це запізно, але… «маємо, що маємо» ☹.

Одразу попереджаємо: наша версія — не панацея, бо ж податківці в своїх усних роз’ясненнях іноді стверджують, що додаток Д2 взагалі не виправляється. І хоча така позиція виглядає сумнівною, все ж радимо її враховувати.

 

 

Заява у додатку Д2: коли задовольнять?

Підприємство заявило у додатку Д2 суму від’ємного значення на збільшення ліміту реєстрації. Коли це від’ємне значення можна буде перенести до розділу ІІІ декларації?

 

Нагадаємо, що п. 33 підрозд. 2 розд. ХХ ПКУ дозволяє платникам ПДВ використовувати «долютневий» мінус двома способами: (1) або збільшувати на нього ліміт реєстрації; (2) або просити, щоб ці гроші повернули на рахунок у банку. Нас, природно, більше цікавить саме перший спосіб.

Отже, «долютневі» мінуси зараз у нас відображаються у додатку Д2. Там вони розписуються відповідно до періоду, у якому виникли. У цьому ж додатку міститься форма заяви про бажаний напрямок використання «старих» мінусів.

Але! Використати «старі» мінуси і відобразити їх в розділі ІІІ декларації можна лише після того, як зазначене клопотання буде задоволено податківцями. Тобто коли «старі» мінуси фактично збільшать ліміт реєстрації. Тоді ви відобразите їх у графі 7 додатка Д2, у рядку 27 розділу IV і одночасно у рядку 20.2 розділу ІІІ декларації з ПДВ (лист ДФСУ від 06.03.2015 р. № 7796/7/99-99-19-03-02-17).

Щодо строків, протягом яких клопотання платника має бути задоволено. Таких строків не встановлено. Адже ліміт реєстрації платнику збільшують за результатами камеральної перевірки. А строки цієї перевірки обмежені — 30 календарних днів ( п. 200.10 ПКУ).

Як же платнику дізнатися про те, чи збільшили йому ліміт реєстрації? Для цього існує спеціальний запит «Витяг з системи електронного адміністрування ПДВ щодо суми збільшення, на яку платник має право зареєструвати податкові накладні/розрахунки коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних».

Саме в цьому витязі вказується фактична дата, на яку збільшено ліміт реєстрації. Відповідно і використати «старий» мінус платник може в тому періоді, на який припадає дата такого збільшення.

ПДВ, переплата додати теги змінити теги
Додайте свої теги до статті
Розділіть мітки комами. Наприклад: бухгалтерія, форма, відсотки, ПДВ, квартальний звіт. Максимальна кількість 10.
або Закрити
Ваша оцінка врахована! Оцініть статтю :
  • Добре
  • Нормально
  • Погано
Поділитися:
Коментарі до статті