(066) 87-010-10
Переводимо бухгалтерів в ОНЛАЙН!
  • У обране
  • Друк
  • Шрифт
  • Колір фону
  • Коментарі 0
  • В розробці
9/14
Податки та бухгалтерський облік
Податки та бухгалтерський облік
Листопад , 2015/№ 97

Отримано РК до вхідної ПН, уключеної до «самозведеної» ПН: треба, РК, треба...

— Нас завжди без проблем розрізняли, — сказали вони.
— Я вам вірю... Це не має значення... Я називатиму вас обох Артурами...
Ф. Кафка «Замок» (переклад Н. Сняданко)
Сумлінний платник ПДВ усе одразу зробив як належить. Шляхом подальшого нарахування податкового зобов’язання з метою «бекПК»-компенсації податкового кредиту, що став віднедавна «загальнообов’язковим», — за товарами, придбаними «з ПДВ» для НЕгоспдіяльності, наприкінці місяця самовиписав та зареєстрував «самозведену» податкову накладну. Але потім він отримав від постачальника цих товарів за трьома позиціями номенклатури розрахунок коригування до первісної податкової накладної — зареєстрованої свого часу на нього як покупця. І цей розрахунок коригування змінив первинні суми вхідного ПДВ, які спершу збільшили його податковий кредит, а згодом були арифметично анульовані шляхом згаданої «бекПК»-процедури тобто шляхом нарахування податкових зобов’язань. І тепер цьому нашому читачу наплювати «хто винен», його непокоїть інше запитання — «що робити»?

Для ясності нагадаємо стисло найважливіше із зазначеного в «Податки та бухгалтерський облік», 2015, № 82, с. 6 про встановлену п. 198.5 ПКУ «бекПК»-процедуру. Тут — саме щодо придбань платника ПДВ для використання в негоспдіяльності:

1) зареєстрована* на покупця, тобто вхідна податкова накладна (ПН) одразу ж (безальтернативно) збільшує його податковий кредит (ПК);

2) для компенсації ПК, що був сформований вхідним ПДВ за придбаннями для негоспдіяльності, не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду (101.9, 101.16 БЗ) цей покупець згідно з п.п. «г» п. 198.5 ПКУ зобов’язаний нарахувати податкові зобов’язання (ПЗ) виходячи з бази згідно з п. 189.1 ПКУ, скласти «самозведену» ПН (із зазначенням у ній — у цьому «негосп...» випадку — типу причини «13») і в загальновстановлений строк її зареєструвати. Але це стосується тільки тих активів — придбаних для використання або напевно в негоспдіяльності, або в оподатковуваній діяльності, але фактично використаних у негосп... — які: (1) були придбані «з ПДВ» (див. лист ДФСУ від 07.08.2015 р. № 29163/7/99-99-19-03-02-17) і (2) фігурують у відповідних зареєстрованих вхідних ПН**;

* Зрозуміло постачальником.

** Незалежно від того, за якою з «перших подій» така ПН була складена постачальником.

3) рекомендації фіскалів (продубльовані у відомому проекті нового Порядку...) щодо заповнення «самозведеної» ПН викладені в листі ДФСУ від 07.08.2015 р. № 29163/7/99-99-19-03-02-17 (яке скопійоване в 101.19 БЗ), але тут ми їх переказувати не станемо, а відішлемо вас до «Податки та бухгалтерський облік», 2015, № 82, с. 6, де ви знайдете наочний приклад її заповнення (з типом причини «09»).

Але на одній з їх рекомендацій зробимо акцент:

у гр. 3 «самозведеної» ПН можна зазначати номери і дати первісних вхідних ПН за відповідними «бекПК»-придбаннями (у цьому випадку — для негоспдіяльності)

Ось і казочці кінець... але, будь ласка, не римуйте! ☺

Слово «компенсація»: ненаписаному вірити

А тепер аргументи по суті питання.

