Теми статей
Обрати теми

Пільги на оплату ЖКП: нові правила

експерт з питань оплати праці Ольховська Олександра, експерт із соціальних питань Бондаренко Ксенія
Збільшення тарифів на ЖКП змусило замислитися: які методи застосувати, аби зменшити цю статтю витрат у сімейному бюджеті? Субсидія* — гарантований засіб на шляху до вирішення цієї проблеми. Але на ній світ клином не зійшовся. Річ у тім, що певні категорії громадян можуть скористатися пільгами на оплату ЖКП. До недавнього часу статус пільговика був єдиним критерієм для їх отримання. Проте з 01.07.2015 р. ситуація змінилась — тепер в окремих випадках бути тільки пільговиком замало, адже нормативне підґрунтя висуває більш жорсткі вимоги для реалізації права на ЖКП-пільги. Які саме і що треба знати при оформленні такого бонусу? Про це і поговоримо у статті.

* Про оформлення субсидії читайте у «Податки та бухгалтерський облік», 2015, № 28, с. 22 і № 60, с. 3.

Претенденти на пільги з оплати ЖКП, як правило, вказані в окремих профільних законах. Практика надання ЖКП-пільг таким громадянам вже склалася, але оновлення завітали і сюди. Ще Законом України від 28.12.2014 р. № 76-VIII (діє з 01.01.2015 р.) було внесено зміни до законодавчих актів щодо механізму надання пільг (у тому числі на оплату ЖКП) окремим категоріям громадян. Цей Закон визначив: ЖКП-пільги надаються на підставі постанови КМУ, і з 01.07.2015 р. право на їх використання залежить від середньомісячного сукупного доходу сім’ї в розрахунку на одну особу. Тому поява Порядку надання пільг окремим категоріям громадян з урахуванням середньомісячного сукупного доходу сім’ї, затвердженого постановою КМУ від 04.06.2015 р. № 389 (далі — Порядок № 389), яким з 01.07.2015 р. введено новий механізм надання пільг на оплату ЖКП, — цілком прогнозована подія. Що революційного він приніс? Давайте вивчати.

Статус & дохід сім’ї: вирішальні фактори для надання ЖКП-пільг

Бажаєте отримати пільгу на оплату ЖКП? Для початку вам треба знати три основні моменти.

По-перше: перевірте, чи дійсно ваш статус пільговика підпадає під дію Порядку № 389. Важливо! Повний перелік категорій громадян, на яких поширюється новий механізм надання пільг на оплату ЖКП, наведений у п. 2 цього Порядку. Серед них, зокрема:

багатодітні сім’ї;

— особи начальницького складу податкової міліції, особи рядового і начальницького складу кримінально-виконавчої служби;

— особи, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, віднесені до категорії 3, а також дружини (чоловіки) та опікуни (на час опікунства) дітей померлих громадян з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, віднесених до категорії 3, смерть яких пов’язана з Чорнобильскою катастрофою;

учасники війни та особи, на яких поширюється дія Закону України від 22.10.93 р. № 3551-XII;

— особи, які згідно із зазначеним Законом та Законом України від 16.12.93 р. № 3721-XII мають особливі заслуги перед Батьківщиною, а також вдови (вдівці) та батьки таких померлих осіб.

По-друге, середньомісячний сукупний дохід вашої сім’ї в розрахунку на одну особу за попередні 6 місяців не має перевищувати величину доходу, який дає право на ПСП.

Правила визначення граничного розміру доходу, який дає право на ПСП, прописані у п.п. 169.4.1 Податкового кодексу України від 02.12.2010 р. № 2755-VI. Не вдаватимемось у тонкощі розрахунків, а одразу відзначимо, що у 2015 році розмір цього показника дорівнює 1710 грн.

