(066) 87-010-10
Переводимо бухгалтерів в ОНЛАЙН!
Перейти до номеру
  • № 67
  • № 66
  • № 65
  • № 64
  • № 63
  • № 62
  • № 62
? За допомогою цієї функції ви зможете швидко перейти до номеру, що вас цікавить
У цьому номері :
 
  • У обране
  • Друк
  • Шрифт
  • Колір фону
  • Коментарі 0
  • В розробці
18/20
Податки та бухгалтерський облік
Податки та бухгалтерський облік
Серпень , 2015/№ 68-69

Продаємо товар на території ВЕЗ «Крим»: ПДВ не нараховуємо

У нашого підприємства у Криму була філія, що мала статус самостійного платника податку на прибуток. Після відомих подій ми її закрили, а залишки товару, що зберігалися на складі підрозділу, зараз вирішили продати кримському контрагенту — там же на території Криму. Які ПДВ-наслідки чекають нас у зв’язку з таким продажем?

Оскільки ви здійснювали господарську діяльність у Криму, то, звичайно, знаєте, що на цей регіон з 27 квітня 2014 року поширюється особливий правовий режим — Крим згідно із Законом України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» від 15.04.2014 р. № 1207-VII є тимчасово окупованою територією України.

А ще півострів завдяки Закону України «Про створення вільної економічної зони «Крим» та особливості здійснення економічної діяльності на тимчасово окупованій території України» від 12.08.2014 р. № 1636-VII (далі — Закон № 1636) з 27 вересня 2014 року на 10 років став вільною економічною зоною (далі — ВЕЗ «Крим»).

З метою оподаткування п. 5.3 Закону № 1636 прирівняв суб’єктів підприємництва, які мають кримську податкову адресу (місцезнаходження), до нерезидентів, а тих, хто має податкову адресу (місцезнаходження) на іншій території України, — до резидентів.

Таким чином, резидент згідно з п.п. 5 п. 12.4 Закону № 1636:

при ввезенні будь-яких товарів з Криму на континентальну частину України оформляє їх у митному режимі імпорту;

при вивезенні будь-яких українських товарів у Крим оформляє їх у митному режимі експорту (у вільну митну зону).

А як оформляється продаж резидентом товарів на самій території ВЕЗ «Крим»? Що тут з ПДВ?

Із Закону № 1636 чітко випливає, що ВЕЗ «Крим» знаходиться на території України.

Значить, імовірно, продаж товарів резидентом на території цієї зони як постачання на митній території України має за загальними правилами обкладатися ПДВ (п.п. «а» п. 185.1 Податкового кодексу України від 02.12.2010 р. № 2755-VI, далі — ПКУ) за ставкою 20 % (п. 194.1 ПКУ). Якщо, звичайно, дані товари не належать до пільгових чи оподатковуваних ПДВ за ставкою 7 %.

Але вам дуже пощастило! За визначенням п.п. 1 п. 12.3 Закону № 1636, у період окупації на території ВЕЗ «Крим» жодні загальнодержавні податки (збори), установлені ст. 9 ПКУ і ст. 271 Митного кодексу України від 13.03.2012 р. № 4495-VI (митний збір), а також ЄСВ з будь-яких кримських доходів та оподатковуваних об’єктів ані з юр-, ані з фізосіб не справляються.

Взявши до уваги цю звільняючу норму, податківці проявили неабияку толерантність: вони погодилися, що при постачанні товарів/майна, місцем постачання яких згідно з пп. 186.1, 186.2 — 186.3 ПКУ є територія ВЕЗ «Крим», ПДВ не сплачується. Тобто платники податків за такими операціями не визначають ані податкових зобов’язань, ані податкового кредиту (див. лист ДФСУ від 03.12.2014 р. № 13311/7/99-99-19-03-02-17).

Отже, в описаних умовах ви можете бути абсолютно спокійні: продаж товарів на території ВЕЗ «Крим» не викличе у вас жодних ПДВ-наслідків. Оце так удача! ☺

Єдиний неприємний нюанс для тих, хто встиг розпродати свій товар на півострові до 01.07.2015 р. — щодо нього у вас не може бути й податкового кредиту. Адже одна із головних податковокредитних умов, яка в той період була встановлена п. 198.3 ПКУ, — участь придбаних товарів в оподатковуваних операціях. Ви напевно про це добре знаєте. А оскільки тут операція безПДВшна, податковий кредит, на жаль, доведеться залишити за бортом.

Проте якщо з продажем товару ви зачекали до 01.07.2015 р., радійте! З цієї дати відображати податковий кредит платники можуть за всіма придбаннями, незалежно від напряму подальшого використання товарів (у оподатковуваних чи не оподатковуваних ПДВ операціях, у госп- чи негоспдіяльності). Це підтвердила й ДФСУ в листі від 09.07.2015 р. № 24876/7/99-99-19-03-02-17.

Щоправда, потім — при використанні товару в необ’єктних (ст. 196 ПКУ) або неоподатковуваних (ст. 197, підрозд. 2 розд. XX ПКУ) операціях — п. 198.5 цього Кодексу все ж таки чекає від платників податків нарахування ПДВ-зобов’язань (докладніше див. «Податки та бухгалтерський облік», 2015, № 66, с. 19).

Але вам дуже пощастило й тут! Ваші кримські товари, імовірно, не підпадають ні під ст. 196, ні під ст. 197 і підрозд. 2 розд. XX ПКУ. Тому формально виходить, що і п. 198.5 ПКУ тут начебто як не указ. А отже, ПДВ-кредит за цими товарами у вас зберігається, а ПДВ-зобов’язань немає! Уявляєте?! Такий ось «привіт із Криму»! ☺

товар, продаж, Крим, ПДВ додати теги змінити теги
Додайте свої теги до статті
Розділіть мітки комами. Наприклад: бухгалтерія, форма, відсотки, ПДВ, квартальний звіт. Максимальна кількість 10.
або Закрити
Ваша оцінка врахована! Оцініть статтю :
  • Добре
  • Нормально
  • Погано
Поділитися:
Коментарі до статті