Почнемо з ролі, яку зареєстрований постачальником (у ситуації збільшення ціни товару) або покупцем (у ситуації зменшення ціни або повернення товару) розрахунок коригування (РК) до первісної вхідної ПН відіграє в обговорюваній ситуації. Головне: у результаті відображення показників такого РК у вашому ПДВ-обліку (тобто фактично в ПДВ-декларації, в яку відповідні суми коригувань ви уключити зобов’язані) величина вашого поточного ПК на такі суми або збільшилася, або зменшилася! І цілком зрозуміло, що у зв’язку з цим вас непокоїть: у результаті такого подальшого коригування ПК первинне «бекПК»-балансування виявилося порушеним! Коли ви спочатку на виконання п. 198.5 ПКУ нарахували ПЗ у сумі, рівній ПК за «бекПК»-товарами, спрацювала рівність: ПК - ПЗ = 0. Але тепер через корегування ПК це віднімання дає за фактом уже не 0, а «плюс» або «мінус»...

Загалом зрозуміло, що вас хвилює не стільки «мінус» (читай: «завищення» ПЗ — за це фіскали не покарають), скільки «плюс» — який вони, ймовірно, захочуть трактувати як «заниження» ПЗ. 

Головна причина хвилювань — у вашій сумлінності... ☺ Адже ми з вами «зрим в корень»*. І чітко бачимо, що, кажучи просто, у «бекПК»-процедурі ПЗ нараховується для того, щоб зкомпенсувати «загальнообов’язковий» ПК начисто, тобто так, щоб ПДВ-наслідки операції прид­бання «бекПК»-активів не допускали б залишку/збільшення ПК ні на копійку! Просто ми пам’ятаємо, що раніше ПКУ взагалі прямо забороняв ПК за такими операціями...

* Козьма Прутков.

Пам’ятати ми пам’ятаємо, але саме час задатися питанням: «А що там... у ПКУ

А в ПКУ ( п. 198.5) про компенсацію як таку прямо не зазначено...

РК до «самозведеної» ПН: швидше так, ніж так...

Виявляється, що зловредний п. 198.5 ПКУ (як його не читай) прямо обмежує термін нарахування ПЗ / складання/реєстрації «самозведеної» ПН — увага! — останнім днем звітного (податкового) періоду! Причому норма ця — імперативна (містить слово «зобов’язаний») і кажучи формально, якщо РК ви отримали після цієї дати, то коригувати таке ПЗ вона не вимагає.

Звернувшись до спеціального «розрахунково-­коригуючого» п. 192.1 ПКУ, ми бачимо, що він, по-перше, не містить посилань на п. 198.5 ПКУ (і на п. 199.1 цього Кодексу посилання теж немає) і, по-друге, прописаний досить конкретно для ситуацій, коли РК складається постачальником у найтиповішій ситуації або «самоскладається» постачальником і покупцем (до ПН**, що не видаються, і ПН з нерез-послуг — див. абзац п’ятий п. 192.1 ПКУ), але... Це не означає, що ПЗ відкоригувати не можна.

** Суто формально, і «самозведену» ПН можна за бажання назвати такою, «що не видається отримувачу», і, «натягнувши» на неї цю норму ПКУ, вимагати реєстрації відповідного РК, зрозуміло — з урахуванням регліміту.

А головний аргумент на користь необхідності складання РК до «самозведеної» ПН у нашій ситуації отримуємо, міркуючи «від протилежного».

Візьмемо крайній випадок: куплений «бекПК»-товар повністю повернено постачальнику. У результаті цього факт постачання (див. визначення поняття «постачання товарів» у п.п. 14.1.191 ПКУ) існувати перестав, а значить, і податкових наслідків з ПДВ бути не повинно! Самого придбання теж немає, адже п.п. «в» п.п. 14.1.191 ПКУ пов’язаний саме з придбанням і правом на ПК. Та і п. 198.5 ПКУ пов’язаний з датою придбання (момент визначення ПЗ). А що у нас? Отримавши «обнуляючий» РК від постачальника і зареєструвавши його, покупець відображає це коригування у ПДВ-декларації, у результаті: ПК - ПК = 0. Нормально. Навпаки: нараховане в межах «бекПК»-процедури ПЗ продовжує «висіти» у ПДВ-обліку покупця, вганяючи його в смуток.  Тому єдина можливість добитися обнулення ПДВ-наслідків — скласти «обнуляючий» РК до відповідної «самозведеної» ПН, щоб отримати: ПЗ - ПЗ = 0. Ось такий «відпротилежний» аргумент...

Звісно, цей аргумент працює і у випадках як часткового повернення товару, так і зміни його ціни.