Проста арифметика: сукупний дохід сім’ї на одну особу перевищив 1710 грн. — родина пільговика не отримає ЖКП-пільгу

Як розрахувати сукупний дохід сім’ї на одну особу? Бо, може, немає й сенсу претендувати на ЖКП-пільгу? Зробити це не так вже й важко. З’ясуйте два моменти: хто є членом сім’ї пільговика та які їх доходи беруть участь в обчисленні сукупного доходу (див. схему на с. 26). Перш за все орієнтуйтеся на пп. 4 і 5 Порядку № 389.

Увага! При визначенні права на ЖКП-пільгу відштовхуються від нарахованого доходу, тобто його НЕ зменшують на податки і внески.

Приклад. Багатодітна сім’я (троє дітей — 1, 5 і 8 років) бажає скористатися пільгою на сплату ЖКП. Батько — підприємець-єдиноподатник групи 2. Мати — протягом січня — квітня 2015 року не працювала, але щомісячно отримувала допомогу при народженні дитини у сумі 860 грн. Протягом травня — червня продовжує отримувати цю допомогу, а також повернулася до роботи і за ці два місяці отримала зарплату у сукупному розмірі 6400 грн.

Батько є єдиноподатником групи 2, а тому його місячний дохід беремо на рівні двох прожиткових мінімумів (зараз 1218 грн. х 2 = 2436 грн.). Його дохід за 6 місяців становить: 2436 грн. х 6 = 14616 грн.

Протягом січня — квітня 2015 року мати не працювала, але їй щомісячно виплачували допомогу при народженні дитини. Оскільки вона отримувала вказану допомогу, то при обчисленні її доходу за січень — квітень не застосовують правило про визначення місячного доходу як для осіб працездатного віку, які не працюють (на рівні прожиткового мінімуму для працездатної особи). Дохід матері за січень — квітень становить: 860 грн. х х 4 міс. = 3440 грн. У травні — червні дохід матері складався із допомоги при народженні дитини і зарплати, загальний розмір якого склав: 860 грн. х х 2 міс. + 6400 грн. = 8120 грн.

Тоді середньомісячний сукупний дохід сім’ї в розрахунку на одну особу становить: (14616 грн. + + 3440 грн. + 8120 грн.) : 6 : 5 = 872,53 грн.,

де 6 — кількість місяців (січень — червень 2015 року), за які враховують доходи для призначення пільги з 01.07.2015 р.;

5 — кількість членів багатодітної сім’ї (чоловік, дружина і їх троє дітей).

Ця багатодітна сім’я має право на пільги з оплати ЖКП, оскільки середньомісячний сукупний дохід сім’ї в розрахунку на одну особу (872,53 грн.) менше граничного розміру доходу, що дає право на ПСП (1710 грн.).

По-третє, ЖКП-пільгу призначають на 6 місяців. Якщо право на ЖКП-пільгу визначають у липні — вересні 2015 року, то її надають на 6 місяців починаючи із липня 2015 року (п. 10 Порядку № 389). Тобто якщо особа подала документи для призначення ЖКП-пільг у липні, серпні або вересні 2015 року, то орган соцзахисту населення не пізніше вересня 2015 року повинен визначити, чи має право пільговик користуватися відповідними пільгами. Якщо так, то призначать їх з 01.07.2015 р. незалежно від того, у липні, серпні або вересні 2015 року визначалось право на цю пільгу. Такий ось перехідний момент.

Далі ЖКП-пільгу призначають на 6 місяців з місяця визначення відповідного права (п. 9 Порядку № 389). Наприклад, пільговик надасть документи для отримання ЖКП-пільги у жовтні і у цьому ж місяці орган соцзахисту населення визначить його право на таку пільгу (на це йому відведено 10 днів). Тоді пільговик отримуватиме ЖКП-пільгу протягом жовтня 2015 року — березня 2016 року.

Документи для отримання ЖКП-пільг

Вирішили реалізувати право на пільгу зі сплати ЖКП? На жаль, паперової тяганини вам не уникнути. Для отримання цього бонусу пільговик подає декларацію і довідки про доходи усіх членів сім’ї до органу соцзахисту населення за місцем проживання (перебування на обліку в Єдиному держреєстрі осіб, які мають право на пільги).

