(044) 581-10-10 Передзвоніть менi
Перейти до номеру
  • № 33
  • № 32
  • № 31
  • № 30
  • № 29
  • № 28
  • № 27
? За допомогою цієї функції ви зможете швидко перейти до номеру, що вас цікавить
У цьому номері :
 
  • У обране
  • Друк
  • Шрифт
  • Колір фону
  • Коментарі 0
  • В розробці
13/17
Податки та бухгалтерський облік
Податки та бухгалтерський облік
Квітень , 2015/№ 34

Неприбуткові організації: найсвіжіші рекомендації

З нового року в неприбутківців повний розгардіяш: норми, що стосуються їх оподаткування, зникли, натомість нічого не з’явилося, та й тих, хто входив до кола неприбуткових організацій, добряче перетасували. Зрозуміло, що багато хто заплутався. Ще більшої плутанини додали останні зміни до ПКУ*. Щоб прояснити ситуацію, розповімо детальніше, на що звернути увагу в цей перехідний час.

* Маємо на увазі Закон України «Про внесення зміни до Податкового кодексу України щодо оподаткування деяких неприбуткових організацій» від 18.03.2015 р. № 263-VIII (далі по тексту — Закон № 263).

Питання з оподаткуванням неприбуткових організацій ми вже порушували на сторінках нашого видання (див. «Податки та бухгалтерський облік», 2015, № 16, с. 12). Проте відтоді вийшли нові роз’яснення ДФСУ. А найголовніше — був прийнятий і вже набув чинності Закон № 263, який безпосередньо стосується нашого питання. З нього й почнемо.

Закон № 263 з’явився у відповідь на заклики неприбутківців, що потужно зазвучали у ЗМІ з початку року (після того, як лави неприбутківців значно порідшали). Однак він не вирішує всіх проблем, пов’язаних з їх оподаткуванням, а більше схожий на «заспокійливу пігулку».

Знімаємо маски

Давайте ж розберемося, хто на сьогодні (з ураху­ванням змін законодавства і роз’яснень ДФСУ) належить до неприбуткових організацій, а кого — викинули за борт. Отже, жаданий статус неприбутківця мають виключно такі юрособи (див. пп. 1 і 2 п.п. 133.1.1 ПКУ в редакції Закону № 263):

 

Хто є неприбутковими установами та організаціями

 

Зверніть увагу: з 01.01.2015 р. ОСББ, ЖБК та інші були виключені з кола неприбуткових. Проте з 10.04.2015 р. їм повернули втрачений статус. При цьому в Законі № 263 немає застереження про те, який саме статус був у цих організацій з 01.01.2015 р. по 10.04.2015 р.

Якщо формально йти за буквою закону, то в цей період вони були платниками податку на прибуток. Але якщо тлумачити ті самі законодавчі норми ліберальніше (деякі підстави для цього дають пп. 2 і 3 розд. II Закону № 263), то можна вважати, що такі організації, створені до 01.01.2015 р., були неприбутківцями весь час, у тому числі й з 1 січня по 10 квітня. Ось тільки не впевнені, що податківці підтримають такий підхід. Щоправда, час іще є — почекаємо хоч якихось їх роз’яснень із цього приводу.

Важливо! Скористатися неприбутковим статусом можна тільки за виконання двох умов:

1) вашою метою не є отримання та розподіл прибутку між засновниками;

2) вашу організацію внесено до Реєстру неприбутківців. Тут варто зазначити: якщо вона вже значиться в Реєстрі неприбутківців (унесена туди до 01.01.2015 р.), то повторно вносити її до Реєстру з 01.01.2015 р. не потрібно (п. 2 розд. II Закону № 263).

Якщо ж ви зареєстрували таку організацію в період з 01.01.2015 р. по 10.04.2015 р., то можете внести її до Реєстру неприбутківців до 10.10.2015 р. У такому разі вона вважатиметься неприбутковою з дня її реєстрації (п3 розд. II Закону № 263, п.п. 133.1.1 ПКУ). Ось тільки знову ж таки постає питання — чи не змусять вас фіскали сплачувати податок на прибуток за період з моменту створення і до 10 квітня, наполягаючи на тому, що до зазначеної дати в  п.п. 133.1.1 ПКУ вас не було?..☹

Тепер — про тих, хто на сьогодні випав зі списку неприбутківців (порівняно з 2014 роком). Це:

— творчі спілки;

— кредитні спілки;

— об’єднання юросіб для здійснення представницьких функцій (наприклад, бізнес-асоціації);

— інші юрособи, не зазначені в  п. 133.1 ПКУ, незважаючи на те що їх діяльність не передбачає отримання прибутку.

Податківці вважають, що з 01.01.2015 р. ці юрособи зобов’язані сплачувати податок на прибуток на загальних підставах. Той факт, що вони все ще включені до Реєстру неприбутківців, значення не має, оскільки ці організації не зазначені в  п. 133.1 ПКУ (див. за посиланням http://vin.sfs.gov.ua/media-ark/news-ark/190654.html).

Оподаткування неприбуткових

Наразі немає прямих законодавчих норм, які б чітко регулювали оподаткування неприбуткових організацій. Але є норми зі сплати податку на прибуток, від яких можна відштовхуватися.

Отже, якщо ви входите до числа неприбутківців, тобто:

1) зазначені в  пп. 1 і 2 п.п. 133.1.1 ПКУ;

2) унесені до Реєстру неприбутківців;

3) не займаєтеся отриманням і розподілом прибутку між учасниками,

то всі кошти, отримані вами (незалежно від виду доходів), звільняються від оподаткування.

Але будьте обережні. На думку податківців (див. за наведеним вище посиланням), у ваших статутних документах має бути вичерпний перелік видів діяльності, що не передбачають отримання прибутку. Якщо ви не дотримуєтеся вимог профільних законів або статутних документів, — автоматично стаєте платником податку на прибуток!

Тому краще перестрахуватися і записати до статуту всі можливі види діяльності. Інакше податківці можуть чіплятися.

Отже, неприбутковим організаціям варто працювати тільки в межах статуту.

У разі отримання доходу від діяльності, не зазначеної у статуті, неприбутківцям доведеться сплачувати податок на прибуток на загальних підставах (очевидно, з усіх доходів: як нестатутних, так і статутних) або сперечатися з податківцями.

висновки

  • Той, хто минулого року мав статус неприбуткової організації, у 2015 році не сплачуватиме податок на прибуток тільки за умови, що відповідає новим вимогам п. 133.1 ПКУ.

  • Усі кошти, отримані вами, звільняються від оподаткування (безпечніше, аби вони були від діяльності, зазначеної у статуті).

  • Повторно вносити вашу організацію до Реєстру неприбутківців (після 01.01.2015 р.) не потрібно.

  • У тих, хто втратив статус неприбутківця, доходи обкладаються податком на прибуток у загальному порядку.
неприбуткова організація додати теги змінити теги
Додайте свої теги до статті
Розділіть мітки комами. Наприклад: бухгалтерія, форма, відсотки, ПДВ, квартальний звіт. Максимальна кількість 10.
або Закрити
Ваша оцінка врахована! Оцініть статтю :
  • Добре
  • Нормально
  • Погано
Поділитися:
Коментарі до статті