«Ви хочете» висновок? «Їх є в мене»... ☺

Хоча ПКУ прямо не вимагає від покупця, який отримав від постачальника РК до вхідної ПН за «бекПК»-придбаннями, складати РК до відповідної «самозведеної» ПН, але він цього й не забороняє, а складання (і реєстрація) такого РК дозволяє уникнути викривлень податкового обліку ПДВ.

Відверто кажучи, ризикуєте ви тим, що в ситуації повної відсутності артикульованої позиції фіскалів з цього питання вони можуть вдатися до звичних подвійних стандартів: якщо в результаті РК-коригування вхідного ПДВ за негосподарськими прид­баннями у вас залишиться вершок ПЗ — швидше за все вони цього «не помітять», а ось якщо це буде вершок ПК — дуже ймовірно спробують «пришити» вам штрафонебезпечне заниження ПЗ... 

Рекомендації із заповнення — «друга похідна»

На завершення декілька слів для «лагідних» платників ПДВ.

Якщо ви вирішили скласти та зареєструвати РК до своєї «самозведеної» ПН, то в умовах повного нормативного вакууму в цій частині вам залишиться покластися ось на цей абзац третій п. 21 Порядку № 957:

Порядок складання розрахунку коригування та його реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних аналогічний порядку, передбаченому для податкових накладних...

Це означає, що аналогічно первісній «самозведеній» ПН ви зазначите в реквізитах РК до неї:

— «Не видається покупцю (тип причини)» — значок «Х» і тип причини «13»;

— номери і дати складання РК і «самозведеної» ПН — відповідні дані;

— «Особа (платник податку) — продавець» — свої назву та ІПН;

— «Особа (платник податку) — покупець» — свою назву та умовний ІПН 400000000000;

— гр. 1 — дату складання РК;

— гр. 2 — зміст виправлення помилки;

— гр. 3 — нагадуємо, що тільки при заповнен­ні «самозведеної» ПН — на відміну від інших видів ПН (усіх «звичайних» і «ритмічної») — податківці дозволили в її гр. 3 (усупереч установленій формі ПН) зазначати не номенклатуру, зокрема, товарів, а тільки номери і дати первісних вхідних ПН за відповідними «безПК»-придбаннями. Тому у гр. 3 РК до «самозведеної» ПН за аналогією з рекомендованим податківцями порядком складання останньої ми вважаємо логічним зазначити номери і дати первісної вхідної ПН і РК до неї — жодного «розрізу номенклатури» тут усе одно не вийде;

— гр. 10 (для вхідного ПДВ 20 %) або гр. 11 (для вхідного ПДВ 7 %) — узяту з підсумкового рядка РК, отриманого від постачальника, відповідну «дельту» бази вхідного постачання без урахування ПДВ — (-) або (+), і продублювати її ж величину за рядками «Усього» і «Сума коригування податкового зобов’язання та податкового кредиту» (обов’язково із зазначенням знака — див. 101.19 БЗ).

Приклад заповнення цього РК див. на с. 39.

Зрозуміло, реєстрація такого РК зумовлена вашим реглімітом, так би мовити, на загальних підставах. Ну і як завжди: включіть суму цього коригування до ПДВ-декларації.

І останнє. Якщо ви отримали РК до дати складання «самозведеної» ПН, то зазначте його реквізити разом з реквізитами відповідної вхідної ПН у гр. 3 «самозведеної» ПН у такому самому порядку, як ми рекомендували вище.

І нехай допоможе вам досвід! ☺

висновки

  • Реєстрація постачальником РК до ПН на негосппридбання, уключеної (належної до включення) покупцем до «самозведеної» ПН, дає останньому підстави скласти та зареєструвати РК до відповідної «самозведеної» ПН.
  • До реєстрації такого РК висуваються вимоги, еквівалентні реєстрації ПН.
розрахунок коригування, податкова накладна додати теги змінити теги
Додайте свої теги до статті
Розділіть мітки комами. Наприклад: бухгалтерія, форма, відсотки, ПДВ, квартальний звіт. Максимальна кількість 10.
або Закрити
Ваша оцінка врахована! Оцініть статтю :
  • Добре
  • Нормально
  • Погано
Поділитися:
Коментарі до статті