Довідки про доходи. Дійсно, пільговик має зібрати довідки про свої доходи і доходи усіх членів своєї сім’ї за 6 попередніх місяців перед місяцем звернення за ЖКП-пільгою. Виняток: довідки про розмір пенсії і соцдопомоги подавати не потрібно. Чому? Орган соцзахисту населення володіє інформацією про розмір соцдопомоги, а відомості про пенсійні виплати самостійно запитує у ПФУ. Не потрібна довідка про доходи й ФОП-єдиноподатникам, адже дохід від їх підприємницької діяльності зафіксований для цілей застосування Порядку № 389 (див. схему на с. 26).

img 1

Важливо! Роботодавець складає довідку про зарплату (інші нараховані виплати) працівнику, якому вона необхідна для отримання ЖКП-пільги, у довільній формі. У довідці обов’язково вказує: нараховані доходи (з урахуванням ЄСВ, ПДФО і ВЗ) за 6 попередніх календарних місяців.

Увага! Якщо особа не отримує доходи, то повинна надати документи, що підтверджують їх відсутність (наприклад, трудову книжку, в якій останній запис зроблено про звільнення). Розповсюджений випадок — жінка отримувала лише щомісячну допомогу при народженні дитини і не працювала, оскільки перебувала у відпустці для догляду за дитиною. Тоді вона не подає довідку від роботодавця про відсутність доходу.

Декларація про доходи. Форма декларації про доходи сім’ї пільговика наведена у додатку до Порядку № 389. У принципі, якщо довідки про доходи у вас на руках, то заповнити цю форму цілком під силу. Візьмемо дані прикладу (див. с. 25) і наведемо зразок заповнення п. 3 розділу I і розділу II декларації.

img 2

Пам’ятайте! Документи для отримання ЖКП-пільги за Порядком № 389 необхідно подавати кожні 6 місяців. Наприклад, пільговику призначено пільгу на сплату ЖКП у липні 2015 року на 6 місяців, тобто останній місяць користування нею — грудень. Щоб отримувати цю пільгу й надалі, він повинен надати документи у січні 2016 року. Виключення стосується лише пільговиків і членів їх сім’ї, якщо вони отримують пенсію та виплати від органу соцзахисту населення.

Що далі? Орган соцзахисту населення перевіряє відомості, вказані у декларації і довідках про доходи + за потреби запитує потрібну йому інформацію. Після проведення усіх звірок і розрахунків — визначає, чи дійсно пільговик може скористатися ЖКП-пільгою. Про своє рішення орган соцзахисту населення повідомляє пільговика.

Наостанок застережемо: уважно ставтеся до заповнення документів і вказуйте в них лише правильні дані. Надання пільг припиняється, якщо пільговик приховав або навмисно подав недостовірні відомості, які вплинули на визначення права на ЖКП-пільгу. У цьому разі надання пільги припиняється з місяця, в якому виявлено порушення. При цьому пільговик має відшкодувати суму надміру перерахованої (виплаченої) пільги (п. 14 Порядку № 389).

висновки

  • З 01.07.2015 р. окремим категоріям пільговиків ЖКП-пільгу призначають, якщо середньомісячний сукупний дохід сім’ї у розрахунку на одну особу за попередні 6 місяців не перевищує граничного розміру доходу, що дає право на ПСП (у 2015 році — 1710 грн.).

  • Для реалізації права на ЖКП-пільгу пільговик подає довідки про доходи, отримані ним і членами його сім’ї за 6 календарних місяців перед місяцем звернення за ЖКП-пільгою + декларацію за формою, наведеною у додатку до Порядку № 389.

  • Особи, які не підпадають під дію системи пільг, або громадяни, які мають право на пільги, але дохід яких є недостатнім для оплати за комунальні послуги, можуть скористатися програмою житлових субсидій.

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі